1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAYRAM NAMAZI TÜM YURTTA 7.26’DA KILINACAK
BAYRAM NAMAZI TÜM YURTTA 7.26’DA KILINACAK

BAYRAM NAMAZI TÜM YURTTA 7.26’DA KILINACAK

Atalay, Kurban Bayramı’nda sabah kılınacak Bayram Namazının tüm yurtta 07.26’da kılınacağını açıkladı.

A+A-

“KURBAN, TOPLUMDA KARDEŞLİK, YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA RUHUNU CANLI TUTAR”

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Kurban Bayramı’na 4 Ekim Cumartesi günü sabah kılınacak Bayram Namazıyla adım atılmış olacağını belirterek, bayram namazının tüm yurtta 07.26’da kılınacağını açıkladı.

Din İşleri Başkanı Atalay bayram nedeniyle yayımladığı mesajda, Selimiye Camii'nde kılınacak bayram namazının BRT-2'den canlı olarak verileceğini, bayramın 3. günü saat 11.00’de ise Din İşleri Başkanlığı’nda bayramlaşma olacağını ifade etti.

Atalay, bu bayram, Din İşleri Başkanlığı’nca Hala Sultan Tekkesi’ne toplu ziyaret organizasyonu yapılmayacağını da kaydetti.

"KURBAN BAYRAMI’NIN KUCAKLAYICI İKLİMİ..."

Din İşleri Başkanı Atalay mesajında, “Ruhunda, Yüce Yaratıcıya yakınlık ve yaratılana fedakarlık anlayışını taşıyan bir Kurban Bayramının kucaklayıcı iklimine, 4 Ekim Cumartesi günü sabah kılınacak Bayram Namazıyla adım atmış olacağız” dedi.

Atalay mesajına şöyle devam etti:

“Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dini bir terim olarak, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan her müminin yerine getirdiği Kurban, simgelediği yüce değerler açısından sosyal dokumuza nakış nakış işlemiş, asırlardan beri özellikle milletimizin dini ve kültürel hayatıyla bütünleşmiştir.

İçerisinde pek çok simge, anlam ve değer taşıyan kurban ibadeti Allahın emirlerine itaat ve teslimiyetin göstergesidir. Samimi bir kalple yerine getirilen Kurban ibadetiyle bizler, bir yandan Allah’ın emrine boyun eğerek ona kulluğumuzu ifade etmiş olurken, diğer yandan Hz. İbrahim ile oğlu İsmail’in verdikleri başarılı sınavın hatırasını tazeler ve bizlerin de benzer bir sınava hazır olduğumuzu göstermiş oluruz.

Toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutan Kurban, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunarak, zengine, malını Allah rızası için harcama alışkanlığını kazandırarak, paylaşma kültürünü geliştirerek, fakirlerinde kendilerini yaşadıkları toplumun bir üyesi olarak görmesine vesile olur. Bu nedenle, Kurban Bayramı süresince birbirimizi ziyaret ederek, eksiklerimizi dikkate alarak, öğrenciyi, fakiri-fukarayı, kimsesizi-yetimi incitmeden, onları gözeterek bir bayram geçirmeye gayret etmeliyiz.  

Bir kez daha idrak ediyor olmanın heyecanını yaşadığımız Kurban Bayramı vesilesiyle, başta aile büyüklerimiz olmak üzere bütün yakınlarımızı, komşularımızı, hasta ve kimsesizleri ziyaret etmeli, herkesi ve her kesimi bayramın müstesna ikliminin içerisine almaya özen göstermeli, İslam'ın evrensel kucaklayıcılığını söz ve davranışlarımızla sergilemeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün İslam aleminin Kurban bayramını tebrik eder, Allah katında yaptığımız ibadetlerin ve kurbanlarımızın makbul olmasını diler, bayramla girdiğimiz kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ikliminin tüm dünyayı sarmasını, insanlığın barış, huzur ve esenliğe kavuşmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.