1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BURADA BİR KARDEŞİMİZE BİR ŞEKİLDE BİR ZARAR GELSE...
BURADA BİR KARDEŞİMİZE BİR ŞEKİLDE BİR ZARAR GELSE...

BURADA BİR KARDEŞİMİZE BİR ŞEKİLDE BİR ZARAR GELSE...

BURADA BİR KARDEŞİMİZE BİR ŞEKİLDE BİR ZARAR GELSE...

A+A-

DAVUTOĞLU: “ELE ALDIĞIMIZ KONULAR KKTC’NİN REFAHI, EKONOMİK ANLAMDA GELİŞMESİ VE BUNDAN SONRA DAHA DA GÜÇLENMESİ KONUSUNDAKİ ADIMLARLA İLGİLİ”

“TÜRKİYE,  RUM YÖNETİMİ VE YUNANİSTAN’IN ÇÖZÜM YÖNÜNDE ATTIĞI HER ADIMA DESTEK OLACAK”

YORGANCIOĞLU: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KKTC EKONOMİSİ ADINA ORTAYA KOYDUĞU ÇABALARI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ”

“TÜRKİYE’NİN KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE ORTAYA KOYDUĞU KARARLILIK ÖNEMLİ BİR DESTEK”

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, bugün gerçekleştirdikleri görüşmelerde ele aldıkları konuların KKTC’nin refahı, ekonomik anlamda gelişmesi ve bundan sonra daha da güçlenmesi konusundaki adımlarla ilgili olduğunu ifade etti.

Davutoğlu, görüşmelerde, başta su meselesi  ve diğer bütün konuları ele aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiades arasındaki görüşmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Davutoğlu, Türkiye’nin Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın çözüm yönünde attığı her adıma destek olacağını söyledi. KKTC, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Başbakan  Yorgancıoğlu’nun çözüm yönünde güçlü iradesini desteklemeye devam edeceklerini kaydeden Davutoğlu, KKTC’deki çalışmalara hep destek olacaklarını dile getirdi.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC ekonomisi adına ortaya koyduğu çabaları takdirle karşıladıklarını söyledi ve Davutoğlu’na teşekkür eden etti. Yorgancıoğlu, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümünde ortaya koyduğu kararlılığın önemli bir destek olduğunu  da ifade etti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, KKTC’ye günü birlik ziyarette bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu onuruna akşam yemeği verdi.

Golden Tulip Otel’de yer alan yemeğe Davutoğlu’nun beraberindeki heyet, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bakanlar ve eşleri katıldı.

Yemek öncesinde, Yorgancıoğlu ile Davutoğlu basına kısa birer açıklama yaptı.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, TBMM’den güven oyu aldıktan sonra ilk ziyaretini KKTC’ye gerçekleştirerek KKTC’ye ve KKTC halkına verdiği değeri ifade eden Davutoğlu’na teşekkür etti. Yorgancıoğlu, bu tür ilişkilerin hem iki ülke arasındaki dostluğu ve kardeşliği artırdığını hem de önümüzdeki dönem çalışmalarına katkı yapacağına inandığını kaydetti.

DAVUTOĞLU

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu da misafirperverliklerinden dolayı Başbakan Yorgancıoğlu ile ekibine teşekkür etti ve bu ziyaretin sembolik değeri yüksek bir ziyaret olduğunu belirtti.

Yorgancıoğlu ve ekibinin yakın bir dostluk ve muhabbetle kendilerine ağırladığını  dile getiren Davutoğlu, gerçekleştirdikleri görüşmelerin TC ile KKTC arasında yakın dostluk olduğunu gösterdiğini belirtti. İlk ziyaretini KKTC’ye yapmaktan mutluluk duyduğunu belirten Davutoğlu ayrıca Lefkoşa’da sokakta yürürken  gördükleri muhabbetin de kendilerinde unutulmaz hatıralar bıraktığını söyledi.

Yorgancıoğlu’nun eşinin, kendi eşiyle birlikte gerçekleştirdiği ziyaretlerin de unutulmaz  hatıraları beraberinde getirdiğini dile getiren Davutoğlu, Türkiye’nin KKTC’ye desteğinin devam edeceğini vurguladı.

KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının kaderinin, huzuru ve mutluluğunun Türkiye’nin kaderi huzuru ve mutluluğu olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Burada herhangi bir kardeşimize bir şekilde bir zarar gelse bir acı söz konusu olsa Türkiye insanının da gönlü sızlar” dedi.

İster iktidarda ister muhalefette olsunlar tüm siyasilerin Kıbrıs Türk halkının temsilcileri olarak önem taşıdığını, bunun bundan sonra da böyle olacağını kaydeden Davutoğlu, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen aşamanın kritik bir aşama olduğunu, bir an önce çözüme yönelik adımlar atılması gerektiğini dile getirdi.

Bunun Başbakanlık’a geldikten sonraki ilk ziyareti olduğunu ancak kesinlikle son olmayacağını da ifade  eden Davutoğlu, Kıbrıs’ın güzel havasından atmosferinden, ziyaret ettikleri şehitlikteki manevi havadan hep istifade etmeye çalışacaklarını belirtti.

Davutoğlu ile beraberindeki heyet yemekten sonra adadan ayrılacak.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.