1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. AYDOĞDU: “İNSANLIĞIN YOLU SONSUZDUR, İSTEK OLDUKTAN SONRA YOL BİTMEZ”
AYDOĞDU: “İNSANLIĞIN YOLU SONSUZDUR, İSTEK OLDUKTAN SONRA YOL BİTMEZ”

AYDOĞDU: “İNSANLIĞIN YOLU SONSUZDUR, İSTEK OLDUKTAN SONRA YOL BİTMEZ”

Sanatçı/ressam Mehmet Aydoğdu, 1964-2014 Avrupa'ya “Türk Göçünün 50. Yılı” kapsamında hazırladığı R/2 (Kökler & Yol) Projesi hakkında basın toplantısı düzenledi.

A+A-

Sanatçı/ressam Mehmet Aydoğdu, 1964-2014 Avrupa'ya “Türk Göçünün 50. Yılı” kapsamında hazırladığı R/2 (Kökler & Yol) Projesi hakkında basın toplantısı düzenledi.

Bedesten’de düzenlenen basın toplantısına Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Kültür Sanat Danışmanı Süleyman Akosman da katıldı.

AKOSMAN

Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Kültür Sanat Danışmanı Süleyman Akosman basın toplantısında yaptığı konuşmada, sergi süreci ve proje ile anlatılmak istenen hikayenin daha iyi anlatılabilmesi için basın toplantısının düzenlendiğini belirterek, Aydoğdu’yu Adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin yaşamları ve tecrübelerinin anlatımı, başarılı Türklerin tanıtılması açısından projenin önemine işaret eden Akosman, sergi için davet edilen sanatçıların da yurtdışında KKTC’nin birer elçi olmasını ve buradaki kültür-sanatı paylaşmalarını istediklerini dile getirdi.

Akosman proje çerçevesinde gerçekleştirilecek atölye çalışmalarında çekilecek fotoğraf ve videoların Belçika’ya gideceğini, ondan sonra birleştirilerek tekrar Adaya geri geleceğini, burada yeniden işleneceğini ve “Doğayla Dans” isimli videonun ortaya çıkarılacağını dile getirdi.

AYDOĞDU

Sanatçı Mehmet Aydoğdu da bu yıl 16 Temmuz’da Avrupa’ya Türk Göçünün 50. Yılı olacağını hatırlatarak, Avrupa’ya göç etmiş Türklerin torunları ve çocuklarının gerek sanat, edebiyat, gerekse tıp ve basın alanlarında çok kaliteli hizmetler verdiklerini söyledi.

Daha önce Örek ailesi ve Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın KKTC’de bir sergi açması için katkı yaptıklarından bahseden Aydoğdu, Kökler ve Yol projesi için yeniden Adada bulunmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Aykut Durşen’in Caz resitalinin grubunun Almanya ve Avusturya turnesi için göreve çağrılması nedeniyle iptal edildiğini ve bu nedenle üzgün olduğunu beliren Aydoğdu, “Adı Olmayan Dans Laboratuarı”nın çağdaş bale gösterisinin yarın AKM’de saat 20.00’de sanatseverlerle buluşacağını kaydetti.

“Kökler ve Yol”un ambargoya karşı bir mesaj niteliği de taşıdığını anlatan Aydoğdu, burada “İnsanlığın yolu sonsuzdur, istek olduktan sonra yol bitmez” mesajının verildiğini kaydetti.

“Kökler ve Yol” kapsamında “Bir Ağaçörenin Sanatı” temalı  serginin açılışı  Cuma akşamı saat 19.00’da Bedesten’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından yapılacak. Sergi 7-28 Şubat tarihleri arası açık kalacak.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.