1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. BÜYÜK TEPKİLERE YOL AÇTI
BÜYÜK TEPKİLERE YOL AÇTI

BÜYÜK TEPKİLERE YOL AÇTI

Halen çözüm bulunamazken...

A+A-

 

Bakanlar Kurulu’nun, “büyük sağlık riskleri oluşturduğu” gerekçesiyle yasaklama getirmesine rağmen Mağusa Limanı’nda ilkel şartlarda dökme hurda indirilip yüklenmesi büyük tepkiye neden oldu

Gazimağusa Limanı’nda, dökme yem konusuna halen çözüm bulunamazken, limana dün ülkenin dört bir yanından toplanan hurdaların getirilerek, ilkel şartlarda limana indirilmesi ve yine ilkel şartlarda bir gemiye yüklenmesi tepkiye neden oldu.

Hükümetin “kanser dahil, büyük sağlık riskleri oluşturduğu” gerekçesiyle bu şekilde yükleme yapılmaması yönünde karar almasına rağmen, limanda bu karara uyulmuyor.

Uzmanlar, hurda indirim ve yüklenimi sırasında çalışanların herhangi bir tedbir almamasının “büyük sağlık riski” taşıdığını defalarca söylemesine rağmen bu işlemden vazgeçilmiyor.

Uzmanlar, hurda yığınlarının çıkardığı toz içerisinde bulunan ağır metallerin solunması halinde akciğer kanseri, bağışıklık sisteminde çökme, alerjik rahatsızlıklar ve deride istenmeyen etkiler görülebileceğini vurguluyor.

Hurda yığınlarının bu şekilde yüklenmesi sırasında oluşan toz bulutunun aynı şekilde hem insanları, hem şehri, hem de komşuluğundaki liman aracılığı ile tüm ekosistemi olumsuz etkilediğine de dikkat çekildi.

Müezzin: 2006’dan beri aynı sorunla uğraşıyoruz
Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN) Mali Sekreteri Hüseyin Müezzin, 2006 yılından bu yana Mağusa Limanı’nda dökme yem ve dökme hurdaların yarattığı kirlilik ile ilgili olarak mücadele ettiklerini söyledi.

2006 yılından bu yana bu sorunların çözümü için grev ve eylem dahil her türlü olumsuz şartı ortadan kaldırmak için çaba sarf ettiklerini ifade eden Hüseyin Müezzin, tüm bunları Mağusa’ya ve ülkeye sahip çıkmak adına yaptıklarını kaydetti.

Geçmişte bir Çevre Dairesi yetkilisinin Mağusa’da hava kalite ölçümlerinin bozuk devam etmesi halinde pek çok istenmeyen kötü sonuçlar doğuracak hastalıklar görülebileceğini açıkladığına değinen Müezzin, bunun akabinde de Mağusa kentinin en çok kanser vakasının ve en küçük yaşlarda kanser vakalarının görüldüğü bölge olduğunu dile getirdi.

“Bakanlar Kurulu kararını tanıyan yok”

Hüseyin Müezzin, şöyle konuştu:

“Bugün yine Mağusa Limanı’nda birden fazla dökme yem, dökme çimento, dökme kepek ve dökme hurda indiriliyor. CTP- DP Hükümeti’nin oluşmasına biz çevreye duyarlı örgütler olarak çok sevindik. Çevre Bakanlığı’nın oluşturulması ve başına doktor olan bir kişinin getirilmesi bizi mutlu etti.

Yaptığımız tüm girişimler ve çalışmalar neticesinde farklı taraflarında bulunduğu toplantılar sonucunda özellikle de hurda yüklerin Mağusa Limanı’nda değil de, tenha bölgelerde preslenip o şekilde ihraç olacağının Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığı duyuruldu. Bu kararda kesinlikle dökme vaziyette hurdaların taşınmayacağı ve yüklenmeyeceği karara bağlandı.”
Müzezzin, bu karara rağmen bunun tam aksinin yaşandığına bir kez daha şahit olduklarına vurgu yaptı. Hüseyin Müezzin, Mağusa Limanı’na ülkenin değişik yörelerinden kamyonlar içerisinde dökme yöntemle hiçbir önlem alınmadan hurda taşındığını ifade ederken, bu hurdaların yine çok ilkel bir yöntemle gemiye yüklenildiğine dikkat çekti.


Müezzin, bu hurdaların topraktan ayrıştırılmaları için yükleme sırasında iş makineleriyle alınıp yere bırakıldıklarını söyledi. Hüseyin Müezzin, bu yöntemle de oluşan insan sağlığına zararlı tozun hem liman çalışanlarını hem de Mağusa halkını sağlığını olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.

Körceğez: Ağır metaller sağlığı tehdit ediyor

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) Çevre Sekreteri Dr. Ahmet Körceğez ise yaptığı açıklamada Mağusa Limanı’nın son yıllarda artan bir şekilde sorun teşkil etmeye devam ettiğini söyledi. Körceğez, daha önce bakan seviyesinde verilmiş sözler olmasına rağmen hurda yükleme işlemlerinin vahşice yapılmaya devam ettiğine vurgu yaptı.

Özellikle işçilerin maske veya aynı görevi yerine getiren herhangi bir aparat takmayarak bu işlem sırasında herhangi bir önlem almadıklarının göze çarpmakta olduğuna vurgu yapan Körceğez, Çalışma Bakanlığı’nın ilgili dairesi bu konuya derhal el atması gerektiğini açıkladı.

Dr. Ahmet Körceğez; “Bilinmektedir ki hurda yığınlarının çıkardığı toz içerisinde ağır metaller bulunmakta bu da yıllar içerisinde geriye dönüşü olmayan sorunlara neden olmaktadır. Ağır metaller solunduğu zaman insanda akciğerlerde kanser, bağışıklık sisteminde çöküklük, alerjik rahatsızlıkların artmasına sebep olmaktadır.  Ayrıca  deride istenmeyen etkilere sebep olmaktadır” dedi.

Körceğez, Mağusa Limanı’nda hurda yığınlarının bu şekilde yüklenmesi sırasında oluşan toz bulutunun aynı şekilde hem insanları, hem şehri, hem de komşuluğundaki liman aracılığı ile tüm eko sistemi olumsuz etkilediğine vurgu yaparak sözlerine son verdi.

Kıbrıs

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.