1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “BM’NİN KATLİAMI ÖNLEYEMEMESİ GKK’NIN ÖNEMİNİ VURGULAR”
“BM’NİN KATLİAMI ÖNLEYEMEMESİ GKK’NIN ÖNEMİNİ VURGULAR”

“BM’NİN KATLİAMI ÖNLEYEMEMESİ GKK’NIN ÖNEMİNİ VURGULAR”

Bağımsızlık İttifakı, İsrail’e yaptırım uygulanması için BM, AB ve ABD'ye çağrıda bulundu.

A+A-

“BM’NİN FİLİSTİN’E SALDIRILARI DURDURAMAMASI KIBRISLI TÜRKLER İLE RUMLARIN ULAŞACAĞI MUHTEMEL TEK DEVLETLİ BİR ANLAŞMANIN YAŞAYABİLECEĞİ YÖNÜNDE GÜVENCE VERMİYOR”

33 örgütün yer aldığı Bağımsızlık İttifakı, İsrail’e yaptırım uygulanması için Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ne çağrıda bulundu.

Bağımsızlık İttifakı Sözcüsü, KKTC İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hasan Yılmaz Işık yaptığı yazılı açıklamada, İttifak olarak İsrail’i Filistin’e yönelik saldırılardan dolayı “şiddetle” protesto ettiklerini ve “terörist devlet” olarak ilan ettiklerini kaydetti.

Işık, “Ukrayna örneğinde Rusya’ya olduğu gibi İsrail’e de yaptırımların uygulanması için BM, AB ve ABD’ye ittifakımız çağrı yapmaktadır” dedi.

“BM’NİN KATLİAMI ÖNLEYEMEMESİ GKK’NIN ÖNEMİNİ VURGULAR”

BM’nin, Suriye ve Filistin topraklarında yaşanan insanlık vahşetini ve katliamını önleyememesinin, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (GKK) Ada’da Kıbrıs Türk halkının varlığı için ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirten Işık, BM’nin Filistin’e yönelik İsrail saldırılarını durduramamasının Kıbrıslı Türkler ile Rumların ulaşacağı muhtemel tek devletli bir anlaşmanın yaşayabileceği yönde güvence vermediğini ifade etti.

AB ülkelerini, İsrail’in saldırılarını durdurmak için hiçbir tavır ve tepki koymamakla suçlayan Işık, “İttifakımız bunu bir insanlık utancı ve insan hakları ayıbı olarak ilan etmektedir” dedi.

“AB’nin Kıbrıs Türk halkını üyeliğe kabul etmemesinin ve İsrail’in saldırılarına karşı tavrının Haçlı Ruhuna dayandığı” görüşünü dile getiren Işık, “Esasen İsa’nın 11 havarisinin her birinin yıldızlarla simgelendiği AB bayrağında ne Kıbrıs Türklerine ne de Türkiye’ye yer vermek niyetleri olmadığı açıkça ilan edilmiştir” dedi.

AB’ye, Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonların kaldırılması için çağrıda bulunan Işık, “AB uyum süreci yaşanmadan AB üyesi olan Kıbrıslı Rumlar ile başka türlü bir antlaşma olamayacağını AB bilmiyorsa bunu açıklamalıdır” dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.