1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BKP: “TÜRK TARAFININ TAVRI KABUL EDİLEMEZDİR”
BKP: “TÜRK TARAFININ TAVRI KABUL EDİLEMEZDİR”

BKP: “TÜRK TARAFININ TAVRI KABUL EDİLEMEZDİR”

İzcan, “Çözüme kısa zamanda varmanın yolu bu güne kadar üzerinde anlaşmaya varılan konular ve federal çözüm zeminin kabul edilerek müzakerelere kaldığı yerden başlamaktır” dedi.

A+A-

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası temsiliyeti olan siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federasyon zemininin Hristofyas ve Talat tarafından kabul edilip deklere edildiğini ve BM Güvenlik Konseyi kararları içerisinde de yer aldığını belirterek, çözüm zemininin ortak açıklamada yer almasına karşı çıktığını iddia ettiği  Kıbrıs Türk tarafının tavrının kabul edilemez olduğunu savundu.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında da belirtildiği gibi çözüm zemininin tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası temsiliyeti olan siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli, iki toplumlu federal Kıbrıs olduğunu belirterek, bunun dışında başka arayışlara girmenin sonuçsuz bir macera olacağı görüşünü ileri sürdü.

Çözüm zeminine bağlı kalmaları yönünde taraflara çağrıda bulunan İzcan, “Çözüme kısa zamanda varmanın yolu bu güne kadar üzerinde anlaşmaya varılan konular ve federal çözüm zeminin kabul edilerek müzakerelere kaldığı yerden başlamaktır” dedi.

Üç ayda çözümden bahseden Kıbrıs Türk tarafının tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası kimliği tekrar tartışmaya açıp, ayrılıkçı yollara sapmak istediğini, Kıbrıs Rum tarafının ise Talat ve Hristofyas’ın üzerinde anlaşmaya vardıkları konuları yeniden müzakere etmek istediğini kaydeden İzcan, “Erken çözüm için her iki tarafında süreci zorlaştırıcı değil, kolaylaştırıcı bir anlayışla hareket etmesi şarttır” dedi.

Kıbrıs sorunundaki çözüm sürecini AKP hükümetinin belirlediği politikalar çerçevesinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve CTP-DP hükümetinin eşgüdüm halinde yürüttüğünü ileri süren, İzcan, Kıbrıslı Türklerin süreçte söz sahibi olmadığını iddia etti.

İzcan, “Çözüm süreci Kıbrıslı Türklerin iradesi ve talepleri doğrultusunda yürütülmelidir. Çözüm yanlısı güçler ve kamuoyu süreç konusunda doğru ve şeffaf bir şekilde bilgilendirilmeli ve sürecin tarafı olmalıdır” dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.