1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BELEDİYEYE BAĞLANMAK YARAMADI!
BELEDİYEYE BAĞLANMAK YARAMADI!

BELEDİYEYE BAĞLANMAK YARAMADI!

Haspolat köyü muhtarı ve köy sakinleri, köyde ciddi bir çevre kirliliği yaşandığını belirtip, acilen temizlik kampanyası başlatılması gerektiğini anlattı

A+A-

Haspolat Köyü Muhtarı Cemal İnangil ve köy sakinleri, köyde acilen temizlik kampanyası başlatılması ve hurdalık sorununun giderilmesi gerektiğini gündeme getirdi.    

Köy muhtarı Cemal İnangil, köyde çok ciddi bir çevre kirliliği yaşandığına dikkat çekerek, “Haspolat sakinleri çevre kirliliğinden şikayet etmekte yüzde yüz haklıdır. Acilen bir temizlik kampanyası başlatılmasını istiyoruz. Köyler, belediyelere bağlı değilken muhtarlar köylere daha fazla hizmet verirdi” dedi.

LTB’nin Haspolat’a verdiği hizmetin sadece kapıların önündeki çöpleri almakla sınırlı kaldığını anlatan İnangil, “Çok büyük bir desteğe ihtiyacımız var. Haspolat gelişmekte olan bir köy ancak yerinde sayıyor. Bu köyün kalkınmakta ve gelişmekte olduğunu devlet de biliyor ancak el atmıyor. Özellikle temizlik sorunu çözülebilecek gibi bir durumda değil; çok büyüdü” dedi.

İki hafta önce muhtarlık olarak köy içinde temizlik yaptırdığını anlatan İnangil, bu temizliğin yeterli olmadığını kaydetti.

İnangil, “Çevre Dairesi’ne köyde çevre kirliliği yaşandığını bildirdim ama ille de yazışma mı yapmam gerekir?

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) bu işi yapamayacaksa, devlet bize elini uzatmalı. Her taraf rezalet. Köyün ciddi bir temizliğe ihtiyacı var. Yetkililer gözlerini kapatmıştır” dedi.  

Köyde yaşayan bir şahsın, köyün köprüsünün çevresini çöplük ve hurdalık haline getirdiğini anlatan İnangil,  bu sorunu LTB’ye bildirdiğini ancak ilgilenen olmadığını ileri sürdü.

İnangil ayrıca, Muhtarlık binası önünde otobüs bekleyen çocuklar için otobüs durağı olmamasının da büyük eksiklik olduğunu dile getirdi.

Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi?

Erden Özada
“Köyde su kanalları ve çevre oldukça kirlidir. Acilen köyde temizlik yapılmalı ve su kanalları temizlenmelidir. Köy girişinde asfaltın tam ortasındaki iki büyük çukur tehlike arz ediyor. İki aydır evimin önündeki elektrik trafosunun hattı kopuk ve aşağıya sarkıyor. Yürüyerek yanından geçip gidiyoruz. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu yetkililerine bildirmeme rağmen ilgilenen olmadı. Bu da büyük tehlike arz ediyor. Vergimizi ödüyoruz ama belediye hizmetlerinden memnun değiliz. Bu sorunlara çare bulunmasını istiyoruz.”

Kerime Sağkanat
“Köyde en büyük sorunumuz temizliktir. Evlerimizin çevresinin temizlenmesi ve her yerin ilaçlanması şart. Her türlü ihtiyacımızdan kısıp vergimizi ödüyoruz ancak temizlik konusunda hizmet alamıyoruz. Sadece kapımızın önündeki çöpün alınması ile hizmet olmaz. Çevrenin çok ciddi bir temizliğe ihtiyacı var. Yetkililer maalesef köyümüze ilgi göstermiyor” 
 
Şengül Farş
“Köyümüz temizlikten yoksun. Özellikle benim mahallemde pislikten geçilmiyor. Yaz aylarında sinekten durulmuyor. Çevrede temizlik namına hiçbir şey yok. Çevre düzenli olarak temizlenmelidir. Haspolat’ta maalesef hiçbir konuda düzen yok. Ortalık sokak köpekleri ile dolu. Köpeklerin köpek barınağına alınmasını istiyoruz. Belediyeden de şikayetçiyiz. Belediyeden temizlik hizmeti alamıyoruz”

Anter Akdeniz
“Köprünün yanındaki hurdalık benimdir. 10 çocuk babasıyım. Çocuklarımın 6’sı okuyor. 2009 yılından beri ayağım kırık ve platin takılı. Maliye Bakanlığı’na hurdacı olarak vergi ödüyorum. 1985 yılından bugüne Haspolat’ta ikamet ediyorum. Muhtardan arsa istedim. Hiçbir çocuğuma hali arazi verilmedi. Şikayetçiyim” 

Ömer Faruk İğrek
“Köyümüzde çöpler ve molozlar düzenli olarak alınıyor. Tek şikayetimiz, yollar ve sokakların temizlenmesidir. Köyün çok ciddi bir temizliğe ihtiyacı var. Düzenli olarak sokaklarımızın temizlenmesini talep ediyoruz. Kendi belediye başkanımızdan bunu beklemiyorduk.”

Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.