1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AVRUPA'DA "İŞİN" TADI KAÇTI!
AVRUPA'DA "İŞİN" TADI KAÇTI!

AVRUPA'DA "İŞİN" TADI KAÇTI!

Küresel ekonomik krizle mücadele eden Euro Bölgesi'nin "hasta ekonomileri" yaralarını sarmak amacıyla "acı reçeteler" uygularken, bu reçetelerin acı sonuçları istihdam piyasalarında kendisini hissettiriyor. Bölge ekonomisinin başlıca sorunu olma yönünde i

A+A-

AVRUPA KÜRESEL EKONOMİK KRİZİN YARALARINI SARMAK AMACIYLA ACI REÇETELER UYGULAMAK ZORUNDA KALIRKEN, BU REÇETELER AYNI ZAMANDA İŞSİZ SAYISINI DA ARTIRIYOR

EURO BÖLGESİ'NDE İŞSİZLİK ORANI 2012 YILI SON ÇEYREĞİNDE
YÜZDE 11,8 OLURKEN, BU RAKAM 2013 YILI ŞUBAT AYINDA
YÜZDE 12'YE YÜKSELDİ

İŞSİZ SAYISI İSE AVRO BÖLGESİ'NDE GEÇEN YILIN SON ÇEYREĞİNDE 18 MİLYON 563 BİN OLURKEN, SÖZ KONUSU RAKAM ŞUBAT'TA 19 MİLYON 71 BİNE ULAŞTI

BÖLGEDE İŞSİZ SAYISI EN YÜKSEK ÜLKE GEÇEN YIL SONU İTİBARİYLE YAKLAŞIK 6 MİLYONLA İSPANYA OLDU. İSPANYA'DAKİ BU RAKAM AVRO BÖLGESİ'NDEKİ İŞSİZ SAYISININ 4'TE BİRİNDEN FAZLASINI OLUŞTURUYOR

Küresel ekonomik krizle mücadele eden Euro Bölgesi'nin "hasta ekonomileri" yaralarını sarmak amacıyla "acı reçeteler" uygularken, bu reçetelerin acı sonuçları istihdam piyasalarında kendisini hissettiriyor. Bölge ekonomisinin balıca sorunu olma yönünde ilerleyen işsizlik bu acı sonuçlardan belki de en çok dikkat çekeni.

Ekonomik krizle boğuşan ülkeler, mali ve finansal istikrarı sağlamaya çalışırken, uygulamaya koydukları kemer sıkma politikaları işsizliğin artmasına yol açıyor. 17 ülkeden oluşan Euro Bölgesi'nin işsizlik oranı bu yılın Şubat ayında yeni bir rekor kırarak yüzde 12 seviyesine yükseldi.

AA muhabirinin Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinden yaptığı derlemeye göre, Euro Bölgesi'ndeki işsizler ordusunun sayısı hızla yükseliyor. Bölgenin, 2012 yılının ilk çeyreğinde 17 milyon 800 bin olan işsiz sayısı, 2013 yılı Şubat ayı sonu itibariyle 1 milyon 271 bin kişi artarak 19 milyon 71 bin oldu. Ekonomik gösterge ve tahminler ise süreç içerisinde bu rakamların daha da yükseleceği yönünde.

İSPANYA VE YUNANİSTAN İŞSİZLİKTE ZİRVEDE

Euro Bölgesi'nin işsizlik oranlarına bakıldığında ise zirvede iki ülke bulunuyor. Bu ülkeler, bölgenin "kurtarılamayacak kadar büyük" ekonomilerinden biri olan İspanya ve Euro Bölgesi'ni sarsan borç krizinde ilk finansal yardım talebinde bulunan Yunanistan. Son açıklanan verilere göre, işsizlik oranları Yunanistan'da yüzde 26,4, İspanya'da ise yüzde 26,3 olarak gerçekleşti.

İspanya, aynı zamanda 2012 yılı sonu itibariyle sahip olduğu 6 milyona yakın işsizle, bölgenin işsizlik oranını yükselten ülkelerin de başında yer alıyor. İspanya'daki bu rakam Euro Bölgesi'ndeki işsiz sayısının 4'te birinden fazlasını oluşturuyor. Yunanistan ise nüfusuna göre oldukça yüksek olan 1,3 milyon işsizle, hem ekonomik hem de sosyal patlamaların önüne geçmek için mücadelesini sürdürüyor.

FRANSA DA İŞSİZLER LİGİNDE

Euro Bölgesi'nin ikinci büyük ekonomisi olan Fransa da işsizlikle mücadele eden ülkelerden biri. Ekonomik krizin etkilerini üzerinde hissetmeye başlayan Fransa'da, 2012 yılının son çeyreği itibariyle 3 milyonun üzerinde işsiz bulunuyor. Söz konusu rakam 2011 yılının son çeyreğinde 2,7 milyon seviyesinde gerçekleşmişti.

ALMANLAR, KRİZDE DE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi olan Almanya'da ise durum daha farklı. Avrupa'nın yaşadığı ekonomik krizlerde can simidi olarak karşımıza çıkan Almanya, diğer ekonomik göstergelerin bir çoğunda olduğu gibi işsizlikle mücadelede de başarılı bir seyir izliyor. Almanya'da 2012 yılının son çeyreğinde 2 milyon 211 bin işsiz sayısı, bir önceki yılın aynı döneminde 2 milyon 281 bin seviyesindeydi.

İŞSİZLİK TÜRKİYE'DE 2012 SON ÇEYREĞİNDE YÜZDE 8,5

Türkiye de 2011-2012 yılları arasında işsiz sayısı artan ülkeler arasında yer aldı. Türkiye'de 2011 yılının 4. çeyreğindeki işsiz sayısı 2 milyon 134 binken, söz konusu rakam 2012 yılının 4. çeyreğinde 2 milyon 285 bine yükseldi. Bu dönemde Türkiye'nin işsizlik oranı da yüzde 8,5 olarak gerçekleşti.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.