1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “BUGÜNLERİ ARAYABİLİRİZ”
“BUGÜNLERİ ARAYABİLİRİZ”

“BUGÜNLERİ ARAYABİLİRİZ”

“Bugünleri arayabiliriz”

A+A-

Cumhurbaşkanı Eroğlu, tarihten ders çıkarmamaları halinde başlarına gelecekleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 1 Ağustos’un, Kıbrıs’taki Türk varlığı açısından büyük önem taşıyan bir tarih olduğuna işaret ederek, “Kıbrıs Türk tarafı olarak bu anlamlı yıldönümünde Rum komşularımıza dostluk ve barış çağrımızı yineleriz” dedi. Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının, haksızlıklara uzun süre daha tahammül etme niyetinde olmadığını, tarihten ders çıkarmamaları halinde bugünleri arar duruma gelebileceklerini ifade etti.

“KIBRIS TÜRK HALKI 1878’DEN İTİBAREN ZOR GÜNLER YAŞAMAYA BAŞLADI”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethinin 443’ncü, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kuruluşunun 56’ncı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluşunun 38’nci yıldönümleri dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Eroğlu, 1 Ağustos’un, Kıbrıs’taki Türk varlığı açısından büyük önem taşıyan bir tarih olduğuna vurgu yaparak, mesajında şunları kaydetti: “1 Ağustos 1571’de Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethi ile o zaman da kaynayan bir kazan halinde olan Ortadoğu’da haçlı seferleri durdu, Osmanlı İmparatorluğu ve İslam Dünyası yüzyıllar sürecek olan rahat bir nefes alma fırsatını buldu. Kıbrıs’ın fethi ile Ada’da Türk varlığı başladı ve yüzyıllar boyunca bu topraklarda karşılıklı anlayış, adalet hüküm sürdü, Ortodoks Rumlar hiç tatmadıkları gelişmeleri yaşadı. Kıbrıs Türk halkı 1878’den itibaren zor günler yaşamaya başladı ancak hiç bir zaman benliğini, özgürlük istencini yitirmedi, Rumların Ada’nın Yunan hegemonyasına sokulması çabaları karşısında boy eğmedi.

“1931 İSYANININ ANA GAYESİ DE ENOSİS’Tİ”
Rumların 1931 isyanındaki ana gayeleri, 1950 halkoylamasını yaparken akıllarındaki hedef Ada’nın Yunanistan’a bağlanması idi. Yunanistan 1954’te Kıbrıs halkının self determinasyon hakkı için Birleşmiş Milletlere başvururken çeşitli nedenlerle Ada nüfusunun büyük çoğunluğunu ele geçiren Rumların oyları ile Ada’yı kendisine bağlamayı amaçlıyordu. 1955 yılında ise Ada’da Yunanistan’ın dürtüsü ‘Kıbrıslıların Milli Mücadele Örgütü’ anlamına gelen EOKA terör örgütünü kurdular. Bu gelişme karşısında hareketsiz kalması halinde Girit’teki Türklerin yaşandığı gibi toprağından, canından benliğinden olacağını iyi bilen Kıbrıs Türkleri ise 1 Ağustos 1958’de direniş için ‘Türk Mukavemet Teşkilatı’nı vücuda getirdi. 

“KIBRIS CUMHURİYETİ’NİN ORTAĞI OLDUK AMA…”
Anavatan Türkiye ile birlikte verilen mücadele sonucu, Kıbrıs Türk halkı olarak 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti Devleti’nin Kıbrıs Rum halkı ile siyasi eşitliğe sahip kurucu ortağı olduk. Ancak Rumların hedefi değişmediği, hala Ada’yı Yunanistan’a bağlama ülküsünden ayrılmadıkları için kurulan ortaklık devleti 21 Aralık 1963’teki silahlı Rum saldırıları ile yıkıldı. Çok acılar çektik, toplu mezarlara gömüldük, 103 köyümüzü terk etmek zorunda kaldık, göçmen olduk ama Enosis’e geçit vermedik. 1968-1974 yılları arasındaki toplumlar arası görüşmelerde bozulan ortaklığın yeniden kurulması için yapıcı rol oynadık ancak Rumların aklında-fikrinde Enosis olmaya devam etti. 15 Temmuz 1974’teki Rum-Yunan darbesi pervasızca atılmış kesin hedefi Enosis olan bir adımdı. 20 Temmuz 1974’te başlayan Kıbrıs Türk Barış Harekatı bizi Yunan egemenliğinden, toplu mezarlardan kurtardı, üzerinde devlet kurduğumuz, özgürce, güven içinde yaşadığımız bir toprak parçasına kavuşmamızı sağladı. Tarihi gerçekler bunlardır. Bu topraklarda özgür yaşamak isteyen her Kıbrıs Türkü bu gerçekleri bilmeli, anlatmalı, gelecek nesillere aktarmalıdır. Bizim tarihimizde utanacağımız bir sayfa yoktur. Biz esir alınmak, yok edilmek istenmemiz karşısında direndik ve başardık.”

“ENOSİS HAYALİNDEN VAZGEÇİN”
Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1 Ağustos 1976’da Türk Mukavemet Teşkilatı’nın görevini başarı ile tamamlayarak tarihteki yerini almasından sonra yasa ile barışı sürdürmek, özgürlüklerini ve güvenliklerini sağlamak için Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kurulduğunu belirterek, “Kıbrıs Türk halkı 50 yılı aşkın bir süredir Rum komşularının Enosis hayalinden vazgeçmesi, kalıcı, yaşayabilir bir antlaşma beklentisi ile görüşme masasında bulunuyor. Dün olduğu gibi bugün de Rum komşularımıza, ‘geliniz bu Kıbrıs’ı tüm Dünya’ya örnek olacak şekilde bir barış, huzur, işbirliği adası haline getirelim’ diyoruz ama hala olumlu bir karşılık bulmuş değiliz” dedi.

Eroğlu, 'Kıbrıs Türk halkı için anlamı büyük olan 3 mutlu olayın yıldönümlerinde bir kez daha Rumlara, dostluk ve barış çağrılarını yinelerken, Kıbrıs Türk halkının, kendine yapılan haksızlıklara uzun süre daha tahammül etme niyetinde olmadığını, tarihten ders çıkarmamaları halinde bugünleri arar duruma gelebileceklerini' ifade etti. Eroğlu, dünden bugüne bu topraklardaki Türk varlığı, özgürlüğü ve güvenliği için mücadele ederken canlarını kaybeden tüm şehitleri rahmet, gazileri şükranla andı, halkın 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı kutladı.

STAR KIBRIS

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.