1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AVUKATLARA CEVAP VERDİ
AVUKATLARA CEVAP VERDİ

AVUKATLARA CEVAP VERDİ

Avukatlara cevap verdi

A+A-

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, tüm davaları bir dosyada toplamanın kürtaj skandalı sanıkları için daha adil bir yargılama olacağını ifade etti

Ülke genelinde büyük infial yaratan “Yasadışı kürtaj” skandalının ardından tutuklanan Doktor Fahri Karagözlü, Doktor Rasiha Serdaroğlu, Doktor Mehmet Ali Tunçbilek, Doktor Verda Özkent Tunçbilek, ebe Ayşegül İşbilen ve emekli hemşire Taner Okburan dün Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol’un sadece bu davada başkanlık edeceği, Yargıç Murat Soytaç ve Seren Bensen huzuruna çıkarıldı.


Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, sanık avukatlarının önceki gün mahkemeye sunduğu itirazda yer alan 5 fetüsle ilgili ortaya atılan iddiaya değindi.


Akyener Şubat ayında başlayan “Yasadışı kürtaj” dava soruşturmasının 6 fetüs üzerinden yapıldığına dikkat çekti. Akyener, “Tüm davaları bir dosyada toplamak sanıklar için daha adil bir yargılama olacak. Polis soruşturma yaptığı sürede avukatların iddia ettiği gibi sadece 34 haftalık bebek üzerinden soruşturma yapmadı, bulunan tüm fetüslerle ilgili soruşturma yaptı. Ülkemizde kriminal olayları aydınlatan bir Adli Tıp Laboratuvarımız olmaması halinde özel gayret gösterildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yardımları ile deliller erken elimize ulaştı ” dedi.
Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Ceza Usul Yasasının 108’inci maddesine vurgu yaparak, ilk tahkikat duruşmalarının ana amacının, bir davanın gerçekten ağır ceza mahkemesinde yargılanmayı gerektirip gerektirmediğinin belirlenmesi olduğunu kaydetti.

Pazartesi devam edilecek
Ceza Usul Yasası Fasıl 155 83 ve 84’üncü maddelerine vurgu yapan Akyener,83’üncü maddenin eksik ya da hatalı iddianamelerde değişiklik yapılarak tadilata gidilmesine olanak sağladığını, 84üncü maddenin ise, bu tadilatın usulünü belirleyerek, tadilattan sonra sanığın yeniden itham edilmesine olanak verdiğini belirtti.


Girne Kaza mahkemesi Başkanı Fatma Şenol da, savcılığın, iddianamede tadilat talebine yönelik kararını açıklamak üzere davayı 26 Eylül Pazartesi saat11.30’a erteleyerek, sanıkların hükümsüz tutukluluk hallerinin devamına emir verdi.

Diyalog

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.