1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "BİLİŞİM SUÇLARI'NDA ÜLKEMİZDE HALEN YASAL BOŞLUK VAR"
"BİLİŞİM SUÇLARI'NDA ÜLKEMİZDE HALEN YASAL BOŞLUK VAR"

"BİLİŞİM SUÇLARI'NDA ÜLKEMİZDE HALEN YASAL BOŞLUK VAR"

Özellikle son günlerde kadın milletvekillerimize cinsiyet üzerinden yapılan saldırılar kabul edilemez....

A+A-

 

Cumhuriyeti Meclisi Başkanı Dr. Sibel Siber, Bilişim Suçları ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Açıklamanın tam metni şöyle:

“Günümüzde sosyal medya etkin bir iletişim, haberleşme ve paylaşım ağıdır ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat bunun dışında zaman zaman herhangi bir nedenle eleştirilmek istenen kişilere fikirsel bazda değil, ağır hakaret ve küfürlerle saldırıldığını görmekteyiz. Özellikle son günlerde kadın milletvekillerimize cinsiyet üzerinden yapılan saldırılar kabul edilemez ve toplumsal etik değerlerimize de aykırıdır.

Gelişen teknoloji ve iletişim ağı, bilişim suçlarının engellenmesi ve kişilik haklarının korunması için yasal bir takım düzenlemelerin yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bilişim suçları şu biçimde tanımlanır: Bireylere veya birey gruplarına yönelik, onurunu zedelemeye veya mağdura fiziksel veya zihinsel olarak doğrudan veya dolaylı olarak zarar verme suçu kastı ile İnternet (görüşme odaları, epostalar, ilan sayfaları ve gruplar) ve cep telefonu (SMS/MMS) gibi çağdaş iletişim araçları kullanarak zarar verme amaçlı saldırıların yapılması. Bu konuda ülkemizde halen yasal boşluk vardır.

Meclisimizde hukuk komitesi gündeminde bulunan bilişim suçları yasa tasarısı’nın bir an önce yasalaşması için komitemiz çalışma yapmaktadır. Bilişim suçlarının yasallaşması ile büyük ölçüde bu tarz suçların önüne geçilecektir ama etik değerlerin her zaman yasalarla korunamayacağı açıktır. O nedenle sosyal medya kullanıcılarının etik değerlere uyma konusunda hassasiyet göstermeleri ayrıca önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.