1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AVUKATI BERAATINI İSTEDİ!
AVUKATI BERAATINI İSTEDİ!

AVUKATI BERAATINI İSTEDİ!

“Meliz cani mi ? Çaresiz mi?”

A+A-

“Yasa dışı kürtaj”  davasında yasal süre geçtikten sonra kürtaj olduğu için  9 ay hapse mahkûm edilen Meliz Akçal’ın istinaf davası karara kaldı

Devrim DEMİR

Ülke gündeminde geniş yankı uyandıran “Yasa dışı kürtaj” davasında Girne Ceza Mahkemesi’nde Mart ayında “Kendi çocuğunun düşürülmesi için müdahaleye izin vermek” ve “ Hamileliğinin yasa dışı sonlandırılmasına müsaade etmek” davalarından 9 ay hapse mahkûm edilen Meliz Akçal, ceza indirimi için avukatı aracılığı ile istinaf mahkemesine başvurdu.

Sanık Meliz Akçal,  Yargıtay Ceza Mahkemesi olarak oturum yapan başkanlığını Yüksek Mahkeme yargıcı Ahmet Kalkan üye Yargıçlar Gülden Çiftçioğlu ve Bertan Özerdağ huzuruna çıkarıldı.

İstinaf duruşmasında Akçal’ın avukatı Mustafa Asena ve Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener hazır bulundu.

Yargıtay Ceza Mahkemesi olarak oturum yapan ve başkanlığını Yüksek Mahkeme yargıcı Ahmet Kalkan’ın yaptığı oturumda savunma avukatı ve savcılığın iddiaları dinlendi.

Kalkan, kararı süresiz ertelediğini ancak sürenin çok uzun olmayacağına dikkati çekerek oturumu kapadı.

Asena: Ben kendimi müvekkilimin yerine koydum

İstinaf duruşmasında ilk söz hakkını alan savunma avukatı Mustafa Asena, istinaf gerekçelerini sundu. Asena, müvekkili hakkında verilen 9 aylık cezanın fahiş olduğuna ve Akçal’ın bu davada hem mağdur, hem mahkûm hem de faili olduğuna dikkati çekti.

Avukat Mustafa Asena, “Müvekkilim bana olayı anlattığı zaman ben kendimi onun yerine koydum. Düşündüğüm zaman irkildim, alt mahkemede anlatmaya çalıştığımız hususlar yanlış anlaşıldı. Sanığın pozisyonu hamile olduğunu doktora gidince öğrendi, ancak bu dönemde içinde bulunduğu ortamda çok önemliydi. Evlilik hazırlığı yaparken, nişan bozuldu aileler birbirlerine girdi ve Meliz’in nişanlısı çocuğun doğmasını istemedi. Bir gelecek yokken, sanık karnındaki çocukla ortada kaldı, nişan bozuldu yaşı çok genç olan sanık ortada kaldı. Müvekkilimin yerinde kimse o pozisyonda olmak istemezdi, toplum çünkü böyle bir durumda evlilik dışı bir çocuğu asla kabullenmezdi, müvekkilim bu toplumda yaşayamazdı” dedi.

 

“Meliz cani mi ? Çaresiz mi?”

Alt mahkemenin verdiği kararın yanlış olduğunu iddia eden Asena, evlilik hazırlığı esnasında Akçal’ın nişanın bozulduğunu ve ortada kaldığını ifade etti. Alt mahkemenin sanığın evlilik aşamasında çocuğu aldırdığına bulgu yaptığına değinen Asena, “Müvekkilim ilk kez anne olacaktı yaşadığı travma net bir çocuk aldırıldı, verilen ceza infiale neden oldu. Çaresizlik içinde bunu yapmak zorunda kalan müvekkilim cani mi çaresiz mi? Verilen ceza müvekkilimi mahvetti, toplum içine çıkamz durumda ve üstelik öğretmen. Müvekkilim geçirdiği travma nedeniyle bir daha evlenemeyecek, mahkemenin bu hususları dikkate alarak kararın değiştirilmesi talebinde bulunuyorum” sözlerini kullanarak savunmasını bitirdi.

Akyener: Bu dava daha önce Kıbrıs’ta olmadı 

Başsavcılık adına duruşmada hazır bulunan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ise, sanık Meliz Akçal’ın işlediği suçları anımsatarak bu davaya ilişkin benzer bir davanın daha önce görüşülmediğine dikkati çekti.

Akyener, Yasa koyucuda alt mahkemenin tek yargıç huzurunda bu dava ile ilgili 5 yıla kadar hapislik verebileceğini ifade ederek, verilen kararın doğru olduğunu ileri sürdü.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.