1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÇAKICI: "STRATEJİK KURUMLARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KESİNLİKLE KARŞIYIZ"
ÇAKICI: "STRATEJİK KURUMLARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KESİNLİKLE KARŞIYIZ"

ÇAKICI: "STRATEJİK KURUMLARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KESİNLİKLE KARŞIYIZ"

TDP GENEL BAŞKANI ÇAKICI, EL-SEN İLE GÖRÜŞTÜ

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi gibi stratejik kurumların özelleştirilmesine kesinlikle karşı olduklarını yineledi.

Bu kurumların “siyasilerin çiftliği” haline dönüşmesine de karşı olduklarını belirten Çakıcı, Kıb-Tek’in özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Çağlayan Cesurer başkanlığındaki El- Sen heyetini kabul ederek görüştü. TDP Genel Merkezi’nde saat 11.00’de başlayan ve bir saat süren görüşmede, TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit ile Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto da hazır bulundu.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, El- Sen ile yürüdükleri yolun ve verdikleri mücadelenin aynı olduğunu söyledi.

El -Sen’in geçmişte kurumun özelleştirmek istenmesine karşı çok önemli bir görev üstlenerek grev ve eylemlerle bir anlamda sürece engel olduğunu, TDP’nin de bu grev ve eylemlere açık ve aktif destek verdiğini anımsatan Çakıcı, “El -Sen’in başını çektiği bu mücadeleler verilmeseydi, Elektrik Kurumu çoktan el değiştirmiş ve tekel haline gelmişti” dedi.

Sözkonusu dönemlerde çalışanların psikolojik morallerinin çöküş içinde olduğunu belirten ve çalışanlara verilen tıbbi raporların gündem olduğunu anımsatan Çakıcı, “İşsiz kalacak, çocuklarına ekmek götüremeyecek,  kurumları satılacak durumda olan insanların psikolojisi bozulmaz da, kimin bozulur” diye sordu.

Seçim sürecine girilen bugünlerde liberal bazı partilerin ‘kurumu özelleştirmeyeceğiz’ söylemlerinin inandırıcı olmadığını kaydeden Çakıcı, “TDP olarak duruşumuz çok nettir. Zaten seçim bildirgemizde açıkça yazılmıştır. TDP, Elektrik Kurumu’nun özelleştirmesine karşıdır” dedi.

Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesini tekelleşme olarak gördüklerini kaydeden Çakıcı, bunun en yakın örneğinin Ercan Havaalanı’nın devredilmesinde yaşandığını belirtti. Özelleştirmeye karşı çıkarken, kurumun siyasi bir çiftlik olarak kalmasına da karşı olduklarını kaydeden Çakıcı, Kıb-Tek’in özerk bir yapıya kavuşturulmasının şart olduğunu söyledi.

Alım garantileri konusunda da hassas olduklarını belirten Çakıcı, 28 Temmuz seçimlerinin ardından güçlü bir şekilde hükümete geldikleri takdirde, “devletin kurumlarını peş keş çeken ve devleti zarara uğratanlardan mutlaka hesap soracaklarını” ifade etti.

Ekonomi Bakanlığı’nı elinde bulunduran hükümet ortaklarından bu konularla ilgili vakit kaybetmeden çalışma başlatılmasını talep eden Çakıcı, “Bizim beklentimiz budur, bizim bu hükümette yer alma nedenlerimizden biri de budur. Yapanın yanına kar kalmamalı” dedi.
Son günlerde özellikle toplumda büyük yaralar açan konularla ilgili ‘siz de hükümettesiniz, hızlı hareket edemiyorsunuz’ şeklinde söylemlerle karşılaştıklarını kaydeden Çakıcı, “Özellikle faizler konusuna açıklık getirmek istiyorum. TDP faizler konusuna taraftır, ‘faizler ana parayı geçemez’ diyen ve bu konuda Meclis’e öneri sunan tek partiyiz.  Buradaki konu Meclis’le ilgilidir, Faiz Yasası’nın çıkması için 26 milletvekiline ihtiyaç var. Biz 3 milletvekili ile bu yasaları geçirmeye hazırız, önemli olan 26 sayısının bulunmasıdır” diye konuştu.

Konuşmasında rüşvet olayına da değinen Çakıcı, “Rüşvet olayı ile ilgili Sayın Serdar Denktaş, Sayın Ahmet Kaşif ve Sayın Ejder Aslanbaba’nın dokunulmazlıkları kaldırılarak yargı süreci derhal başlamalıdır. Bu olayın bedelini, rüşvete kim bulaşmışsa onlar ödemelidir” dedi.

 

TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.