1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AVUSTRALYA'YA GÖÇÜYORLAR
AVUSTRALYA'YA GÖÇÜYORLAR

AVUSTRALYA'YA GÖÇÜYORLAR

Güney Kıbrıs’ta işsiz sayısı, bu yılın ikinci çeyreğinde 68 bine fırladı ve Rumlar 60’lı 70’li yıllardaki gibi yurt dışına göç etmeye başladı

A+A-

Kıbrıs Rum tarafında, bu yılın ikinci çeyreğinde işsiz sayısı 68 bine fırladı. Rumlar daha iyi bir gelecek aramak üzere 1960’lı- 70’li yıllarda olduğu gibi Avustralya’nın yolunu tutuyor.

Simerini “Sonu Gelmez Dram... İşsizlik Kâbusu” başlığıyla manşete çektiği haberinde Rum tarafında istihdamın gün be gün daralmakta olduğu, gittikçe daha çok kişinin işini kaybederek adını Sosyal Yardım Dairesi’ne yazdırmakta olduğunu bildirdi.

İşsiz sayısının toplam nüfusun neredeyse yarısına dayandığını, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne yatırımlar düşerken, işsizlik ödeneği ve emekli maaşı ödemelerinin arttığını belirten gazete resmî veri olmamasına karşın, birçok Rum’un, başka bir ülkede daha iyi bir gelecek kurmak umuduyla yurtdışına, özellikle de Avustralya’ya göçmekte olduğunu yazdı.

20-64 yaş arası çalışan nüfus yüzde 3,4 azaldı

Gazete Rum İstatistik Dairesi tarafından yapılan ve önceki gün açıklanan 2013’ün ikinci çeyreğiyle ilgili araştırmaya dayanarak özetle şu bilgileri verdi:

“Çalışan kişi sayısı 373 bin 700 (194 bin 500’ü erkek, 179 bin 200’ü kadın), işsiz sayısı 68 bin 300 (37 bin 700’ü erkek, 30 bin 600’ü kadın). 20-64 yaş arası çalışan yüzdesi 67,3. bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 70,7 idi.

15-24 yaş grubundakiler arasındaki işsizlik oranı yüzde 40,3. bu oran yılın bir önceki çeyreğinde yüzde 37,5 iken geçen yılın (2012) aynı döneminde yüzde 25, 9 idi.”

Avustralya’ya gidenlerin sayısında artış
Gazete Rum yönetiminin zafiyeti nedeniyle henüz elde resmî veri olmamasına karşın, daha iyi bir gelecek için başka ülkelere, özellikle de Avustralya’ya gidenlerin sayısında son dönemde önemli artış gözlemlendiğini yazdı.

Avustralya Göçmenlik Bakanlığı’nın resmî verilerine dayanan gazete son bir yıl içerisinde 27 Rum’un Avustralya’da daimi ikamet izni, bin 414 Rum’un geçici izin aldığını 128 gencin de bir yıllığına çalışma olanağı tanıyan turist izni ile bu ülkeye gittiğini kaydetti.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.