1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAYSAN: “ÖZERK YAPIYA KAVUŞMASINI SAVUNUYORUZ”
BAYSAN: “ÖZERK YAPIYA KAVUŞMASINI SAVUNUYORUZ”

BAYSAN: “ÖZERK YAPIYA KAVUŞMASINI SAVUNUYORUZ”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, KKTC’de müzecilik alanında eksiklik olduğunu söyledi.

A+A-

SİBER: “MÜZELER TOPLUM YAŞAMINDA VE SOSYAL YAŞAMDA ÇOK ÖNEMLİDİR ANCAK ÜLKEDE MÜZE EKSİĞİMİZDİR”

BAYSAN: “ÖZERK YAPIYA KAVUŞMASINI SAVUNUYORUZ”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, KKTC’de müzecilik alanında eksiklik olduğunu söyledi.

Meclis Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk İzci Gönülleri Derneği’ni kabulde yaptığı konuşmada
Derneğin müze kurma düşüncesine destek belirtti ve izcilikle ilgili yasa yapılmasını değerlendireceklerini belirtti.

Siber şöyle konuştu:

“Müzelerde sergilenen herşey bizi geçmişimize, geçmişimizi de günümüze bağlar ve bu insan yaşamanda, toplum yaşamında ve sosyal yaşamda çok önemlidir ancak ülkede müze eksiğimizdir. Aslında birçok şeyin müzesi olabilir. Örneğin meclisin müzesi olabilir ki Meclis’in daha çok eski bir tarihi yok ama yine de yeni jenerasyon için, 30 sene öncesi, önemlidir. Bu yönde de sizi gönülden destekliyorum. Ama şunu da belirteyim. Herşeyi devletten beklememek gerekir. Bu müze çalışmalarını sizler de üstlenebilirsiniz. Bizlerde katkı koyarız.”

İzciliğin tüzüklerle yönetildiği konusunda yeni bilgi sahibi olduğunu kaydeden Siber, yasa hazırlanması konusunu değerlendireceklerini ancak izci örgütlerinden,  yasa tasarısı çalışmalarında görüş ve öneriler beklediklerini söyledi.

Siber, devlet- vatandaş işbirliğinin herkesi her alanda, daha erken ve daha güzel bir sonuca götüreceğine de inanç belirtti.

BAYSAN

Kıbrıs Türk İzci Gönülleri Derneği İkinci Başkanı Çağan Baysan kabulde izciliğin 90’ıncı yılı nedeniyle yaptırdıkları özel fulardan Meclis Başkanı Sibel Siber’e takdim etti.

Baysan, ülkede izciliğin Türkiye’nin bile kullanmaktan vazgeçtiği tüzüklerle yönetildiğini belirterek, tüzüklerin kaldırılarak Kıbrıs Türk İzci Örgütü ile ilgili yasa yapılmasını talep etti.

Tek çatı altında izciliği savunduklarını söyleyen Baysan, “Okul içi, okul dışı, izci ayırımının artık bîtirilmesi gerekir. Dünyada en organize çocuk ve gençlik hareketi olan izciliğin ülkemizde de, dünyada kabul görecek şekilde özerk yapıya kavuşmasını savunuyoruz” dedi.

İzcilikle ilgili müze kurulması için Meclis Başkanı Siber’den destek talep eden Çağan Baysan, Siber’in kısa süreli Başbakanlığı döneminde topluma pozitif mesajlarla ve demokrasi yönünde,  ışık olduğunu belirtti.

TAK

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.