1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAŞBAKANLIK’TAN RHA GENELGESİ
BAŞBAKANLIK’TAN RHA GENELGESİ

BAŞBAKANLIK’TAN RHA GENELGESİ

Başbakanlık’tan RHA genelgesi

A+A-

“RHA’LAR SADECE KAMU HİZMETLERİNİN İFASINA YÖNELİK OLARAK KULLANILACAK, ÖZEL İŞ AMAÇLARI İÇİN KULLANILMAYACAK”

“MESAİ SAATLERİ HARİCİNDE, HAFTA SONU VE RESMİ TATİL
GÜNLERİNDE KULLANILMASI HALİNDE HER GÖREVLİ VE
HER ARAÇ İÇİN GÖREV BELGESİ DOLDURULACAK”

“ARAÇLARIN GÜNLÜK BAKIMI VE KURALLARA UYGUN KULLANIMI KONUSUNDA AZAMİ HASSASİYET GÖSTERMESİ İÇİN KURUM AMİRLERİ TARAFINDAN GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK”

Başbakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan Resmi Hizmet Araçları’nın (RHA) sadece kamu hizmetlerinin ifasına yönelik olarak kullanılacağı, bunun dışında kesinlikle özel iş amaçları için kullanılmayacağı, tedbirlerin aksine hareket eden personele yasal işlem başlatılacağına ilişkin genelge yayımladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün imzasıyla yayımlanan genelgede, Resmi Hizmet Araçları’nın mesai saatleri haricinde, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde kullanılmayacağı; kullanılması gereken durumlarda ise her görevli ve her araç için ‘Görev Belgesi’ doldurulacağı belirtildi.

Genelgede, bakanlıkların, dairelerin ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kullanımında bulunan Resmi Hizmet Araçları’nın sadece hizmet gereği ve azami tasarrufla kullanılmasının büyük önem arz ettiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan Resmi Hizmet Araçları sadece kamu hizmetlerinin ifasına yönelik olarak kullanılacak, bunun dışında kesinlikle özel iş amaçları için kullanılmayacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan Resmi Hizmet Araçları’nı kullanan personelin söz konusu araçların günlük bakımı ve kurallara uygun kullanımı konusunda azami hassasiyet göstermesi için kurum amirleri tarafından gerekli tedbirler alınacak, aksine hareket ettiği belirlenen personel ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır.

Resmi hizmet araçları mesai saatleri haricinde, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde kullanılmayacak. Kullanılması gereken durumlarda ise her görevli ve her araç için Görev Belgesi doldurulacak.”

Genelgeye göre,  bu esaslara yönelik olarak uygulamanın öngörüldüğü şekilde yürütülmesinden tüm kamu kurum ve kuruluş yönetici ve/veya ita amirleri sorumlu olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.