1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BU ZAMLARLA ÜRETİM OLMAZ
BU ZAMLARLA ÜRETİM OLMAZ

BU ZAMLARLA ÜRETİM OLMAZ

"Üretici de halk da çöktü”

A+A-

Güzelyurt bölgesi hayvancıları “girdi maliyetlerinin yüksek olması, ürünlerinin ucuz alınıp pahalı satılmasına” tepki göstermek için “Hayvancı bu ülkenin dilencisi mi” Pankartı ile eylem yaptı.

Yılın kurak olduğunu, üreticinin ayakta kalabilmesi için tarımda ve hayvancılıkta doğru politika oluşturulması gerektiğini belirten üreticiler, Güzelyurt’ta başlattıkları tepki eylemlerinin bölgelerden sonra başkente taşınacağını kaydetti.

Eyleme, yüzden fazla traktör, iş aracı ve araçla katılan üreticiler hükümete Güzelyurt Terminali’nden “Bu zamlarla üretime devam edilemez, üretici de halk da çöktü” diyerek seslendi.

“Hayvancı Bu Milletin Dilencisi Mi?”, “Çalışır Bozarsınız” pankartlarının traktörlere asıldığı eylem Güzelyurt-Bostancı arasında yapımı devam eden kavşaktaki trafik ışıklarında başladı.

Araçlarla burada toplanan üreticiler Güzelyurt’un merkezine ilerleyerek çarşıdan geçti ve eylemi Güzelyurt Terminali’nde tamamladı.

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu ile Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle’nin de katılarak destek verdiği eylemde, açıklamayı Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ile Yönetim Kurulu Üyesi ve Bölge Sorumlusu Cemal Darbaz yaptı.

Terminal alanına UBP milletvekili Menteş Gündüz de geldi. Zaman zaman vatandaşların balkonlarından, iş yerlerinden alkışlarla, trafikteki araçların da kornolarla destek belirttiği eylem saat 10.00’da başladı ve 11.30 sıralarında olaysız şekilde tamamlandı.

NAİMOĞULLARI

İlk sözü alan Hayvan Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Başbakan Tufan Erhürman, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ile defalarca görüştüklerini, dün Maliye Bakanı Serdar Dentaş ile de bir araya geldiklerini, sorunları da çözüm önerilerini de birçok kez ilettiklerini belirtti.

Yetkililerin bütünlüklü çözüm için Temmuz’u işaret ettiğini savunan, üreticinin bu kadar zaman bekleyemeyeceğini söyleyen Naimoğulları, “Bugün burada yakılan, eylem ateşinin, tepki eylemleri ülkenin tüm bölgelerine dağılacak. Sonra da herkes Lefkoşa’da nasıl eylem yapılacağını görecek. Çözüm için önerilerimiz masada. İsteklerimiz ortada. Görüşmeye her zaman açığız. Dilenci gibi 3-5 kuruşun peşinde değiliz. Artık pazarlık da yok geri adım atmak da…” şeklinde konuştu.

3 ayda akaryakıta 53 kuruş zam yapıldığını, yeme yüzde 20’nin üzerinde, ham maddeye ise yüzde 30 zam geldiğini belirten Naimoğulları, “Bu yıl kurak. Kaba ot geçen yıla oranla yüzde 100 zamlandı. Biz zamlarla uğraşırken, açılım beklerken akşam yatıyoruz sabah zamla kalkıyoruz” dedi.

Naimoğulları, “Hükümet, tüccar, yemci, herkes zam yapıyor. Üretici traktörüne vatandaş gibi 4.13’ten Euro Dizel koyuyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok, vergisiz akaryakıt, renkli mazot, tarıma destek var. Buradaki hayvancı bu şartlarda nasıl üretim yapacak?” diye sordu.

DARBAZ

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Bölge Sorumlusu Cemal Darbaz, 1 TL 35 kuruşa alınan sütün markette 5 TL’ye satıldığını belirtti.
“Bu girdi maliyetleriyle üretim yapacak halimiz kalmadı” diyen Darbaz, canlı hayvanların üreticiden düşük fiyatla alındığını kasapta pahalıya satıldığını belirtti.
Konuşmasında, halka “yanımızda olun” diyerek seslenen Darbaz, “Halk, üreticinin ya beleş verdiği ürünleri altın fiyatına alıyor. Bir kara borsa var, hükümet buna göz yummasın” dedi.

“Bir avuç KKTC’de serbest piyasa ekonomisi uygulanıyor. Peki neden biz kendi sütümüzün ve etimizin fiyatını belirleyemiyoruz” diye soran Darbaz, “Tüccar zihniyetiyle tüccara hizmet ediliyor” görüşünü savundu.

Darbaz, “Bu üretici öyle ya da böyle batacak. Batmadan elimizden geleni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Haber Kaynağı: Star Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.