1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. BAŞ AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN!
BAŞ AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN!

BAŞ AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN!

Baş ağrısı deyip geçmeyin!

A+A-

Nöroloji Uzmanı Uz.Dr.Ali Yavuz Sertpolat sık karşılaşıldığı için önemsenmeyen baş ağrılarının hayati önem taşıyan hastalıkların belirtisi olabileceği bildirildi.  
 
Yüksek ses, uykusuzluk, soğukta ya da sıcakta kalma, hava durumu ve kişinin aç durması gibi birçok nedenin geçici baş ağrısına neden olduğunu belirten  Nöroloji Uzmanı Uz.Dr.Ali Yavuz Sertpolat, "Eğer baş ağrısının sıklık, şiddet ve karakterinde değişme oluyorsa bu ciddiye alınmalıdır. Kişide daha önce yaşamadığı kadar şiddetli baş ağrısı bulguları varsa mutlaka beyin görüntülemeden yararlanmalıdır" dedi.
 
  Tıbbi kontrolde baş ağrısına neden olan tümör tespit edilebileceğini dile getiren Özel Hatem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uz.Dr.Ali Yavuz Sertpolat, "Tümörün yerleşim yeri, sayısı, boyutları baş ağrısının varlığı ve özellikleriyle ilişkili olabilmektedir. Migrene benzer baş ağrısı, hayati tehlike sergilemez  ancak beyin tümörü, menenjit, kafa travması ve beyin damar hastalıklarında önemsenmeyen bir baş ağrısı, fiziksel özürlülük veya hayati tehlikeye yol açabilmektedir" şeklinde  konuştu.
 
  "HER BAŞ AĞRISINDA AĞRI KESİCİ KULLANILMALI MI?
 
Her baş ağrısında ağrı kesicisi kullanılmaması gerektiğini dile getiren Sertpolat, "Ana amaç, ağrının şiddetinin ve sıklık derecesinin azaltılmasıdır. Bu amaçla daha çok ağrı kesici özelliği olmayan tedaviler ve egzersizler belirli sürelerle yapılabilir. Yüksek ses, uykusuzluk, soğukta ya da sıcakta kalma ve hava durumu gibi nedenlere bağlı baş ağrılarında ilaç tedavisi önerilmemektedir. Bunun yanı sıra, klinik tablonun dışında tanı konulmadan kullanılan ağrı kesiciler baş ağrısının geçme süresini daha da uzatabilmektedir" ifadelerini kullandı.

 

Hastanın tedavisi açısından baş ağrısı tanısının ve ağrının özelliklerinin belirlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Sertpolat,  ‘‘Nörolojik muayenelerinin yapılması, baş ağrısı tanısında en önemli unsurdur. Hastalar uygun tedavileri planlandıktan sonra belirli aralıklarla kontrollere çağrılmaktadır. Baş ağrısı, tedavi sürecinde kontrollerin düzenli yapılması önem taşımaktadır. Hastalar tedavi sürecinde baş ağrısı şikayetleri yaşayabilir. Kişide baş ağrısına bağlı güçsüzlük varsa mutlaka doktora başvurmalıdır" diye konuştu.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.