1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ’NİN ÇAĞRISIYLA ARABAHMET KÜLTÜREVİ KONUSUNDA PROTESTO EYLEMİ YAPILDI
BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ’NİN ÇAĞRISIYLA ARABAHMET KÜLTÜREVİ KONUSUNDA PROTESTO EYLEMİ YAPILDI

BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ’NİN ÇAĞRISIYLA ARABAHMET KÜLTÜREVİ KONUSUNDA PROTESTO EYLEMİ YAPILDI

Baraka Kültür Merkezi’nin çağrısıyla bugün Arabahmet Kültürevi’nin Girne Amerikan Üniversitesi’ne devri (GAÜ) protesto edildi.

A+A-

Baraka Kültür Merkezi’nin çağrısıyla bugün Arabahmet Kültürevi’nin Girne Amerikan Üniversitesi’ne devri  (GAÜ) protesto edildi.

Baraka Kültür Merkezi’nden verilen bilgiye göre, Arabahmet Kültürevi’nin önünde gerçekleşen eyleme, Kıbrıs’tan olduğu gibi Türkiye’den de pek çok sanat kurumu ve sanatçı destek belirtti.

Eylemde Arabahmet’in halka ait olduğu ve tüm yetersizliklere rağmen pek çok tiyatro topluluğunu üretimlerini ve faaliyetlerini sahneledikleri tarihi bir mekan olduğu vurgusu yapılarak, LTB’nin Arabahmet Kültürevi’ni elinden tutarak geliştirmesi gerekirken özel kuruluşlara devrederek özelleştirilmesinin önünü açtığı ifade edildi.

Okunan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Lefkoşa Türk Belediyesi halka ait bu önemli değere sahip çıkmak ve geliştirmek yerine, geçmiş dönemlerden bu yana çeşitli şekillerde Arabahmet Kültürevi’ni elden çıkarmanın, özelleştirmenin yöntemlerini aramaktadır. Kültürevi’nin işletmesi öncelikle, bu amaçla kurulan bir şirkete devredilmiş, daha sonra da başka kurumlara kiralanmasının yolu açılmıştır.  Her özelleştirme sürecinde olduğu gibi verimsiz ve atıl durumda bırakma, bakımsız ve işe yaramaz hale gelmesine göz yumma, sonra da bu “kamburu” özele devrederek daha iyi bir hizmet sunulacağını iddia etme süreci Arabahmet Kültürevi’nde de adım adım yaşanmıştır.”

Eylemde ayrıca Baraka Tiyatro Ekibi elemanları, özelleştirmeye ve sanata sermaye müdahalesine karşı yazdıkları bir şarkıyı da seslendirdiler.

Eylemde okunan ve pek çok dernek ve sanatçının imza attığı ortak bildiride Arabahmet’in GAÜ’ye kiralanmasını eleştirildi ve bunun özelleştirme anlamına geldiği  savunuldu.

Açıklamada ortak bildiriye,  “Baraka Kültür Merkezi, Lefkoşa Sanat Tiyatrosu, Surlariçi Asilzadeleri Doğaçlama Tiyatro Topluluğu, Lefkeli Yavaş Tiyatro, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği,  HASDER, Mehmet Kansu, Yıltan Taşçı, Adamos Katsantonis ve müzisyen Mustafa Gürkan”ın imza koyduğu ifade edildi.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.