1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAKANLAR KURULU GÜNDEMİ...
BAKANLAR KURULU GÜNDEMİ...

BAKANLAR KURULU GÜNDEMİ...

Bugünkü Bakanlar Kurulu Toplantısı...

A+A-

YORGANCIOĞLU: “BİDEN’İN ZİYARETİNİN MÜZAKERELER İÇİN FAYDALI OLACAĞINA VE ÇÖZÜM İÇİN YARDIMCI BİR ARAÇ OLACAĞINA İNANIYORUZ”

“BÖYLE BİR GÖRÜŞME İÇİN MEKAN ÖNEMLİ DEĞİL”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Biden’in ziyaretinin, Kıbrıs sorunun bütünlüklü çözümü adına yürütülen müzakereler için faydalı olacağına ve çözüm için yardımcı bir araç olacağına inanç belirtti.

Yorgancıoğlu, böyle bir görüşme için mekanın da önemli olmadığını vurgulayarak, Biden’in seçilmiş olan, müzakereleri yürüten kişiyle görüşecek olmasının ve ortaya çıkacak sonucun önemine işaret etti.

Bakanlar Kurulu toplandı. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında saat 11.00 sıralarında başlayan toplantının gündeminde, suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi için mevcut yasanın  Avrupa standartlarına çıkarılmasına yönelik  yasa tasarısı çalışması ve ülkedeki patates fazlalığı sorunun nasıl çözüleceği konuları da bulunuyor.

BİDEN’İN ZİYARETİ

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde basına yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın yarınki ziyaretine değindi.

Biden’in hem Kuzey’de, hem de Güney’de temaslar yapacak olmasının önemine işaret eden Başbakan Yorgancıoğlu, Biden’in ziyaretinin Kıbrıs sorunun bütünlüklü çözümü adına yürütülen müzakereler için faydalı olacağına ve çözüm için yardımcı bir araç olacağına inanç belirtti.

“İKİ TARAFA DENGELİ DAVRANACAK OLMASI ÖNEMLİ”

Biden’in iki lider dışında sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileriyle görüşecek olmasının önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Yorgancıoğlu, “iki tarafa dengeli davranacak olması da bizim açımızdan çok önemli” dedi.

BAKANLAR KURULU GÜNDEMİ...

Başbakan Yorgancıoğlu, bugünkü toplantıda, suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi adına mevcut yasanın Avrupa standartlarına çıkarılması için hazırlanan yasa tasarısının görüşüleceğini belirtti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, toplantıda ayrıca Kooperatif Merkez Bankası’nın vereceği kredileri belirleyen bir tüzüğün görüşüleceğini, bu tüzüğün doğrudan Merkez Bankası’nın öngördüğü kuralları içerdiğini kaydetti.

Ülkedeki patates ürün fazlalığı sorununun nasıl aşılacağı konusunun da bugünkü toplantıda ele alınacağını belirten Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, patatesin paketlenme ve muhafaza aşamasında neler yapılacağının da tartışılacağını söyledi.

Başbakan Yorgancıoğlu, açıklamaların ardından gazetecilerin, Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Biden’in ziyaretiyle ilgili sorularını da yanıtladı.

“ÖNEMLİ OLAN ORTAYA ÇIKACAK SONUÇ”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, bu tür üst düzey ziyaretlerde “sembollerin kullanılmaması” konusunun her zaman sorun olduğuna dikkat çekerek, “bana göre böyle bir görüşmenin yapılmasını hiç bir şey engelleyemez, önemli olan ortaya çıkacak sonuç” dedi.

Böyle bir görüşme için mekanın da önemli olmadığını vurgulayan Başbakan Yorgancıoğlu, Biden’in seçilmiş olan ve müzakereleri yürüten kişiyle görüşecek olmasının ve ortaya çıkacak sonucun önemine vurgu yaptı.

Tak

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.