1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BU DEĞİŞİKLİKLERİ YAPMAK YASAMANIN TEMEL GÖREVİ OLMALI
BU DEĞİŞİKLİKLERİ YAPMAK YASAMANIN TEMEL GÖREVİ OLMALI

BU DEĞİŞİKLİKLERİ YAPMAK YASAMANIN TEMEL GÖREVİ OLMALI

Anayasa değişiklikleri toplum yaşamına pozitif katkı yapacaksa

A+A-

SİBER:  “ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİ TOPLUM YAŞAMINA POZİTİF KATKI YAPACAKSA BU DEĞİŞİKLİKLERİ YAPMAK YASAMANIN TEMEL GÖREVİ OLMALI”

 “Anayasa, Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü, Siyasal Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite” bugün Anayasa değişikliğini görüşmek üzere toplandı.

Toplantıya, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Komite Başkanı CTP-BG Milletvekili Asım Akansoy, komite üyeleri; CTP-BG milletvekilleri Tufan Erhürman ve Ömer Soyer Kalyoncu,  DP-UG milletvekilleri Hasan Taçoy ve Esat Ergün Serdaroğlu, TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, KKTC Başsavcı Yardımcısı Muavini Behiç Öztürk, Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreterliği Örgütü emekli Genel Sekreteri Mehmet Öner Ekinci ve Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Sultan Tahmazoğlu Üzeltürk katıldı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, komitenin Anayasa değişikliği konusunda uzun süreden beri çalışmalarını ciddiyet ve özveri ile sürdürdüğünü söyleyerek, komiteye ve değişikliklere katkı koyan, görüş hazırlayanlara teşekkür etti.

Anayasa’nın değiştirilmek istenmesinde temel amacın toplumun yaşam kalitesini yükseltici yasalar yapmak olduğuna vurgu yapan Siber, “Anayasa değişiklikleri toplum yaşamına pozitif katkı yapacaksa bu değişiklikleri yapmak yasamanın temel görevi olmalıdır” diye konuştu.

Siber, Meclis İç Tüzüğü değişikliği yapmak istediklerinde, bazı maddelerde değişiklik yapmaya Anayasa’nın engel olduğunun görüldüğünü söyledi. Siber, Anayasa Komitesi’nin tüm siyasi partilerin temsiliyeti ile çalıştığını belirtti.

Siber, birkaç gün içinde uzlaşılan konuların, komiteden Meclis’e gideceğini, onaylanarak geçen maddelerin referanduma sunulacağını anlattı.

Tak

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum