1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BİRİ YAPAR BİRİ BOZAR, MENDİREĞİ KİM TAKAR
BİRİ YAPAR BİRİ BOZAR, MENDİREĞİ KİM TAKAR

BİRİ YAPAR BİRİ BOZAR, MENDİREĞİ KİM TAKAR

Biri yapar biri bozar, mendireği kim takar

A+A-

 

Girne Belediyesi’nin Girne Antik Liman’daki mendireğin bulunduğu bölgede yaptığı asfalt çalışmasının, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun sözlü bilgisi dahilinde olduğu ancak kurulun bu yönde yazılı bir kararının olmadığı ve asflatlama çalışmasının tamamen geçici olduğu öğrenildi.

Harap halde bulunan mendireğin restorasyonu için Bakanlar Kurulu kararıyla çıkılan ihalenin sonuçlanmasının ardından  Girne Belediyesi’nin inisiyatif alarak döktüğü asfalt sökülecek ve Girne Antik Limanı’ndaki tarihi yapıya uygun bir düzenlemeyle yürüyüş alanı yeniden yapılacak.

Asfaltlama çalışmasının belediye yetkilileriyle konuşulduğunu ifade eden Taşınmaz Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanı, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli’ye göre belediyenin inisiyatif alıp yaptığı düzenlemede, geçici olarak yapılabilecek tek çalışma asfaltlama iken, kurul üyelerinden DAÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naciye Doratlı ise asfaltlamanın doğru bir uygulama olmadığını ifade ederek ve tamamen geçici olması gerektiğini kaydetti.

Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü ise, 1974 öncesindeki uygulamanın da asfaltama olduğunu, yapılan çalışmanın tarihi eser kapsamındaki kaleden ise uzak olduğunu kaydetti. Güngördü, Turizm Bakanlığı’ndan asfaltlama çalışması yapılabileceğine dair onayları olduğunun altını çizerek, 24 Temmuz tarihinde bakanlıktan belediyeye gönderilen ve çalışmanın Turizm Planlama Dairesi Müdürlüğü’yle istiaşre halinde yürütülmesinin uygun bulunduğuna dair  resmi yazıya dikkati çekti.

Girne Antik Liman’da harap halde bulunan mendirek için Bakanlar Kurulu kararıyla açılan ihale bu ay sonuçlanacak ancak mendireğin restorasyonunun gündemde olduğu bir dönemde yürüyüş alanının Girne Belediyesi tarafından asfaltlanması yeni bir tartışma başlattı.

Taşınmaz Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Tüzüğü’ne göre korunması gerekli taşınmaz eski eserlerin korunması, bakımı, onarımı ve restorasyonu gibi çalışmalarda uyulması gerekli kural ve usulleri belirleyerek karar almakla yetklili olan Anıtlar Yüksek Kurulu’nun asfaltlama konusunda yazılı bir kararının olmadığı ancak belediyenin çalışma yapacağı konusunda sözlü bilgisi olduğu öğrenildi.

Azimli: “Tamamen geçici olarak yapıldı”

Kıbrıs Postası’na konuşan Taşınmaz Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanı, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, yapılanın tamamen geçici bir faaliyet olduğunu, mendirek ihalesinden sonra asfaltın sökülerek tarihi yapıya uygun yeni bir düzenlemenin yapılacağını kaydetti.

Konunun sözlü olarak bilgilerinde olduğunu ve bu bağlamda da Girne Belediyesi’nin inisiyatif alarak asfaltlama çalışması yaptığını kaydeden Azimli, şöyle konuştu:

Orada yapılan tamamen geçici bir faaliyettir. Mendireğin sağlama alınması gerekiyor. Ancak oradaki yürüyüş yolunda çok büyük sıkıntılar vardı. Girne Belediyesi inisiyatif alarak geçici olarak orayı düzeltti. Mendireğin ihalesine çıkıldı. İhale bu ay sonuna doğru tamamlanacak. Tamamen geçici olarak yapıldı.”

“Yürünebilecek konuma getirmek için konuşuldu”

Azimli, mendireğin eski eser kapsamında olması nedeniyle burada yapılacak herhangi bir müdahale için Anıtlar Yüksek Kurulu’nun kararına ihtiyaç duyulduğunun anımsatılması ve Girne Belediyesi’nin asfaltlama çalışması konusunda kurulun bir kararı olup olmadığının sorulması üzerine ise, şöyle dedi:

“Belediye yerine gidip görüldüğünde, inisiyatif alarak geçici süreliğine yürünebilecek konuma getirebilmek için konuşuldu. Ama tamamen geçici olarak. Konu konuşuldu. Bu inisiyatifi alıp düzenleme yaptı. Şu anda geçici olarak yapılabelecek tek şey aslfalttı.”

“En sonunda daire denetim yapacak”

Azimli, mendirek ihalesinin tamamlanması ve onarımın yapılması, mendireğin sağlamlaştırılması sonrasında orijinal döşemenin yapılacağını ve asfaltın söküleceğini yineledi.

Azimli, “Orijinal döşemeyi yapsak bile mendireğe sağlamlaştırma yapılacak. Sil baştan dönülecekti. Akılcı düşünülüp yapıldı. Asfaltlama olayından bilgimiz vardı. Eski Eserler ve Müzeler Dairesi en sonunda denetim yapacak” dedi.

Sucuoğlu: “Geçici süreli yamalama”

Öte yandan Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu da, dün düzenlediği basın

toplantısında Girne Antik Liman’daki mendireğin desteklenmesi ve tamir edilmesine yönelik çalışmalarla ilgili olarak, ihale sürecinin başlatıldığını ve 26 Ekim’e kadar ihaleye katılmak isteyen müteahhitlerin Ulaştırma Bakanlığı’ndan şartnameyi temin edebileceğini kaydetti. Sucuoğlu, tekliflerin değerlendirileceğini ve 28 Ekim’de ihalenin sonuçlandırılacağını da bildirdi. Mendireğin yanındaki yürüyüş yolunun da aynı proje içerisinde tamir edileceğini söyleyen Sucuoğlu, şimdi bu yol için yapılanın geçici süreli bir yamalama olduğunu, sonradan aslına uygun şekilde tamir edileceğini anlattı.

y.o.gif

Prof. Dr. Doratlı: “Yazık oldu”

Anıtlar Yüksek Kurulu üyesi, DAÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naciye Doratlı ise Ulaştırma Bakanlığı’ndan yaklaşık 3 hafta önce kurula bir mendirek projesi iletildiğini ve değişiklik yapılarak projenin onaylandığını ancak Girne Belediyesi’nin asfaltlama çalışması konusunda bir bildirimde bulunulmadığını kaydetti.

Her türlü eski eser ve anıtsal yapılarda yapılacak en küçük bir çalışmanın bile Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan izinlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Doratlı, şöyle konuştu:

“Her türlü eski eser ve anıtsal yapılarda izin alınması gerekir. Belediye hiçbir soru sormadı. Asfalt dökülmesi de hatalı olur diye düşünüyorum. Belki şöyle düşünmek istiyorum, geçici önlem olarak yaptılar. Güçlendirildiği zaman bir kısmını yeniden yapacaklar. Şu anda yapılan yüzey kaplamasının bozulması gerekecek. Asfaltın doğru tercih olduğunu sanmıyorum. Bizden herhangi bir bilgi alınmadı. Bana sorarsanız, yazık oldu diyebilirim. Maliyetli zor bir iştir. Başından doğru yapacağınız işi sonradan bozup yapmış olacaksınız.”

 “Kurulun kontrol edecek gücü yok”

Prof. Dr. Doratlı çarpıcı bir açıklamada da bulunarak, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun bir tarihi eserle ilgili olarak aldığı kararın uygulanmasını kontrol etmekte zorluk yaşadığını da kaydetti ve Eski Eserler Dairesi’ne kısıtlı bir bütçe verilmesini eleştirdi.

Prof. Dr. Doratlı, “Anıtlar Yüksek Kurulu en doğru kararı üretse de doğru uygulanıp uygulanmadığını kontrol edecek bir gücü yok. Takibi Eski Eserler tarafından yapılır ve dairenin de gücü yok. Hiçbir siyasi de anlamıyor bence. Çok büyük işleri olan dairede çok daha fazla yetişmiş elemana ve paraya ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Güngördü: “Bakanın odasında toplantı yaptık”

Kıbrıs Postası’nın Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan yazılı bir onay olmadan ve Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin sözlü bilgisinde olan asfaltlama çalışmasıyla ilgili ulaştığı Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü ise, konunun Ulaştırma Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun makamında görüşüldüğünü ve Eski Eserler Dairesi ve Müzeelr Dairesi Müdürü Azimli’nin de görüşmede yer aldığını ifade etti.

 “Kanunsuz bir şey yaptığımı düşünmüyorum”

Güngördü eski Turizm Bakanlıığ döneminde, belediyenin bakanlık müdürlüğünden 24 Temmuz’da alınmış yazılı onayı bulunduğunu da kaydetti.

Anıtlar Yüksek Kurulu ile Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin Turizm Bakanlığı’na bağlı olduğunu anımsatarak, bu yazılı onaydan ilgili dairelerin de haberdar olması gerektiğini kaydeden Girne Belediyesi Başkanı Güngördü, şöyle konuştu:

“Ben kanunsuz bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Eski Eserler’in bağlı olduğu bir yazı var.”

“Kaleye çıkılan merdivenler de asfalttır, onu neden sorgulamazlar?”

Güngördü, asfaltlama çalışmalarının bölge halkından ve turistlerden gelen eleştirilerin ardından su borularının değişimi ve bölgenin aydınlatılması altyapı çalışmalarına paralel yapıldığını, 1974 öncesinde de mendirek yolunun asfalt odluğuun ifade ederek, yapılan asfaltın da tamamen geçici olduğunu, ihale sonrasında devletin projesine göre değişeceğini söyledi.

Eski eser kapsamında olan bir bölgeye asfalt dökülmesinin sosyal medyadan eleştirildiğinin ifade edilmesi ve bu konudaki görüşünün sorulması üzerine ise Güngördü, eski eser kapsamındaki kaleden uzak bir çalışma yapıldığını, mendireğin 1952 yapımı olduğunu ve kendilerinin farklı bir uygulama yapmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bakanlar kurulu karar aldı. Mendireğin çalışma yapılması için ihaleye çıkılacak. O yapılacak iş ciddi bir iş. Kimi 1 milyon, kimisi 10 milyon Euro’dan bahsediyor. Belediye zemini düzeltti. Geçmiş dönemde de burası parke kaplanmıştı ancak zamanla oyuldu ve mendireğin de zeminine zarar verdi. Yüzlerce parke taşı  denize aktı. Biz sadece zemindeki içme suyu borularını düzenledik, yeniledik. Aydınlatmayı sağladık. Bakanlığın yarım bıraktığı borular yenilendi. Üstüne asfalt serdik. 1960 ila 74 yılları arasında burasını Kıbrıs Rum idaresi asfalt kaplamıştı. Araştırdık, ezbere iş yapmıyoruz. Bizim asfalt yapmamızın sebebi insnların düzgün yürüyüş yapabilmesi içindi.
Mendirek 1952 yılında imal edildi. Eski eser kaledir ve yat limanıdır. Limanın içinden geçen yol da asfalttır. O kaleye daha yakındır. Kaleye çıkacağınız basamakalar da asfalttır. Onu neden sorgulamazlar? Benim asfaltladığım yer nisbeten kaleye daha uzak.”

İşte Turizm Bakanlığı’ndan belediyeye iletilen belge

belgex.gif

 

Kıbrıs Postası

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.