1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BAZI ANNELER TESPİT EDİLDİ
BAZI ANNELER  TESPİT EDİLDİ

BAZI ANNELER TESPİT EDİLDİ

Bazı anneler tespit edildi.

A+A-

KKTC’nin gündemine oturan kürtaj skandalıyla ilgili 8 zanlıyla ilgili, 8 gün daha tutuklu kararı verilirken, polis ise yeni bulgulara ulaştı
 
Elmas TOKAY

Girne Polis Müdürlüğü’nün, geçtiğimiz hafta aldığı ihbarlar üzerine Ada Hospital (Tunçbilek Sağlık Hizmetleri Ltd) isimli ‘özel dal’ hastanesinde bazı hamileliklerin, yasal olmayan şekilde sonlandırılması olayıyla ilgili başlattığı soruşturması devam ederken, yeni bulgular da ortaya çıkmaya başladı. Polis, yaptığı derin araştırma sonucunda fetüslerin alındığı annelerin bazılarını tespit etti. Bu şahısların adada olup olmadıkları araştırılıyor. Yapılan ön otopside en büyük bebeğin 34 haftalık, en küçük bebeğin ise 17- 18 haftalık olduğu belirlendi.

“Bazı hamileliklerin yasal olmayan şekilde sonlandırılması” olayıyla ilgili olarak hastane sahipleri Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, hemşireler Ayşegül İşbilen ve Taner Okburan, güvenlik görevlisi Aziz Dağgün ve sekreter Cemaliye Ölmez, dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.  Dr. Fahri Karagözlü ve anestezi uzmanı Rasiha Serdaroğlu sağlık problemlerinden dolayı Devlet Hastanesi’nde doktor ve polis kontrolünde müşahede altında tutuluyor.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzurunda görüşülen davada iddia makamı adına hazır bulunan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, ilk olarak zanlılar Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlu’nun sağlık durumlarıyla ilgili olarak, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekimi Ersan Berksel ve Hastanenin

Kardiyoloji  Uzmanı Güzin Zekican’ı tanık olarak çağırdı.

Tanıklar Dr. Berksel ve Dr. Zekican verdikleri şahadetlerinde, zanlılar Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlu’nun, sağlık durumları hakkında bilgi verdi. Karagözlü ve Serdaroğlu’nun bugün anjiyo yapılacağını ve her ikisinin de şu an için hastanede tedavi altında tutulmalarının zaruri olduğunu söyledi.

Tahkikat memuru şahadet verdi

İddia makamı ardından Girne Adli Şube Amirliği’nde görevli polis çavuşu Namık Kemal Baz’ı, tanık olarak çağırdı. Baz, ilk olarak, yasal sınır olan 10 haftadan büyük fetüslerde ameliyatla gebeliğe son verme suçundan methaldar olan, Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Dr. Fahri Karagözlü, Anestezi Uzmanı Dr. Rasiha Serdaroğlu, Ayşegül İşbilen ve Tamer Okburan’la ilgili şahadet verdi.

Polis Çavuşu Baz, zanlıların 3 günlük tutuklulukları süresince, 13 kişiden ifade alındığını,  birçok kişinin sorgulandığını, 4 fetüs ve 1 bebek kalıntısına dış otopsi yapıldığını söyledi.

Yapılan dış otopsi sonucunda, fetüslerin en küçüğünün 17-18 haftalık, bebeğin ise 34 haftanın üstünde olduğunun tespit edildiğini kaydeden Baz, Hazreti Ömer Türbesi bölgesinde, biri 14-15 haftalık diğeri 20-21 haftalık 2 fetüs kalıntısına daha ulaşıldığını ifade etti. Baz, bulunan fetüs ve bebek kalıntılarının hiçbirinde fiziksel bir anormalliğe rastlanmadığını söyledi.

Tahkikatın boyutu değişebilir

Fetüslerin kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için, Türkiye’ye gönderileceğini kaydeden Baz, bebeğin ciğerlerinde oksijen bulunması halinde meselenin daha ciddi bir boyuta taşınacağını, zanlıların taammüden adam öldürme ve adam öldürme suçlarından methaldar olacağını vurgu yaptı.

Zanlıların cep telefonlarında yapılan incelemelerde, tüm zanlıları bu suça bağlayan bulgulara rastlandığını ifade eden Baz, cep telefonlarının dökümlerinden annelere ve suçla bağlantılı olabilecek şahıslara ulaşmaya çalışacaklarını belirtti.

Şu an için 7 fetüs bulunduğunu ve 7 annenin arandığını söyleyen Baz, annelerin yurtiçinde mi yurtdışında mı olduğunu belirlemeye çalıştıklarını söyledi.

5 fetüs daha aranıyor

Zanlılardan birinin ifadesinde, 12 fetüsten bahsettiğini ve 5 fetüs kalıntısının aranmakta olduğunu söyleyen Baz, hastanede fetüsler ya da annelerin  hayati tehlike oluşturacak sağlık sorunu bulunduğu şeklinde bir rapor  ya da herhangi bir kayıt bulunmadığını, Sağlık Bakanlığı’nın ise, kürtajlardan  haberdar edilmediğini söyledi.

Polis çavuşu Baz, meseleyle ilgili olarak birçok kurum kuruluş ve bankada araştırmaların devam ettiğini belirtti.

Telefon mesajları ele verdi

Ada Hospital sahibi, jinekoloji uzmanı ve ifadesinde kürtaj yapmadığını söyleyen Verda Tunçbilek’in, telefonundan attığı bir mesajda, “24 haftalık gebelik sonlandırma” ifadesine rastlandığını ve bunun, zanlının kürtaj operasyonlarına katıldığına yönelik önemli bir delil olduğunu belirten Baz, mesajın kime atıldığını belirlemeye çalıştıklarını belirtti. Söz konusu telefon numarasını aradıklarını ancak telefonun kapalı olduğunu söyleyen Baz, bazı dosyaların üzerinde kürtaj anlamına gelen ‘DNC’ kelimesinin yazdığını, kürtajı yapanın da Dr. Verda Tunçbilek’in olduğunun göründüğünü kaydetti.

8 gün tutukluluk talebi

Zanlıların serbest kalmaları halinde aranan ifade, emare ve şahıslara etki edebileceğini dile getiren Baz, tahkikatın selameti için 8 gün daha tutukluluk talep etti.

Rasiha Serdaroğlu’nun avukatı Derviş Akter tutukluluk süresine itirazda bulunmazken, zanlı Fahri Karagözlü ve Ayşegül İşbilen’in avukatı Güneş Menteş, zanlı Mehmetali Tunçbilek ve Verda Tunçbilek’in avukatı Mustafa Şener ile zanlı Taner Okburan’ın avukatı Tansel Özustaoğlu, 8 günlük tutukluluk süresinin fazla olduğuna dikkat çekerek itiraz etti.

Akyener: Kamu menfaati önemli

İddia makamı adına söz alan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, meselenin toplumda infial yaratan ciddi bir suç olduğuna dikkat çekti. Tahkikatın henüz tamamlanmadığına vurgu yaparak, kamu menfaati, toplum vicdanının rahatlatılması ve zanlıların durumunun netleşmesi açısından tahkikatın salimen yürütülmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Baz, yeniden şahadet verdi

İddia makamı daha sonra yeniden meselenin tahkikatını yürüten polis çavuşu Namık Kemal Baz’ı, Zanlılar Aziz Dağgün ve Cemaliye Ölmez’le ilgili şahadet için tanık kürsüsüne çağırdı.

Zanlılar Aziz Dağgün ve Cemaliye Ölmez’in, Çatalköy Hazreti Ömer Türbesi ve Çatalköy Zeyko Yağ Fabrikası bölgesinde gömmek suretiyle “suçu örtme suçu” işlediklerini anlatan Baz, şu ana kadar, 1 bebek ve 6 fetüs kalıntısı bulunduğunu söyledi. Baz, zanlılara ait telefonlarda, bu işlemleri yaptıklarına dair kayıt bulunduğunu belirterek telefonların incelemeye alındığını belirtti.

Zanlılar Dağgün ve Ölmez’in, olayla ilgili ifade vererek bu işi yaptıklarını kabul ettiklerini belirten Baz, bu ifadelerin teyit ve tekzibinin yapılmaya devam ettiğini, zanlıların serbest kalması halinde, tahkikata etki edebileceğini kaydederek, tahkikatın selameti için bu zanlıları için de sekizer gün tutukluluk emri talep etti.

Asafoğulları: Suç ciddi

Sulan şahadet ve itirazları dikkate alan Yargıç Gökan Asafoğulları, meseleyle ilgili tahkikatın henüz tamamlanmadığını, aranan şahıslar, emare ve ifadeler ile beklenen raporlar olduğuna bulgu yaptı.

Otopsi raporlarından çıkan sonuçların davanın seyrini değiştireceğini ve meselenin taammüden adam öldürme ve adam öldürme gibi daha ciddi bir suça dönüşebileceğini kaydeden Yargıç Asafoğulları, meseleyle ilgili olarak huzuruna çıkarılan zanlıların tutukluluk sürelerinin 8’er gün daha uzatılması emrini verdi.

Yargıç Asafoğulları, sağlık sorunları nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bulunan zanlılar Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlunun, burada, tedavilerinin polis gözetiminde devam etmesi ve tedavilerinin 8 günden önce tamamlanması halinde poliste tutuklu kalmaları emrini verdi.

Kıbrıs

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.