1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BORÇLARLA İLGİLİ YASA DEĞİŞİKLİĞİ OYBİRLİĞİYLE GEÇTİ
BORÇLARLA İLGİLİ YASA DEĞİŞİKLİĞİ OYBİRLİĞİYLE GEÇTİ

BORÇLARLA İLGİLİ YASA DEĞİŞİKLİĞİ OYBİRLİĞİYLE GEÇTİ

Değişen yasayla bundan sonra;

A+A-

“BORÇ İLİŞKİLERİNDEN KAYNAKLANIP TAHSİLİ GECİKEN VE/VEYA TAHSİL EDİLMEZ HALE GELEN BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ” OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

YASA BİR ÇOK DÜZENLEME İÇERİYOR

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Anayasa değişikliğine ilişkin oylamanın ardından Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken Ve/Veya Tahsil Edilmez Hale Gelen Borçların Yapılandırılması (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni görüşüp, oy birliğiyle kabul etti.

Yasada yapılan değişiklikle, yasa çerçevesinde borçları yeniden belirlenecek borçlulara, malları haczedilmeksizin borçlarını maddede belirlenen taksitlendirme çerçevesinde ödeme olanağı tanımak ve bu yolla hem alacaklıların alacaklarını almaya başlamalarını, hem de borçluların mallarının gerçek değerlerinin çok altında satılmasına gerek kalmaksızın borçlarını düzenli bir biçimde ödemelerini sağlamak amaçlanıyor.

Yasa önerisi, borcun, taksitler halinde ödenmesine yönelik borçlunun talebi olması durumunda, belirlenen borcun miktarı Türk lirasında veya dövizde 30,000 TL'yi aşmıyorsa 3 yıla, 30,000-40,000 TL arasındaysa 4 yıl, 40,000-50,000 TL’yi aşmıyorsa beş yıla, 50,000 TL’den fazla 60,000 TL’den azsa altı yıla, 60,000 TL’den fazla 70,000 TL’den azsa yedi yıla, 70,000 TL’den fazla 80,000 TL’den azsa sekiz yıla, 80,000 TL’den fazla ise dokuz yıla kadar aylık taksitlerle ödemeyi sağlayacak şekilde taksitlendirmeyi öngörüyor.

Yasa önerisinin görüşülmesinden önce ilgili komite başkanı Tufan Erhürman yasa önerisine ilişkin raporu okudu. 

Erhürman’ın ardından, UBP Milletvekli Ersin Tatar söz alarak, mağduriyetlerin giderilmesi için bu yola çıkıldığını dile getirerek, bundan herkesin faydalanmasının önemli olduğunu anlattı.

Tatar, yasada hala eksiklikler olduğunu ancak yine de bugün yapılan bu değişikliği desteklediklerini ifade etti.

Kendisinin de bu konuda bir yasa tasarısı hazırladığını ancak bugün kadük olduğunu ifade eden Tatar, ekonomide haksız rekabetin önlenmesi, çok yüksek faizlerin önlenmesi ve bazı kurum ve kuruluşların denetim altına alınması açısından hazırladığı bu yasanın çok önemli olduğunu ve kendi hazırladığı yasanın da geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kara para aklanmasının önlenmesi açısından bazı yasaların da düzenlenmesi halinde KKTC’nin çok daha iyi bir yere geleceğini dile getiren Tatar, “Bankacılık sistemi, TC Merkez Bankası üzerinden dünyaya bağlanıyor ve  bizim bankalar da bu durumla dünyaya bağlanıyor” dedi.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da konuşmasında, geçmişte gündeme gelen yasal düzenlemelere değindi.

TDP’nin de katkı koyduğu hazırlanan yasanın ödeme güçlüğüne düşülen noktada taksitlendirmenin öngörüldüğünü kaydeden Çakıcı, bir mağduriyeti gidermeye yönelik doğru bir çalışma olduğunu söyledi. Çakıcı, alacaklıların mağduriyietinin giderilmesine yönelik düzenlemeye de ihtiyaç olduğunu belirterek, komitenin çalışmaya devam edeceğini belirtti. Mehmet Çakıcı genel olarak bir faiz yasasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Çakıcı, oylarının olumlu olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından yasa önerisi madde madde görüşülüp, oylandı. Genel kurul daha sonra yasa önerisini oy birliğiyle kabul etti.

Genel kurul daha sonra güncel konuşmalara geçti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.