1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAŞKAN VE RUM MERKEZ BANKASI BAŞKANI'NA ÖLÜM TEHDİDİ
BAŞKAN VE RUM MERKEZ BANKASI BAŞKANI'NA ÖLÜM TEHDİDİ

BAŞKAN VE RUM MERKEZ BANKASI BAŞKANI'NA ÖLÜM TEHDİDİ

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis ölümle tehdit edildi.

A+A-

Rum Politis gazetesi, Anastasiadis ve Dimitrisdis'i ölümle tehdit eden bir mektubun gazeteye gönderildiğini yazdı. Gazete, tehdit mektubunun; ‘Mevduatları Kurtarma Grubu-Ölene Kadar Yeminliler” imzasını taşıdığını yazdı.

Politis’e posta yoluyla gönderilen mektupta, Laiki Bank’taki mevduatların kaybedilmesi ve Kıbrıs Bankası'ndaki 100 bin Euro üzerindeki mevduatların tıraşlanmasından doğrudan sorumlu tutulan Anastasiadis ve Dimitriadis’in ölümle tehdit edilmekte olduğunu yazan gazete, tehdit mektubunun polise iletildiğini ve araştırma başlatıldığını aktardı.

Habere göre 20 Mart tarihini taşıyan ve daktiloyla yazılmış mektupta yalnız Anastasiadis ve Dimitriadis değil, aileleri de açıkça tehdit ediliyor. Mektupta “Cumhuriyet Başkanı’na ve Merkez Bankası Başkanı’na: sizi uyarıyoruz, blöf yapmıyoruz. Bizim kadar canınız yansın diye torunlarınızdan başlayıp çocuklarınıza ve son olarak size geleceğiz.” deniliyor.

Başından sonuna kadar ciddi tehdit ve uyarılar içeren mektupta, “bizi görmezden gelmeyin, bizi küçümsemeyin. Bizi sınamaya kalkmayın. Mevduatları tıraşlamayı derhal durdurun. Siz vatan hainlerinden dolayı bizleri nelerin beklediğini çok iyi biliyoruz. Hiçbir partiye hiçbir örgüte mensup değiliz. Ölmeniz için yemin ettik.” ifadeleri yer alıyor.

Gazete meçhul kişilerin ilgili mektupta, suç faaliyetlerinde bulunmaya hazır oldukları ve bunun için adam kiraladıklarını göstermeye çalıştıklarını belirterek, mektubun bir bölümünü şöyle aktardı: “Bu tür işlerin profesyoneli olanlar da bizimle birlikte. Hiçbir şey anlamayanlar, paradan başka Tanrıları olmayanlar bunu çok pahalı ödeyecek. Grubumuz köşe bucak Kıbrıs’ın tamamında faaliyet gösterecek ve bize bunları yapanları cezalandıracak. Sınır tanımayız, bunu ciddiye alın.”

Habere göre tehdit mektubunda Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’e hitaben “Ailelerinizin her bir bireyinin ne zaman nerede olduğunu bilebilecek durumdayız. Size hitap etmiyoruz çünkü sıfatınız olmamakla birlikte sıfat almak için itibarınız da yok. Çok iyi hazırlanmış bir plana dayanarak bizi mahvettiniz ve bize, çocuklarımıza, torunlarımıza ne olacağına aldırmadan mahvetmeye devam ediyorsunuz. Bundan böyle kaybedecek bir şeyimiz kalmadı.” denildi.

Rum polisinin Anastasiadis ve Dimitriadis, aileleri ve yakın çevreleri için geniş güvenlik tedbirleri aldığını belirten gazete, Dimitriadis’in ailesinin, okullarda okuyan çocuklarını alarak yurtdışına gittiğini, Rum ekonomisindeki gelişmelerle doğrudan veya dolaylı alakası olan bankacılar, siyasiler v.b. gibi diğer kişiler için de koruma tedbiri alındığını kaydetti.

Habere göre güvenilir bir kaynak Politis’e “Öyle olsalar dahi, artık hiçbir şey asılsız veya blöf olarak algılanamaz.” dedi.

 

Kaynak: Timetürk

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.