1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “BRT’NİN MALİ SORUNLARINI AŞMAK İÇİN TOPLUMSAL UZLAŞI GEREK”
“BRT’NİN MALİ SORUNLARINI AŞMAK İÇİN TOPLUMSAL UZLAŞI GEREK”

“BRT’NİN MALİ SORUNLARINI AŞMAK İÇİN TOPLUMSAL UZLAŞI GEREK”

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Mete Tümerkan, görevindeki 1 yılın tamamlamasıyla sivil toplum örgütlerine ziyaret başlattı.

A+A-

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Mete Tümerkan, görevindeki 1 yılın tamamlamasıyla sivil toplum örgütlerine ziyaret başlattı.

Tümerkan, sivil toplum örgüt temsilcilerinden, BRTK’nın yayın politikası hakkındaki görüşlerini aldı.

Mete Tümerkan, ziyaretleri çerçevesinde Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) yetkilileriyle bir araya geldi.

Tümerkan, BRT’nin daha çağdaş bir noktaya ulaşma hedefinde ilerlediğini, kurumdaki değişimin devam edeceğini belirtti.

“BRT’NİN MALİ SORUNLARINI AŞMAK İÇİN TOPLUMSAL UZLAŞI GEREK”

2014 yılı bütçesi çerçevesinde yaşanan sıkıntılara da değinen Tümerkan, “Çok büyük bir sıkıntı varmış gibi düşünülüyor, bu da bizi üzüyor. Gerçekte kurum çalışanları maaşlarını artışlı ve tam alıyor. Ek ödenekte sıkıntı var. Ocak ve Şubat aylarının ek ödenekleri ödendi. Mart ayı için de çalışmalar devam ediyor” dedi.

BRT’nin mali sorunlarını aşmak için toplumsal uzlaşı gerektiğini belirten Tümerkan, toplumun genelindeki yapısal sorunların BRT’yi de etkilediğini kaydetti.

BRT’de teknik altyapıyı geliştirmeye çalıştıklarını kaydeden Tümerkan, TRT ile imzalanan protokolle ileriki günlerde Lefkoşa’daki BRT sitesinde yeni stüdyonun inşaatına başlanacağını açıkladı.

“10 MİLYON TL’LİK YATIRIM”

Stüdyonun inşaatı için Türkiye Cumhuriyeti katkılarıyla 10 milyon TL’lik bir yatırım öngörüldüğünü de anlatan Tümerkan, BRT’nin full HD yayına başlayacak bir altyapıya kavuşacağını kaydetti.

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, 1 yıldır BRT’de seslerini duyurma fırsatı yakaladıklarını dile getirdi.

Kurumda birtakım sıkıntılar yaşandığını bildiklerini, yılların birikmiş sorunlarının ancak plan ve programla aşılabileceğini ifade eden Kaptan, yardım talep edilmesi durumunda katkıya hazır olduklarını söyledi.

BRT’deki değişimin korunması gerektiğine işaret eden Kaptan, “Kurumu bir yıl öncesine döndürecek gelişmelere fırsat vermemeliyiz. Kurumun geldiği nokta korunmalı” dedi.

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Güner Rıfkı, Dernek Genel Sekreteri Çetin Serez ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Celal Bayar da konuşmalarında, BRT’nin kuruluşundan bu yana muazzam bir gelişme gösterdiğini ifade etti.

BRT’nin tarafsız yayıncılık yaptığını ve Tümerkan dönemindeki değişimi memnuniyetle izlediklerini ifade eden dernek yetkilileri, BRT’yi devletin malı, halkın sözcüsü olarak gördüklerini, bu çerçevede Kıbrıs sorunu konusunda hassas davranılmasını istediklerini söyledi.

KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu da yıllardır tek sesli iletişim aracı ve belli çevrelerin sesi olan BRT’nin büyük bir değişim yaşadığını belirterek, Kurum Müdürü Tümerkan dönemiyle birlikte sendikaların sesini daha fazla duyurmaya başladığını belirtti.

KTÖS Genel Sekreteri Şenel Elcil de, kurumun tüm toplumun renklerini yansıttığını ifade ederek, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TAK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.