1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAKAN ÜNVERDİ: “ÇOCUKLAR BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR"
BAKAN ÜNVERDİ: “ÇOCUKLAR BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR"

BAKAN ÜNVERDİ: “ÇOCUKLAR BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bkanlığın yürüttüğü çalışmalar sayesinde kadın ve çocuk istismarı konularında önemli yol kat edildiğini söyledi.

A+A-

ÜNVERDİ: “ÇOCUKLAR BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR. ONLARI NE KADAR SAĞLIKLI VE MUTLU YETİŞTİRİRSEK GELECEĞİ O KADAR İYİ ŞEKİLLENDİRİRİZ”

GÜLLÜELLİ: “BM ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ MECLİSTE KABUL EDİLDİ AMA MAALESEF ÇOCUKLARA YÖNELİK BİR İLERLEME OLMADI…”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bakanlığın yürüttüğü çalışmalar sayesinde kadın ve çocuk istismarı konularında önemli yol kat edildiğini söyledi.

Bakan Ünverdi, bugün Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı Emine Güllüelli ile beraberindeki yönetim kurulu heyetini kabul etti.

Dr. Güllüelli, çocuk hekimlerinden oluşan Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu’nun geçtiğimiz kasım ayında uzmanların katılımıyla gerçekleştirdiği “Çocuk İstismar, İhmal ve Şiddetinin Önlenmesi Çalıştayı”nın raporunu Bakan Ünverdi’ye sundu.

Ayrıca, Şerife Ünverdi, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu’nun 4. Kuzey Kıbrıs Pediatri Sempozyumu programı dâhilinde, cuma günü 18.00’de Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Konferans Salonu’nda düzenleneceği halka da açık olacak “Çocuk İstismarına Multidisipliner Yaklaşım” sempozyumuna davet edildi.

“SAĞLIKLI VE MUTLU ÇOCUKLAR İÇİN…”

Bakan Ünverdi, kabuldeki konuşmasında sağlıklı ve mutlu çocukların toplum için önemine işaret ederek “Çocuklar bizim için önemlidir. Onları ne kadar sağlıklı ve mutlu yetiştirirsek geleceği o kadar iyi şekillendiririz…” dedi.

Ünverdi, çocukları en iyi şekilde yetiştirmek, gençleri sosyal risklerden korumak ve bu risklere maruz kalanlara destek vermek için Çalışma Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde Gençlik Aile, Destek ve Eğitim Merkezi (GADEM) ile Çocuk ve Gençlik Merkezi’nin (ÇOGEM) kurulduğunu anımsattı.

Şerife Ünverdi, farklı alanlardaki uzmanların görev yaptığı GADEM ile ÇOGEM’in işleyişi ve amaçları hakkında bilgi verdi.

“KADINLAR VE ÇOCUKLAR…”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde kurulan Kadın Çalışmaları Dairesi’nin icraatlarına değinen Ünverdi, “Kadın demek çocuk demektir. Kadınlar annedir…” ifadesine yer vererek dairenin çocuk istismarı konusunda çalışma yaptığını söyledi.

Meclis’te, kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismar konusundaki yasanın görüşüldüğünü ifade eden Ünverdi, erken zamanda netice alınacağını belirterek, “Ceza yasasına caydırıcı cezalar da konulacak” dedi.

“İŞBİRLİĞİNDEN GÜÇ DOĞAR”

Ünverdi, çocukların ve kadınların korunmasına yönelik çeşitli kurumlarla iş birliği yaptıklarını da dile getirerek, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu ile de çalışma yürütmeye hazır olduklarını belirtti.

Şerife Ünverdi, “İşbirliğinden güç doğar” dedi.

“ÇOCUK İSTİSMARI, ŞİDDETİ VE İHMALİ BİZİ RAHATSIZ EDİYOR”

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı Dr.Emine Güllüelli kabuldeki konuşmasında çocuk istismarı, şiddeti, ihmali konularının kendilerini rahatsız ettiğini, bundan hareketle konu hakkında bir çalıştay düzenlediklerini, çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Çalıştay sonuçlarını Meclise de sunduklarını dile getiren Güllüelli, “Birleşmiş Milletleri Çocuk Hakları Sözleşmesi mecliste kabul edildi maalesef çocuklara yönelik bir ilerleme olmadı. Bu nedenle Birleşmiş Milletleri Çocuk Hakları Sözleşmesi bu çalıştay raporu ile yeniden ele alınmalıdır” dedi.

Bakan Ünverdi’ye sempozyum hakkında bilgi veren Emine Güllüelli, son yıllarda toplumsal soruna dönüşen çocuk ihmal ve istismarı ile ilgili olarak sempozyuma başta sağlık profesyonelleri, öğretmenler olmak üzere tüm halkın davetli olduğunu söyledi.

“12 NİSAN’DA SEMPOZYUM VAR”

“Çocuk İstismarına Multidisipliner Yaklaşım” isimli sempozyumda Prof. Dr. Figen Şahin ve Polis Genel Müdürü 1. Yardımcısı Pervin Gürler’in konuşmacı olduğunu ifade eden Emine Güllüelli, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Konferans Salonu’nda 12 Nisan Cuma günü gerçekleşecek sempozyumun saat 18.00’de başlayacağını söyledi.

“SOSYAL HİZMETLER DAİRESİNE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR…”

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı ve Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu yönetim kurulu üyesi Dr. Cemal Mert kabulde söz alarak çocuk istismarı, şiddeti, ihmali konularının geniş bir alana yayıldığını ve bu sorunlarla mücadelede ve sorunların diğer kurumlara sevkinde Sosyal Hizmetler Dairesi’ne önemli görevler düştüğünü söyledi

Sosyal Hizmetler Dairesi’nin, işleyiş biçimi, kadro ve bütçe bakımından yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Cemal Mert, hem dünya ülkelerinde hem de Kıbrıs’ta sosyal sorunların ciddi boyutlara ulaştığını söyledi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası tarafından önümüzdeki aylarda Sosyal Hizmetlerle ilgili bir çalıştay düzenleyeceklerinin haberini veren Mert, “İnsan ruhsal, fiziksel ve sosyal olarak iyi ise sağlıklıdır” dedi.

Oda’nın farklı platformlarda sağlıkla ilgili çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Cemal Mert, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan işbirliği talep etti.

İŞTE ÇALIŞTAY RAPORU…

Çalıştay raporunda acil olarak atılması gereken adımlar şöyle sıralandı:

“Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM) kurulması, bunun dışında, ülkede yetersiz olduğu saptanan sosyal hizmet uzmanlarının artırılması ve Sosyal Hizmetler Dairesi’nin güçlendirilmesi yönünde çalışmalar yapılması. Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastanelerinde sosyal hizmet bölümü kurulması için çalışmalar yapılması. Çocuk mahkemeleri ve çocuk bakım evlerinin hayata geçirilmesi için devlet ve sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışmaların yapılması. Polis Genel Müdürlüğü nezdinde, çocuk polisi biriminin kurulması yönünde girişimlerde bulunulması. Mağdur çocukların veya çocuk istismar, şiddet ve ihmaline tanık olan kişilerin ulaşabileceği, 24 saat hizmet veren ihbar hattının kurulması yönünde çalışmalarda bulunulması. Doktor, hemşire, öğretmen gibi çocukla direkt ilgili mesleklerde çalışan kamu görevlisi kişilere istismar ve ihmal vakaları ile karşılaşıldığında ihbar etme zorunluluğu getirilmesi. Bu anlamda hastaneler, okullar ve benzeri yerlerde eğitim çalışmaları düzenlenmesi.”

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.