1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ''BU BENİM SON DÖNEMİM''
''BU BENİM SON DÖNEMİM''

''BU BENİM SON DÖNEMİM''

Japon Gazeteciye Erdoğan'dan Şok Edici Cevap!

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'da 3 dönem kuralını savundu. Japonya'nın Nikkei gazetesi tarafından düzenlenen konferansta kendisine yöneltilen “Türkiye’nin 2023 vizyonu için nasıl bir liderlik öngörüyorsunuz?” sorusuna karşılık "Zor bir soru" diyen Başbakan, AK Parti tüzüğündeki prensipten söz ettikten sonra, "Bu benim 3. dönemim. Bir çok arkadaşımın da durumu bu. Dolayısıyla bizim milletvekilliğindeki sürecimiz bu karara göre bitiyor" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üç ülkeyi kapsayan Doğu Asya seyahatinin ilk durağı olan Japonya’da ülkenin önde gelen gazetelerinden Nikkei’nin genel merkezinde bir konferans verdi.

Buradaki konuşmasında, Japonya’yı 10 yıl aradan sonra ziyaret ettiğini hatırlatan Erdoğan, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine vurgu yaptı. Japon firmaları ve mühendislerinin Türkiye’deki dev yatırımlara imza attığını anlattı. Özellikle Van depreminde Japonların yardımlarını hatırlatan ve bir kez daha teşekkür eden Erdoğan, “Depremde arama kurtarma çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Japon dostumuz Miyazaki’yi anavatanında tekrar minnetle yad ediyorum” dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu: "Geçtiğimiz yıl ilişkilerimiz açısından önemli bir yıl oldu. Başbakan Abe’yi iki kez ağırladık. Mayıs ayında ilişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine çıkardık. 29 Ekim’de Marmaray’ın açılışında bir kez daha ağırladık. İzmit Köprü Geçiş Projesi, Sinop’ta yapılacak nükleer enerji santrali, Japon firmaları ile ortaklaşa yürüttüğümüz Türksat uydu projesine de büyük önem veriyoruz. İki uydumuzdan birinin üretimi tamamladı. Uzaya fırlatılmadan önce yarın sabah uydumuzu bizzat görme fırsatı bulacağım."

Benzeri büyük projelerde Japonya ile çalışmaya devam ettiklerini belirten Erdoğan, Japonya’yı son olarak ziyaret ettiği 2003 yılından bu yana Türkiye’nin başta ekonomi olmak üzere geçirdiği evreleri ve geldiği noktaları anlattı.

UÇUŞ MESAFESİ 11 SAAT GÖNÜL MESAFESİ ÇOK YAKIN

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ekonomi kadar demokratikleşme alanında attığımız adımlar da Türkiye’yi farklı bir boyuta taşıdı. Şu anda Türkiye çalkantılı bir coğrafyada, istikrar ve güven adası olarak yükselişini sürdürüyor. Demokratik standartlarımız her gün daha ileri seviyelere ilerliyor. Demokratikleşmenin önündeki engelleri cesaretle kaldırıyor, bu alanda da reformlarımızı kararlılıkla yapıyoruz. Halkının yüzde 99’u Müslüman bir ülke olarak bölgede çok önemli bir deneyimi gerçekleştiriyor, çok önemli bir sınavı başarıyla geçiyoruz. Dış politikanın da çok önemli olduğunu biliyoruz. Gerek demokratikleşme gerek güçlü bir ekonomi için aktif bir dış politikanın gerekli olduğuna, önemli olduğuna inanıyor, içeride olduğu kadar bölgemizde ve dünyada da istikrar ve güveni en güçlü şekilde savunuyoruz. Dış politikada temel ilkemiz her zaman küresel vicdan ve adalet olmuştur. Bu ilkeleri en zor şartlarda dahi savunmayı sürdürüyoruz. Yakın coğrafyamızda ya da dünyada hiçbir krize çıkar odaklı bakmıyoruz. Türkiye bölgesel ve küresel her meseleye insani gözlükle, vicdani sorumlulukla yaklaşıyor. Afganistan, Irak, Suriye gibi ülkelerdeki krizlere bakışımız, tamamen barış amaçlıdır, insani duygulardan hareket etmekteyiz."

"TERÖRÜN DİNİ OLMAZ, KARŞISINDAYIZ"

Konuşmasında uluslararası terör meselesine de değinen Erdoğan, "Türkiye çok uzun yıllardır terör sorunuyla meşgul olmuştur. Ne yazık ki terör nedeniyle çok sayıda insanını, çok önemli miktarda kaynağını kaybetti. Terörün dini yoktur, milleti yoktur. Terör her şeyden önce katliamlarla beslenen bir anlayışın ta kendisidir. Özellikle insanlığın vicdanında ve adalet duygusunda ne büyük yaralar açtığını acı tecrübelerle öğrendik. Ülkemizin maruz kaldığı terör sorunu içeriden ziyade dışarıdan ülkemize yöneldi. Yani uluslar arası bir boyuta sahipti. Şu anda da halen böyle. Terör örgütü komşu bir ülkede, Irak’ta, oradaki güvensizlik ve istikrarsızlık ortamından istifade etmiştir. Ne yazık ki Batılı dostlar da buna çanak tuttular. Bunu da çok açık bir şekilde ifade etmek isterim. Üzülerek ifade ediyorum; terör örgütü bir çok başka ülkeden de destek gördü müsamaha gördü. Kendisine en geniş faaliyet zeminleri elde etti. Defalarca uyarmamıza rağmen, belgeleriyle ispat etmemize rağmen maalesef ülkemize yönelik teröre karşı uluslararası alanda tatmin edici bir tepki göremedik. ABD, İspanya, Londra’da meydana gelen terör eylemleri, terörün korkunç yüzünü ortaya koydu. Terör karşısında uluslar arası dayanışmanın kaçınılmaz olduğunu ispat etti. Biz sadece Türkiye’de değil, bölgemizdeki ülkelerde de terörün yıkıcı etkisini gördük.

"ÖLENE KADAR KALACAĞIM DOĞRU BİR MANTIK DEĞİL"

Erdoğan'a yöneltilen son soru ise "2023 vizyonu için nasıl bir liderlik öngörüyorsunuz?" şeklinde oldu. Erdoğan, şöyle devam etti: "Zor bir soru. Bizim parti olarak bir prensibimiz var; 3 dönem milletvekili olursunuz. Üçüncü dönemden sonra ara verirsiniz, ondan sonra tekrar aday olabilirsiniz. Bu benim 3. dönemim. Birçok arkadaşımın da durumu bu. Dolayısıyla bizim milletvekilliğindeki sürecimiz bu karara göre bitiyor. Siyaset sadece parlamentoda yapılmaz. Partinin çatısı altında da yapılır. İlla milletvekili olmak şart değil. Partinizin bir mensubu olarak tecrübenizi Türkiye’nin her yerinde paylaşırsınız. Çeşitli vakıf çalışmalarının, düşünce kuruluşlarının içerisinde yer alırsınız. Bu, sizden sonra gelen siyasetçilere de ön açmaktır, onların da yolunu açmaktır. Ölene kadar ben burada kalacağım mantığı, doğru bir mantık değildir. Diyorlar ki ‘Ama bu bir tecrübedir, bu tecrübe kaybolmasın.’ Tamam tecrübeyi siz farklı yerlerde yine aynen devam ettirin ama tecrübe kazanmanın da önünü tıkamayalım. Bırakın arkadan gelen nesiller de tecrübe kazansın. O da nasıl kazanacak, bu çalışmaların içerisine girerek kazanacak."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.