1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BİR DAYAK YEMEDİĞİ KALDI !
BİR DAYAK YEMEDİĞİ KALDI !

BİR DAYAK YEMEDİĞİ KALDI !

Bir dayak yemediği kaldı !

A+A-

Zeki Çeler’in, “Milletvekilleri 2 ay süreyle maaş almasın” önerisi oy çokluğuyla reddedildi.

Ufuk ÇAĞA

   Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) milletvekili Zeki Çeler’in, meclisin tatilde olduğu

2 aylık süre içerisinde milletvekillerinin maaş almamasına ilişkin önerisi oy çokluğu ile reddedildi. Bazı milletvekilleri, Meclis’in haftada 7 gün ve günde 24 saat çalıştığını iddia etti.

   Bazıları “burası çocuk parkı değildir” diyerek, Çeler’in önerisini çocuk oyuncağına benzetti.

   Milletvekili maaşı ile geçinmek zorunda olanların yanı sıra varlıklı oldukları bilinen milletvekillerinin de iki aylık maaş kesintisine karşı çıkmaları kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

   Meclis birleşimi sonrasında Diyalog’un sorularını yanıtlayan Zeki çeler “ayda 8 bin 500 lira maaş alıyoruz. Bazı arkadaşlar bunun kesilmesine karşı. Ama diğer taraftan öğrencilerin 3 kuruşluk burslarının kesilmesi konusunda tepkisiz kalınıyor” dedi.

 

Çoğu empati bile kuramadı

   Amacının, öğrencilere verilen bursların yaz aylarında kesilmemesi olduğunu ve bunun için de milletvekili maaşlarının kesilmesini gündeme getirerek empati kurdurmaya çalıştığını belirten Çeler şöyle dedi:

   “Ancak meclisteki çoğu arkadaşımız empati bile kuramadı, sunduğum önerge sonrasında bazı arkadaşlarımız beni konu ile alakası olmayan birçok konuda suçladı. Hatta beni sarayın seçtirdiğini söyleyerek saray ile olan dostluğumu gündeme getirdi. Bazı arkadaşlarımız beni popülizm yapmakla suçladı, ama ben gayet ciddiyim, alınan bu kararın öğrencileri nasıl etkileyeceğinin bilinmesini istedim, yani arkadaşları empati yapmaya çağırdım.”

 

Hedefime ulaştım

   “Sonuç olarak hedefim kesilen öğrenci bursları konusunda farkındalık yaratmaktı. Çünkü burs alan birçok öğrencinin gerçekten aldığı bursa ihtiyacı vardır” diyen Çeler sözlerini şöyle sürdürdü:

   “Umarım meclisteki milletvekilleri de bu konuya hassasiyet göstererek bir yanlıştan dönülmüş olur. Bugün birçok milletvekili arkadaş maaşlarının kesilmesi halinde geçim zorluğu çekeceğini söyledi, ki ben de bunlardan biriyim. Ayda yaklaşık 8 bin 500 lira maaş alıyorum. Diğer milletvekilleri de bu rakamlar civarında maaş alıyor. Eğer biz iki ay maaş kesintisinde zor duruma düşeceksek, öğrencilerin ne duruma düşeceği konusunda empati kursunlar ve tüzüğü geri çekerek öğrencilerden kesilen o 3 kuruşu tekrardan versinler.”

 

Herkese teşekkür ederim

   Geçtiğimiz akşam mecliste kaldığını da belirten Zeki Çeler, ilgi gösteren herkese de teşekkürlerini iletti. Mecliste pijama giymediğini de belirten Çeler şöyle dedi:

    “Meclis’te kaldığım sürede en çok sevindiğim olay insanlarımızın bana gösterdiği ilgi oldu. Gerek meclis başkanı, gerek meclis özel kalem müdürü ve gerekse de meclis çalışanları birçok kez bir ihtiyacımın olup olmadığını sordular. Meclis başkanı daha sonra telefonla da arayarak rahatımın yerinde olup olmadığını sordu. Yine birçok vatandaş bizzat gelerek beni ziyaret etti, ben tekrardan gösterilen ilgiye teşekkür ederim.”

 

Vekiller, Çeler’in önerisini tartıştı

Genel Kurul’da TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler’in İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan Meclis Tatilinde Milletvekili Maaşlarının Kesilmesine İlişkin Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi hakkında söz alan milletvekilleri konu hakkındaki görüşlerini belirtti.

 

Berova: Vekiller yazda da çalışıyor

DP-UG Milletvekili Özdemir Berova, İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nde ara tatilde komitelerin çalıştırılmasını görüştüklerini ifade etti. Berova, milletvekillerinin yazda da çalıştığını ifade ederek, öneri sahibi Çeler’i yazda komitelerde aktif çalışmaya çağırdı.

 

Çavuşoğlu, Çeler’e hak verdi

Empati ve ironi açısından öneriyi değerlendirdiğini kaydeden UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, önerinin gerekçesinin doğru olduğunu burslarının kesilmesinin öğrencileri zora sokacağını söyledi.

Çavuşoğlu, öğrencilerin eğitimlerini etkileyecek böyle bir kararın mecliste alınmaması gerektiğini kaydederek, başka taraftan tasarruf yapılmasını istedi.

 

Gündüz: Öneri siyasetçiye güveni zedeler

DP-UG Milletvekili Menteş Gündüz de, yaz aylarında da kış aylarında da milletvekillerinin komitelerde çalışmakta olduğunu, önerinin siyasetçiye olan güvenin zedelenmesine yol açtığına inandığını kaydetti.

Gün 24 saat hafta 7 gün milletvekillerinin çalıştığını kaydeden Gündüz, talep haklı olsa da meclisin çalıştığına inandığını söyledi.

 

Çakıcı: Öğrenciler de yazın çalışıyor...

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, meselenin milletvekillerinin yaz aylarında çalışıp çalışmaması olmadığını, bütünlemeye kalan öğrencilerin de yaz aylarında çalışmakta olduğunun dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

Öğrencilerden burslarının nasıl kesilebileceğinin hesabının verilmesi gerektiğini ifade eden Çakıcı, bu önerinin empati kurulmayı amaçladığını söyledi.

 

Töre, öneri hakkında ciddiyet istedi

UBP Milletvekili Zorlu Töre, öğrencilerin yaz aylarında da öğrenimin görmekte olduğunu ve ihtiyaçları olduğunu, burslarının kesilmesinin doğru olmadığını kaydetti.

Hükümetin konuya daha ciddi eğilmesi gerektiğini kaydeden Töre, konunun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Derya’dan Çeler’e ortak çalışma önerisi

CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya, bu konuda daha önce konuşma yaptığını ve bursların kesilmemesi gerektiğini söylediğini hatırlattı.

Bunun kazanılmış hak olduğunu, yürütmenin aldığı bu kararın gerekçelerini açıklaması gerektiğini ifade eden Derya, yaz aylarında milletvekillerinin çalışmakta olduğunu, maaşlar kesilince sorun çözülecekse kesilmesine razı olduklarını ifade etti.

Bu konuda farklı önergeler çıkarılması gerekirdi diyen Derya, Çeler’e yönelik olarak burslar kesilmeden nerelerden tasarruf edilebileceği konusunda çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

 

Hamzaoğulları: Burası çocuk parkı değil!

 

CTP-BG Milletvekili Biray Hamzaoğulları, Çeler’i popülizm yaptığını belirterek, para olmamasının okumak için mazeret olmadığını söyledi.

“Çeler’in şov yapacağına Milli Eğitim Bakanı ile konuyu tartışmasını dilerdim” diyen Hamzaoğulları, bir milletvekilinin aldığı paranın partiye de kesinti yapıldığı düşüldüğünde çok olmadığını belirtti “Burası çocuk parkı değil” dedi.

 

Arabacıoğlu: Yeniden konuşabiliriz...

Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, burslarla ilgili tasarruf yapılmadığını, burs verilme yönteminin doğruluğunun sorgulanabileceğini söyledi.

Gelirin burs vermede kriter olmasının da gözden geçirilmesi gerektiğini, bunun yanında mal varlığına da bakılması gerektiğini ifade eden Arabacıoğlu, bu konuda örnek verdi.

Mal varlığına da bakılması için çalışma yapmakta olduklarını kaydeden Arabacıoğlu, master ve doktora yapanlara da burs vermeyi getirmek üzerinde değerlendirmeler yaptıklarını kaydetti.

Arabacıoğlu, Bakanlar Kurulu’nda karar aldıklarını, yüksek öğrenimle ilgili neler yapılması gerektiği üzerinde çalışma yaptıklarını anlattı.

Yazın Eğitim sezonunun ölü olduğu bir dönem olduğunu düşündüklerini ve tüzüğün 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe gireceğini kaydeden Arabacıoğlu, bu konunun yeniden konuşulabileceğini kaydetti.

 

Özgürgün: Düzeltmek için koparmamak lazım

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de, bir şeyi düzeltmek için kopardık dememenin doğru bir yaklaşım olmadığını kaydetti.

Çeler’in öneriyi getiriş tarzının doğru olmadığını ancak bursların kesilmesinin de doğru olmadığını vurgulayan Özgürgün, burslar konusunda tasarrufun yanlış olduğunu, tüzüğü düzenlemek için kesinti yapılmasının doğru olmadığını kaydetti.

 

Yorgancıoğlu: Tekrar görüşülebilir...

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, eleştirilere teşekkür ederek, ülkede bir şeylerin doğru gitmediğinin de kafalara kazınması gerektiğini söyledi.

Ülkede işlerin düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, bazı şeylerin ayakları üzerine oturtulması gerektiğini, ancak geleceği kurtarmak için gereğinin yapılması gerektiğini söyledi.

Konunun tekrar görüşülebileceğini belirten Yorgancıoğlu, düzeltilmesi gereken konuları düzeltmeye çalıştıklarını kaydetti.

Burs miktarının toplam 1,5 milyon TL olduğunu, yaz okuluna gidenlere de ödeme yapıldığını ifade eden Yorgancıoğlu, konuyu tekrar değerlendireceklerini söyledi.

Yorgancıoğlu, ülkede yapılan harcamaların ölçüt dışı olduğunu bir kurala bağlanması gerektiğini ifade etti.

DİYALOG

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.