1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BASINA SIZAN SES KAYDINDA İÇERİK DEĞİL, NASIL SIZDIĞI TARTIŞILMALI
BASINA SIZAN SES KAYDINDA İÇERİK DEĞİL, NASIL SIZDIĞI TARTIŞILMALI

BASINA SIZAN SES KAYDINDA İÇERİK DEĞİL, NASIL SIZDIĞI TARTIŞILMALI

kinci Cumhurbaşkanı Talat, Cumhurbaşkanlığı eski Sözcüsü Hasan Erçakıca, Maliye Bakanı eski Müsteşarı, şimdiki Maliye Bakanı Zeren Mungan ile 2009’da yaptıkları ve geçtiğimiz gün basına sızan konuşmanın ses kaydıyla ilgili KIBRIS’a konuştu:

A+A-

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanlığı eski sözcüsü Hasan Erçakıca ve Maliye Bakanlığı eski Müsteşarı, şimdiki Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın 2009 seçimlerinden önce yaptıkları bir konuşmanın kaydının basına yansıması nedeniyle çeşitli tartışmalar gündeme geldi.

Ses kaydının basına sızmasının yanlış olduğunu savunan çevreler, kaydın kim veya kimler tarafından alındığını, basına nasıl sızdırıldığını ve basına sızdıranın ses kaydı için kaç para ödediğini sorgularken, ses kaydının içeriği, çeşitli kesimlerce “bir skandal” olarak değerlendirildi ve konuşmayı yapanlar kınandı.

Talat: Açıklama yapmayacağım
Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, mesele hakkında açıklama yapmayacağını ancak konuşmanın içeriğinden çok basına nasıl sızdırıldığının tartışılması ve sorgulanması gerektiğini belirtti.

Talat, “Ses konuşması nasıl kaydedildi? Önemli olan budur. İçeriği her toplantıda konuşulabilecek konulardır” dedi. Ses kaydı ile ilgili görüşlerini almak için Zeren Mungan veya Hasan Erçakıca’ya ulaşılamadı.

Geçtiğimiz gün yerel bir gazete tarafından konuşma yayınlanmış, kısa bir süre sonra da sosyal paylaşım sitelerinde yer almıştı.

Çeşitli konular konuşuldu
Konuşmada İkinci Cumhurbaşkanı Talat, Maliye Bakanlığı’nda müsteşar olan Zeren Mungan’dan mali durum hakkında brifing alınırken, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) durumu, 2009’daki genel seçimler için Ak Parti’den (AKP), Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) için istenen destek, gerçekleştirilemeyen tasarruf tedbirleri ve ekonomik programa karşı durabilecek sendikaların gücünün nasıl zayıflatılacağı konuları konuşuldu.

 Mungan, konuşması sırasında, seçimlerin ardından kurulacak hükümetin Cumhurbaşkanı Talat’ın yönlendirmesiyle ekonomide hükümetin uyacağı bir yapının oluşturulması gerektiğini belirterek, “TC ne kadar katkı yaparsa yapsın, bizi bir yere götürmez bu yapı” diye konuştu.

“Umarım yardım ederler”
Talat, seçimlerin ardından UBP hükümetinin kurulması halinde hiçbir şeye karışmayacağını söylerken, CTP’nin kuracağı bir hükümete “iyice karışacağını” belirtiyor.

Zeren Mungan, Türkiye’de zamanın Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek’ten, CTP’nin hükümette olmasını istediği gibi bir sinyal aldığını aktarken, Talat da bunun ancak AKP’nin CTP’ye yardım etmesiyle mümkün olabileceğini söylüyor. Talat, “Umarım kendi seçimlerinden sonra yardım ederler” diyor.

Konuşmada Mungan, tasarruf tedbiri olarak devletin öğrencileri okula taşımak için ayırdığı kaynağı kaldırmak yerine artırdığını, bunun da Bakanlar Kurulu’ndan, zamanın eğitim bakanının isteği doğrultusunda geçirildiğini, batmak üzere olan KTHY’nin batmaması için 31 Aralık 2008’de, şirketin hesabına bir günlüğüne 50 milyon TL yatırıldığını söylüyor.

Memur maaşlarına ciddi artış
Türkiye’nin KKTC’ye yaptığı mali yardım ve karşılığında uygulanması gereken ekonomik önlemler ve reformlar da konuşma sırasında etraflıca tartışılırken, Mungan, 2003 ile 2008 yılları arasında memurlara enflasyonun üstünde ciddi artışlar verildiğini anlatıyor.

Zeren Mungan, Türkiye’den yatırımlar için gelen paranın memur maaşlarını ödemek için harcandığını, bir yıllık krediyi bu nedenle üç ayda bitirdiklerini ifade ediyor.

Konuşmada ekonomiyi düzlüğe çıkarmak için ciddi tedbirler alınması gerektiğini ifade eden Mehmet Ali Talat, tek zorluğun sendikalar tarafından çıkarılacağını söylemesi üzerine o dönemde sözcülüğünü yapan Hasan Erçakıca, “En güzeli bir ay grev yapsınlar. 80 milyon tasarruf edilir. Memurların maaşlarını da sendikalar fonlarından ödesinler bakayım” dedi. Bunun üzerine Talat, sendikalar için devletin aidat toplamasının da değişmesi gerektiğini ifade ediyor. 

UBP-CTP koalisyonu
Konuşmada ayrıca bir UBP-CTP koalisyonuna da sıcak baktığını belirten Talat, bunun gerçekleşmesi durumunda CTP’nin Maliye Bakanlığı’nı alması gerektiğini, o olmazsa koalisyondaki tek sorumluluğunun Kıbrıs sorununun çözümü olması, bu nedenle de çözüme “engel” teşkil edebilecek Dışişleri Bakanlığı’nın CTP’nin kontrolünde olması gerektiğini ifade ediyor.

Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.