1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BELGRAD, AB'NİN UZLAŞMA ÖNERİSİNİ REDDETTİ
BELGRAD, AB'NİN UZLAŞMA ÖNERİSİNİ REDDETTİ

BELGRAD, AB'NİN UZLAŞMA ÖNERİSİNİ REDDETTİ

SIRBİSTAN BAŞBAKANI İVİTSA DAÇİÇ:"HÜKÜMETİMİZ ŞİMDİYE KADAR BİR ANLAŞMAYA VARILMASI İÇİN SAMİMİ ÇABA GÖSTERDİ. FAKAT BİZE TEKLİF EDİLENİ KABUL EDEMEYİZ"

A+A-

Avrupa Birliği'nin ara buluculuğunda 8 kez görüşen Sırbistan ve Kosova başbakanlarının, iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme çabaları sonuç vermedi.

Geçen hafta Brüksel'de 8'inci turun ardından taraflara "uzlaşma önerisi" sunan ve cevap isteyen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a Belgrad yönetimi kırmızı ışık yaktı.

Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, basına yaptığı açıklamada, "Kosova'daki Sırp halkının tam güvenliğini ve insan haklarının muhafazasını güvence altına almadığı için Brüksel'de bize sözlü olarak iletilen ilkeleri kabul edemeyiz" dedi.

Daçiç, AB ara buluculuğunda Priştine yönetimiyle diyaloğun acilen yeniden başlamasından yana olduklarını söyledi.

Belgrad yönetiminin bu cevabını "üzüntüyle karşılayan" Ashton, yaptığı yazılı açıklamada, taraflara halklarının çıkarına olacak şekilde bir anlaşma için son bir çaba göstermeleri çağrısında bulundu.

Ashton, anlaşmanın Sırbistan ve Kosova arasında olacağını ve AB'nin herhangi bir çözümü empoze etmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Ashton, "Umarım Sırbistan ve Kosova, geçmişi geride bırakma ve geleceğe ilerleme fırsatını kaçırmaz. Umarım AB içinde, önümüzdeki birkaç günde Sırbistan ve Kosova'nın her ikisinin Avrupalı gelecekleri istikametinde gerçek adımlarını destekleyecek tartışmaya öncülük ederim" ifadesini kullandı.

AB Komisyonu, Belgrad ve Priştine'nin Kosova'nın kuzeyindeki Sırp azınlığa verilecek otonom haklarda anlaşmaları halinde her iki ülkenin AB katılım müzakerelerine başlamasının yolunu açacak. Aksi halde engel çıkaran tarafı, AB üyelik yolunu tıkayarak uzlaşmaya zorlayacak.

DAÇİÇ

Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, hükümet olarak Kosova ile müzakereler kapsamında Avrupa Birliği (AB) tarafından kendilerine sunulan teklifi oy birliğiyle reddettiklerini açıkladı.

Sırbistan hükümeti başkent Belgrad'da Başbakan İvitsa Daçiç başkanlığında toplandı. Bakanlar kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, Kosova ile müzakereler kapsamında AB tarafından Sırbistan'a verilen teklife oy birliğiyle "hayır" kararı alındığı bildirildi. Açıklamada, Sırbistan'ın çözüme ulaşılması için çaba gösterdiği ifade edildi.

Başbakan İvitsa Daçiç de yaptığı açıklamada, AB arabuluculuğunda Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkileri normalleştirmek için yarın 9'uncusu yapılacak müzakereler öncesinde, "Hükümetimiz şimdiye kadarki rolüyle bir anlaşmaya varılması için samimi çaba gösterdi. Fakat bize teklif edileni kabul edemeyiz" dedi.

Sırbistan'a AB tarafından sunula teklifin "uygulanabilir olmadığını", Sırbistan hükümetinin bu teklifi kabul etmesi halinde dahi geniş kapsamlı çözüme ulaşılmayacağını savunan Daçiç, ülkesinin AB arabuluculuğunda Kosova ile diyaloğun devamı için istekli olduğunu söyledi.

AŞIRI SAĞCI GRUPLARDAN "HAYIR" PROTESTOSU

Sırbistan hükümetinin bugün yaptığı toplantı öncesinde de Sırbistan'daki bazı aşırı sağcı gruplar, Kosova konusunda AB tarafından verilen teklifi kabul etmemesi için hükümete çağrı yaptı.

Başkent Belgrad'daki hükümet binası önünde düzenlenen protestoya katılanlar, Sırbistan yönetiminden Avrupa Birliği ile işbirliğini bitirmesini istedi. Protestocular, Sırbistan bayrakları ile "Teslime hayır", "Kosova, Sırbistan'ın en değerli sözüdür", "Vermiyoruz" pankartları açtı.

AB İLİŞİKLERİN NORMALLEŞTİRİLMESİNİ İSTEMİŞTİ

AB'nin arabuluculuğunda Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkileri normalleştirmek için 8'inci kez yapılan müzakerelerden geçen hafta sonuç çıkmamıştı. AB, üyelik müzakerelerine başlayabilmeleri için her iki ülkeden ilişkileri normalleştirmesi şartını karşılamalarını isterken, görüşmeler Kosova'daki Sırp azınlığın geleceğinde düğümleniyor.

Sırbistan, tanımadığı Kosova yönetiminden Sırp azınlığa tam otonomi talep ediyor. Kosova ise böyle bir adımın ülkenin bölünmesiyle sonuçlanmasından endişe ediyor.

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.