1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BRT ÇALIŞANLARI HUZURSUZ
BRT ÇALIŞANLARI HUZURSUZ

BRT ÇALIŞANLARI HUZURSUZ

Uzlaşı yolunu seçmelerine rağmen, müdür ve yönetim kurulundan aynı karşılığı göremedikleri

A+A-

Salih Sakallı, uzlaşı yolunu seçmelerine rağmen, müdür ve yönetim kurulundan aynı karşılığı göremediklerini belirtti

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası BAY-SEN, BRTK’nin içinde bulunduğu sıkıntılı sürecin aşılmasında tek çıkış yolunun kurumun yasasının yenilenmesi olduğunu belirtti.

Sendika dün BRT’deki kadrolu üyelerinin de katılımıyla BRTK sitesinde basın açıklaması yaptı.

BAY-SEN başkanı Salih Sakallı, önceki gün yaşamını yitiren BRT çalışanı Uğur Gümüşok’u anarak başladığı konuşmasında, BRT’nin, “çalışanlarının haklarının gasp edildiği bir dönemde değil, çalışanlar haklarına sahip çıkarken konuşulmaya başlandığını” söyledi.

Yeni yılla birlikte bir tasarruf dayatmasıyla karşı karşıya gelindiğini anlatan Sakallı, “Ya tasarruf ya maaş kesintisi” denilerek, “ekmeğin adeta çalışanların alnına silah gibi dayandığını” söyledi.

Sakallı, uzlaşı yolunu seçmelerine rağmen BRT Müdürü ve Yönetim Kurulu’ndan aynı karşılığı göremediklerini ifade ederek, bu noktadan sonra muhatabın hükümet olduğunu kaydetti ve çıkış yolunun BRT yasasının yenilenmesi olduğunu vurguladı.

Personel istihdamı yapılmasın

Yapılacak yasayla BRT kadrosunun kesin bir biçimde netleştirilmesi gerektiğini kaydeden Sakallı, hangi ad ve statüye sahip olursa olsun BRT’de kadro fazlası personel istihdam edilmemesi gerektiğini söyledi.

Sakallı, BRT’nin mali ve idari bakımdan özerk bir yapıya kavuşturulmasıyla BRT’nin bir sorun olmaktan çıkacağını anlatarak, bunun sağlanabilmesi için yeni yasayla birlikte BRT’ye gelir getirecek yeni kaynaklar yaratılmasının şart olduğunu, Türkiye ve Avrupa’da kamu yayıncılığı yapan kuruluşlarda bunun başarıldığını bildirdi.

Latifoğlu:BRTK devletin sesidir

Eyleme destek veren Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Başkanı Yakup Latifoğlu da sözlerineBRT çalışanı Uğur Gümüşok’a rahmet ve ailesine başsağlığı dileyerek başladı.

Latifoğlu, BRT’de güncel bir yasa “olamaması” nedeniyle bazı kişilerin işinin pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve belirsizliğin sürdüğünü kaydetti.

Latifoğlu, “Para yok” denilip ekmeğin silah olarak kullanıldığını ifade ederek, Başbakanlık önünde siyah çelenkli eylem yapılmasına rağmen gelinen noktada hiçbir çözüm gerçekleşmediğini, Maliye Bakanlığı’nın sürekli olarak topu başka yere attığını, hükümet ortağınınsa sessizliğini koruduğunu savundu.

“Onlar sessiz kalırken, biz sesimizi yükseltip haklarımızı talep edeceğiz” diyen Latifoğlu “Umarız bizi daha zor şartlara sürüklemezler...BRTK devletin sesidir, bu sesi kısmaya zorlamazlar” ifadelerini kullandı.

Latifoğlu, BRT’nin sorunlarına, çalışanın ekmeğini keserek değil ekmeğini garanti ederek çözüm bulunmasının yerinde olacağını vurguladı.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.