1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAŞBAKAN'DAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!
BAŞBAKAN'DAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

BAŞBAKAN'DAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

Başbakan Yorgancıoğlu, prosedür gereği, yıl sonundan önce tüm sözleşmeliler ve geçicilerle ilgili...

A+A-

“UBP KURULTAY DÖNEMİ İSTİHDAMLARI DEVLET YÖNETİCİLİĞİYLE NE KADAR BAĞDAŞIR?”

ATUN: “YANLIŞ İSTİHDAMIN HESABINI HALK SANDIKTA SORDU AMA ŞİMDİ DE BEDELİ İNSANLARA ÖDETİLMEYE ÇALIŞILIYOR… KAPANMAYACAK BİR TOPLUMSAL YARA AÇILARAK İNSANLAR BİRBİRİNE KIRDIRILIYOR”

SUCUOĞLU: “ARTIK KARŞIMIZDA ANNAN PLANI’NA EVET DİYEN BİR ANASTASİADİS YOK”

ÖZGÜRGÜN: “5 AY ÖNCEKİ HÜKÜMETİ SUÇLAMAKTAN VAZGEÇİN… UBP DÖNEMİ İSTİHDAM EDİLENLERİN ATILMASI TOPLUMSAL BARIŞI BOZAR”

SENNAROĞLU: “ZAMANINDA TEBDİR ALINSA TOPLUM ELEKTRİK KONUSUNDA BUGÜNKÜ NOKTADA OLMAZDI”

NAMİ: “YAPTIĞIM GÖRÜŞMELER GİZLİ DEĞİL… ORTAKLIK KURULMAK İSTEYEN TARAFLA DİYALOGDAN KAÇINMAK DOĞRU DEĞİL”
 
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, elektriğe yaptıkları zamla ilgili “Bizim de vicdanımız vardır, bizim de vicdanımız sızlar. Ama hükümet ederken yönetenlerin sorumluluğu elektrikte üretimin sürekliliğini de sağlamaktır” dedi.

UBP’nin Kurultay döneminde yapılan istihdamların devlet yönetimiyle ne kadar bağdaştığını soran Başbakan Yorgancıoğlu, bunun sorgulanmasını istedi.

Denetim göreviyle toplanan Cumhuriyet Meclisi’nde Kıbrıs sorunu yanında elektrik zammı ve UBP döneminde istihdam edilen geçicilerin yılsonunda görevlerine son verileceği gibi gündemdeki konular tartışılıyor.

ATUN: “HÜKÜMET İCRAATA ZAMLA BAŞLADI”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk gündem dışı konuşmayı UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, “hükümet icraatları” konusunda yaptı.

Atun, bazı belediye başkanlarının Meclis önünde yaptığı eyleme işaret ederek, Hükümet’in icraatlarına zamla başladığını ileri sürdü.

Sunat Atun, elektrik zammının ardından, elektrik parasın ödeyenlerin, ödemeyenlerin cezasını çekeceğini; Hükümet’in de murat ettiğine ulaşamayacağını söyledi.

Seçim propagandası döneminde “KIB-TEK’e özerklik” diyenlerin şimdi “sonra” dediğini, popülizm yapıldığını ancak halkın söylenen neyse onun yapılmasını istediğini kaydeden Atun, halkın ısınma ve mutfak ihtiyaçları için elektriğe alternatif olarak gaz kullanabilsin diye iktidarları dönemindeki son 2 yılda gazdaki vergiyi sıfırda tuttuklarını anlattı.

“SAKIN GAZDAKİ FONU ARTIRMAYIN”

“Size öneriyorum, sakın gaz üzerindeki fon oranını artırmayın, halkı düşünün” diyen Atun, Hükümet’in aksak gittiğini, UBP Kurultayı döneminde istihdam edilenlerin durdurulacağı açıklamasının, elektrikteki zammı ikinci plana itmeyi amaçladığını öne sürdü.

Atun, dün bazı sendikaların Başbakanlık yanında Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde de eylem yapmasını eleştirerek, “Elçilikle ne alakası var? Elçilik mi hükümete talimat verdi? Bunun altında insanların Anavatan’a sevgisini yıpratma pahasına gündem değiştirme çabası var” diye konuştu.

“Yanlış istihdam yapanlara halkın sandıkta hesap sorduğunu ama şimdi de bedelin insanlara ödetilmeye çalışıldığını; kapanmayacak bir toplumsal yara açılarak insanların birbirine kırdırılmaya çalışıldığını” söyleyen Sunat Atun, hesap sorulacak yerin, istihdam edilenler olmadığını belirtti.

Atun’un konuşması sürerken bazı milletvekilleri yerlerinde konuşarak, UBP’nin de iktidara geldiğinde 125 kişiyi durdurduğunu hatırlattı. Bunun üzerine oturumu yöneten Meclis Başkan Yardımcısı Ünal Üstel, milletvekillerini yerlerinden konuşmaması için uyardı.

Konuşmasını sürdüren Atun, “blok olarak siyasi bir kararla işten atılacak insanların hem gündemi değiştirmek, hem oy veren insanlara mesaj vermek, hem de kin için yapıldığını” iddia etti.

Toplumsal barışın kin ve öfkeyle bir daha tamir edilemeyecek şekilde kırıldığını belirten Sunat Atun, vaatlerle gelen Hükümet’in sorunları çözmekle yükümlü olduğunu söyledi. Önceki dönemi itham ederek sorunların üzerine set çekilemeyeceğini kaydeden Atun, belediyelerin eylemine değindi ve Hükümet’in halen Türkiye’deki Hükümet ile resmi temas etmediğini; ilişkiler sanki normalmiş gibi göstermek için de teknik heyetlerin rutin olan toplantılarının kullanıldığını iddia etti.

UBP Gazimağusa milletvekili Sunat Atun, Hükümet ortakları arasında da sorunlar olduğunu artık herkesin gördüğünü belirterek, Komite’deki bütçe toplantısı sırasında yaşanan tartışmaları örnek gösterdi. Atun, “Bu nasıl hükümet” sorusunu sordu.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF)  ile Rum Futbol Federasyonu (KOP) arasındaki ilişkilere de Hükümet’in iki kanadığının farklı tepkiler verdiğini belirten Sunat Atun, Hükümet’in halktan daha fazla destek alamayacağını söyledi.

SUCUOĞLU: “ARTIK KARŞIMIZDA ANNAN PLANI’NA EVET DİYEN ANASTASİADİS YOK”

UBP Lefkoşa milletvekili Faiz Sucuoğlu da aynı konuda yaptığı konuşmaya, salonda milletvekillerinin sayısının az olmasını eleştirerek başladı. Sucuoğlu,  UBP döneminde istihdam edilenlerin durdurulacağı açıklamasın değinerek “Bu insanların aşıdır, işidir, bundan nemalanmak ne iktidar, ne muhalefette olmamalı. Vicdanidir” dedi.

Sucuoğlu, Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs sorunuyla ilgili politikayı yorumlayarak, Kıbrıs Türk tarafının iyi niyetine rağmen Rum lider Nikos Anastasiadis’in masaya gelmediğini söyledi.

Anastasiadis’in seçim öncesi savunduğu ve şimdi web sitesinde de yer alan Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşlerini içeren yazıyı okuyan Faiz Sucuoğlu, yazıyı yorumladı.

“Artık karşımızda Annan Planı’na evet diyen Anastasiadis yok” diyen Faiz Sucuoğlu, çözümsüzlüğün Rum tarafının Kıbrıslı Türkleri egemenliği olmayan bir azınlık görmesinden kaynaklandığını anlattı.

Faiz Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun 15 Kasım töreninde yaptığı konuşmadan da alıntılar yaparak, Cumhurbaşkanı’nın görüşlerine destek verdiklerini, fikirlerinin örtüştüğünü söyledi.

Hükümet’in durumunun ne olduğunu soran Sucuoğlu, egemenlik konusu ortak bildiriye nasıl gireceği tartışılırken, Başbakan ve Dışişleri Bakanı’nın Güney Kıbrıs’a geçerek DİSI yetkilileriyle görüşmesini eleştirdi; “Hükümetin görüşleri kiminle uyumludur, DİSİ ile mi, Cumhurbaşkanı ile mi? Özdil Nami, Rum görüşmeciyle bakan olarak mı, CTP milletvekili olarak mı bir araya geliyor. Tüm bunlar Cumhurbaşkanı’nın bilgisinde mi oluyor? Hükümet ortağının bilgisi var mı” sorularını sordu.

Sucuoğlu, herkesin Kıbrıs sorunu üzerinden rant elde etme anlayışından vazgeçmesi gerektiğini belirterek, “Yapmamız gereken Rum uzlaşmazlığının devamı halinde, nasıl bir çıkış yolu izleyeceğimizi saptamamızdır. Bu görüşmeler yıllarca sürecekse bekleyecek miyiz? Sayın Anastasiadis masaya gelmezse ne kadar bekleyeceğiz” sorularına da Hükümet’ten yanıt istedi.

CTP Girne milletvekili Fazilet Özdenefe Kürşat’ın yerinden yönelttiği “Anastasiadis’in hangi konuşmasından alıntılar yaptığı ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’nın da imzasını taşıyan çözüm çerçevesiyle ilgili belgeyi kabul edip etmedikleri” konularındaki sorular üzerine Sucuoğlu, Rum tarafının zaman kazanmak için ortak açıklamaya dahi yanaşmadığını söyledi.

Görüşme sürecinin bir an önce başlayarak takvimin işlemesini, sürecin sonsuza dek sürmemesini istediklerini kaydeden Faiz Sucuoğlu, çözüm olacaksa KKTC’de yaşayan halka zarar vermeyecek, geriye götürmeyecek bir anlaşmayı istediklerini; aksi halde kendi yollarını artık seçip o yönde seçmek gerektiğini çünkü zamanın Kıbrıs Türk toplumu aleyhine işlediğini kaydetti.

YORGANCIOĞLU: “TÜRKİYE YETKİLİLERİ DE SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZMEK LAZIM DİYOR”

Cevap hakkını kullanan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Meclis’te konuşanların Türkiye yetkililerinin “Kıbrıs sorununu bir an önce çözme konusunda gerekeni yapmak lazım” demesini hiç dikkate almadığını söyledi.

Uluslararası camianın bile Kıbrıs’ta çözüme en yakın noktada bulunulduğunu söyleyerek, Türkiye’nin söylediklerine benzer şeyler ortaya koyduğunu belirten Başbakan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da seçim dönemi birçok şey söylediğini ama seçilince “Talat’ın bıraktığı yerden devam edeceğim” diyerek belge imzaladığını hatırlattı.

Uluslararası tek egemenliğin iki halktan eşit şekilde oluşacağını, yetkilerin kurucu devletlerce kullanılacağını ifade eden ve “Burada bir sıkıntı var mı?” diye soran Yorgancıoğlu, “Sanki Hükümet her şeyi tavla teslim vermiş gibi konuşmanın anlamı var mı? CTP bir yere gideceğinde kimseye sormaz, gider görüşür, düşüncelerini de açıklar” dedi.

Başbakan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı’nı geçmişte de eleştirdiklerini, şimdi de her şeyi onaylamalarının beklenemeyeceğini anlatarak, ortak açıklamanın hem Rum hem Türk tarafının tutumundan dolayı artık yapılması gerektiğini; bu konuda Rum tarafının bugünkü tutumunun doğru olmadığını; kendine göre gerekçeleri bulunduğunu söyledi.

Hükümet icraatlarına da değinen Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, “Memleketimize baktığımızda kralın çıplak olduğunu ifade edildi ama bu kral ne zaman çıplandı? Bu gerçekler ne zaman oluştu? Bunu söyleyen arkadaşların bu duruma gelinmesinde katkıları olması nedeniyle özür dileselerdi, söylediklerinin bir kıymet-i harbiyesi olurdu” diye konuştu.

Özkan Yorgancıoğlu, elektrik fiyatları 2 yıl artırılmadığı için bugün bu zammın kaçınılmaz olduğunu, UBP’nin zammı siyaseten yapmadığını kaydetti.

“BİZİM DE VİCDANIMIZ SIZLAR…”

Başbakan Yorgancıoğlu, “Bizim de vicdanımız vardır, bizim de vicdanımız sızlar. Ama hükümetlik yaparken bu konudaki devamlılığı sağlamak adına yapılması gerekenler, alınması gereken tedbirler de vardır. Yönetenlerin sorumluluğu elektrikte üretimin sürekliliğini sağlamaktır” dedi.

“KURULTAY İSTİHDAMLARI DEVLET YÖNETİMİYLE NE KADAR BAĞDAŞIR?”

Koalisyon ortağının farklı görüş ifade ettiği UBP’nin Kurultay dönemi istihdamlarının devlet yönetimiyle ne kadar bağdaştığını soran Başbakan, “Ben geleceğim istediğimi yapacağım” tavrının sorgulanması gerektiğini; yapılanların ortada olduğunu söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, tüm bunların hükümetin 2 aylık sürecinde yapılmadığını; UBP hükümeti döneminde elektriğe yüzde 9.25 zam kararı alındığını ama kararın geri çekildiğini belirtti.

Belediyelere yüzölçümüne göre değil, nüfusa göre katkı payı verildiğini ve doğrusunun da bu olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, gereksiz istihdamlarla batırılan belediyelerin ayrı ayrı değil, Belediyeler Birliği çatısı altında ortak çıkarlar için mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Hükümet’in Kıbrıs konusundaki düşüncelerinin net olduğunu; nereyi ziyaret etseler aynı şeyleri söylediklerini vurguladı.

DP/UG Girne milletvekili Ergün Serdaroğlu, yerinden yaptığı konuşmada Kıbrıs konusunda Meclis’te genel görüşme önerdi.

ÖZGÜRGÜN: “5 AY ÖNCEKİ HÜKÜMETİ SUÇLAMAKTAN VAZGEÇİN”

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, zam yapan Hükümet’in bunun arkasında duramadığını; zam konusunda 5 ay önceki hükümeti suçlamaktan vazgeçilmesini istedi.

5 ayda Kurum’un 100 milyon zarar yazdığını savunan Özgürgün, “Bu zam tamam değil, çünkü bu 5 ayda tedbir alınsaydı gerekmeyebilirdi” dedi.

“Hem zam yap, hem ağla… Olmaz” diyen Özgürgün, Başbakan’ın psikolojisinin biraz gerildiğini, iktidarda böyle şeyler olabileceğini, en büyük baskıyı gören Başbakan olsa da sakin olması gerektiğini söyledi.

Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs sorununa değinirken, görüşmeci Cumhurbaşkanı olduğuna göre Başbakan’ın DİSİ ile ortak açıklama yapmasının Cumhurbaşkanı’nın elini zayıflattığını savundu. Özgürgün, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile görüşürken Hükümet’in de onu desteklemesi gerektiğini belirtti.

“ZATEN PARTİ İÇİ PROBLEMLER ÇIKTI AMA…”

UBP dönemi istihdamlarının durdurulacağı açıklamasından sonra birçok yerleşim birimini ziyaret ettiğini ve hep bu konuyla karşılaştığını söyleyen Özgürgün, bu insanların kurultay dönemi alındılar  diye zaten parti içi problemler çıktığını ama o insanların UBP dönemi işe alındı diye değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Özgürgün, istihdamlar konusunda daha önceki CTP/BG döneminde yapılan düzenlemelerle “uygun bir sınav yapılır” denilerek geçici istihdamının kolaylaştırıldığını savundu. CTP/BG ve UBP dönemi istihdamlarıyla ilgili rakamlar veren Özgürgün, konuya insancıl bakmak, toplumsal barışı bozmamak gerektiğini ifade etti.

Muhalefetin gerekli anlayışı ve işbirliğini gösterdiğini belirten Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı Serdar Dentkaş’ın UBP dönemi istihdamlarla ilgili açıklamasını doğru bulduklarını; Başbakan’ın da o noktaya gelmesini istediklerini söyledi.

Bundan sonra istenen tedbirin alınabileceğini ama Hükümet’in bu noktada doğrunun bulunması gerektiğini belirten Özgürgün, toplum barışını bozacak bir hata yapılmayacağı umudunu ifade etti.

YORGANCIOĞLU YENİDEN

Yeniden söz alan Başbakan Yorgancıoğlu, DİSİ ile görüşmesinde yer alan Dışişleri Bakanı’nın partinin dış ilişkilerinden sorumlu olduğunu, orada ortak bir metin imzalamadıklarını; sadece ortak açıklama yapıldığını belirtti.

İki eşit kurucudan oluşacak tek egemenlikten söz ettiklerini kaydeden Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Sekreteri’ne geçmişte varılan tüm mutabakatlara sadık kalacağına dair mektup gönderdiğini; ortada büyütülecek bir şey olmadığını söyledi.

Başbakan Yorgancıoğlu, prosedür gereği, yıl sonundan önce tüm sözleşmeliler ve geçicilerle ilgili tüm bakanlıklara yazı yazılıp hizmetlerine ihtiyaç olup olmadığının sorulduğunu, bu yazıyı herkes için yazdıklarını, daire müdürlerinden gelecek yanıta göre hareket edileceğini belirtti.

SENNAROĞLU: “BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR”

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, elektrik zammı konusunda bilgi kirliliği olduğunu; popülizm yapıldığını söyledi.

Sennaroğlu, KIB-TEK’in son 5 ayda 100 milyon lira zarar ettiğini söyleyenlerin doğru söylemediğini belirterek, Kurum’un bu hale gelmemesi için UBP döneminde ne yapıldığını sordu.

Gerekli tedbirler alınsaydı, elektrik kilowatt saat maliyetinin 5 kuruş daha az olacağını belirten Sennaroğlu, zammın, UBP döneminde zararına satışların hasıraltı edilerek ve bankadan borçlanılarak rakamların topluma gösterilmemesinden kaynaklandığını; bugün artık duvara vurulduğunu söyledi.

Sibel Siber hükümeti döneminde niye tedbir alınmadığının da sorgulandığını ancak Siber hükümetinin icraat hükümeti olmadığını, eski (UBP) hükümetin seçim rüşveti dağıtmasını önleme görevi yaptığını anlattı.

“Zamanında tedbir alınsaydı toplum elektrik konusunda bugünkü noktada olmazdı” diyen Sennaroğlu, UBP dönemi Enerji Bakanlığı’nın personel sayısını, çalışmalarını sordu.

“ALIP EVİNE GİTMİŞSE LÜTFEN BİR KOPYASINI GETİRSİN”

Sennaroğlu, Bakanlığa geldiğinde Türkiye’den kabloyla enerji projesi bulamadıklarını belirterek “Alıp evine gitmişse lütfen bize bir kopyasını getirsin” dedi.

Bilgi kirliliğinin topluma faydası olmadığını, siyasi rant da sağlanamayacağını vurgulayan Önder Sennaroğlu, hazırladıkları alternatif enerji projesiyle maliyetleri düşürmeyi ve üretimde sürekliliği hedeflediklerini söyledi.

NAMİ: “GİZLİLİK YOK, İLGİLİ MAKAMLAR BİLGİLENDİRİLDİ”

Daha sonra söz alan Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Rum Müzakereci Mavroyannis ile görüşmelerini resmi sıfatıyla yapmadığını; sosyal içerikli olduğunu ama Kıbrıs sorununu da görüştüklerini, bunların hiçbir gizliliği olmadığını; ilgili makamları da bilgilendirdiğini söyledi.

Kıbrıs sorununun askıda kalmamasını, bir sonuca varmasını istediklerini vurgulayan Bakan Nami, iki temsilcinin Türkiye ve Yunanistan’da temaslar yapacağı açıklandığına işaret etti ve “Rum müzakereci Türkiye’ye gidecek ama bizimle konuşmayacak, bu olmaz. Size tavsiyem sizler de temaslarınızı artırın” dedi.

“ORTAKLIK KURULMAK İSTEYEN TARAFLA DİYALOGDAN KAÇINMAK DOĞRU DEĞİL”
 
Yakın bir gelecekte ortaklık kurulmak isteyen tarafla diyalog kurmasından kaçınmanın doğru olamayacağını vurgulayan Dışişleri Bakanı Nami, Cumhurbaşkanlığı ile bakanlığı arasında iyi bir işbirliği bulunduğunu; süreci iyi götürdüklerini belirtti.

Nami, müzakerecinin Cumhurbaşkanı olduğunu Mavroyannis’in muhatabının da o olduğunu; bu konuda bir değişiklik talepleri bulunmadığını söyledi.

“ANNAN PLANI’NDAKİ ŞEKİLLENMEDEN SAPMA YOK”

Tek vatandaşlık, tek kimlik, tek egemenlik konularındaki söylemlere de değinen Özdil Nami, bu konularda Annan Planı’ndaki şekillenmeden milim sapma, şaşma olmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Nami, tek uluslararası kimlik olacağını ancak tüm federal sistemlerde olduğu gibi kurucu devletlerin kendi uluslararası ilişkilerini de kurabileceğini; federal hükümetlerin yetkilerinin de anayasada sıralanacağını kaydetti.

“Tek egemenlik” konusundaki kaygılara değinirken, egemenliğin bir kısmının Brüksel’e devredileceğini, bir kısmının federal devlete, bir kısmının da kurucu devletlere ait olacağını belirten Nami, egemenlik konusunda gereksiz bir hassasiyet oluştuğunu, buna gerek olmadığını söyledi.

Kıbrıs’ta eşit egemenliğin hayati önem taşıdığını vurgulayan Bakan Nami, resmi tezin federasyon olduğunu hatırlatarak,  ana muhalefet partisinin de güncel resmi politika üzerinden siyaset yapmasını istedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.