1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ-BİLİM

  3. BUNU DUYUNCA DUDAKLARINIZ UÇUKLAYACAK...
BUNU DUYUNCA DUDAKLARINIZ UÇUKLAYACAK...

BUNU DUYUNCA DUDAKLARINIZ UÇUKLAYACAK...

Bu kadarını tahmin etmiş miydiniz?

A+A-

BİLGİSAYAR VE AKILLI TELEFON ÜRETİCİSİ APPLE'IN KARI 2014'ÜN NİSAN-HAZİRAN ARALIĞINDA GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE YÜZDE 6 ARTARAK 7.7 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

APPLE'IN ARTAN GELİRLERİYLE BİRLİKTE KASASINDAKİ NAKİT PARA MİKTARI 164.5 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ- BÖYLELİKLE FİRMANINKASASINDAKİ PARA 180 ÜLKENİN MERKEZ BANKASINDAKİ REZERVLERİNDEN FAZLA OLARAK HESAPLANDI

APPLE'NİN KASASINDAKİ PARA MERKEZ BANKASI REZERVLERİNİN 30 MİLYAR DOLAR ÜZERİNDE OLUŞTU

Bilgisayar ve akıllı telefon üreticisi Apple karını 2014'ün nisan-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artırarak kasasındaki nakit paranın miktarını 164.5 milyar dolara yükseltti. Böylece Apple'ın kasasındaki para 180 ülkenin Merkez Bankası rezervlerini geride bıraktı.

Teknoloji şirketi Apple, bu yılın 28 Haziran´da biten 3 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Üç aylık dönemde 35.2 milyon iPhone ve 13.3 milyon iPad satan Apple, 37.4 milyar dolar gelir ve 7.7 milyar dolar kar elde etti. Ayrıca Apple bu yılın ağostos ayında hissederlarına hisse başına 47cent temettü ödeyeceğini duyurdu. Şirketin geliri geçen yıl aynı döneminde 35.3 milyar dolar ve net karıda 6.9 milyar seviyesindeydi.

iPad satışları ise bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 9 düşüşle 13.3 milyon adet olarak gerçekleşti. Apple, bu yılın Mart ayında son 18 ay içinde araştırma ve ürünlerine yeni özellikler katabilmek için 24 şirket satın aldığını açıklamıştı.

APPLE'IN 180 ÜLKENİN MERKEZ BANKASI REZERVLERİNDEN FAZLA NAKİT PARASI VAR

ABD finans takvimine göre bu yılın üçüncü çeyreğine kasasında toplam 164.5 milyar dolarlık para (nakit ve satılmaya hazır menkul kıymetler) ile girdi. Bu miktarın 26.8 milyar dolarının iç piyasada, 137.7 milyar dolarının da yurt dışında olduğu kaydedildi. Böylece Apple'ın kasasındaki nakit miktarı 180 ülkenin Merkez Bankası rezervlerini geçti.

Apple'nin kasasındaki para Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinin 30 milyar dolar üzerinde oluştu. TCMB'nin toplam rezervleri 11 Temmuz ile biten haftada 1 milyar 325 milyon dolar azalarak 133 milyar 683 milyon dolara gerilemişti. TCMB rezervlerinin 112 milyar 118 milyon doları brüt döviz rezervlerinden, 21 milyar 565 milyon doları da altın rezervlerinden oluşuyor.

Apple'ın Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, çeyrek dönemdeki oluşan finansal verilerden gurur duyduklarını belirterek ve yeni ürünler çıkarmak ve yeni hizmetler vermek için heyecanlı olduklarını ifade etti.

TAK

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.