1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BM TEMSİLCİSİ EGOROV EMEKLİYE AYRILIYOR
BM TEMSİLCİSİ EGOROV EMEKLİYE AYRILIYOR

BM TEMSİLCİSİ EGOROV EMEKLİYE AYRILIYOR

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin (KŞK) Türk üyesi Gülden Plümer Küçük ile Komite’de BM temsilciliği görevini yürüten ve emekliye ayrılacak olan Oleg Egorov Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni ziyaret etti.

A+A-

EGOROV KŞK TÜRK ÜYESİ GÜLDEN P. KÜÇÜK’LE ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin (KŞK) Türk üyesi Gülden Plümer Küçük ile Komite’de BM temsilciliği görevini yürüten  ve emekliye ayrılacak olan Oleg Egorov Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni ziyaret etti.

Dernek Başkanı Ertan Ersan’ın Egorov’a dernek müzesini tanıtması ve bilgi vermesinin ardından Ersan, Küçük ve Egorov birer konuşma yaptı.

ERSAN

Dernek Başkanı Ertan Ersan konuşmasında emekliye ayrılacak olan Egorov’un çalışmalarından son derece memnun olduklarını ve Dernekle iyi ilişkiler içinde olduğunu söyledi.

Ersan Egorov’u dernek müzesinde ilk kez ağırlama şansı bulduklarını da dile getirerek teşekkür etti.

Ersan halen bulunamayan kayıplarla ilgili Küçük’ten bilgi alacaklarını da söyleyerek, yetkililerden KŞK çalışmalarına daha fazla kaynak ayrılması talebinde bulundu.

KÜÇÜK

Gülden Plümer Küçük de 4 buçuk yıl görev yapan Egorov’un Balkanlar’da edindiği bilgi ve deneyimlerinden yararlanıldığını kaydetti ve Egorov’a kayıp yakınları adına teşekkür etti.

Küçük sürekli değişen bir proje olan KŞK’ya desteğin önemli olduğuna vurgu yaparak, Komite’ye yeni bir Rum üye atandığını ve çalışmaların hep şehit ve kayıp yakınları için olduğunu kaydetti.

EGOROV

BM’deki görevinden emekliye ayrılacak Egorov da, konuşmasına kendisine yapılan sıcak karşılamadan ve gösterilen ilgiden memnun olduğunu ifade ederek, 22 yıldır BM’de görev yaptığını ve son 12 yılını dünyanın çeşitli yerlerindeki kayıp çalışmalarına adadığını ifade etti.

BM’de çalışmanın kolay, fakat bu tip insani çalışmalarda bulunmanın daha önemli, zor ve hassas olduğunu vurgulayan Egorov, kayıp ailelerinin duygularını anlayamayacağını bildiğini fakat empati kurduğunu söyledi.

Toplumların birbirlerinin acılarını paylaşan insanlardan oluştukça iyi toplum olabileceğini de söyleyen Egorov, kayıp ailelerinin yüzündeki mutluluğu görmenin işinin en iyi tarafı olduğunu kaydetti.

SADRAZAMKÖY’DEKİ KAYIPLAR

Dernek Başkanı Ertan Ersan’ın Sadrazamköy’de kuyuya atılan Türk kayıplarla (anne ve çocukları) ilgili sorusuna Plümer Küçük, 7’si Kuzey’de 2’si Güney’de olmak üzere 9 ekiple sürekli kazılar yapıldığını Sadrazamköy’de de bulunan kalıntılar olduğunu fakat bunların DNA testinden sonra kimliklendirilebileceğini söyledi.

ERSAN’DAN EGOROV’A PLAKET

Şehit Aileleri Derneği Genel Başkanı Ertan Ersan Oleh Egorov’a derneğin anı plaketini takdim ederken, Egorov da bugüne kadar çok madalya ve ödül almasına rağmen bunun aldığı en değerli ve önemli hediye olduğunu kaydetti.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.