1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “ÇAKMA” ÇAKMAK İDDİASI YARGIYA TAŞINIYOR
“ÇAKMA” ÇAKMAK İDDİASI YARGIYA TAŞINIYOR

“ÇAKMA” ÇAKMAK İDDİASI YARGIYA TAŞINIYOR

“Çakma” çakmak iddiası yargıya taşınıyor

A+A-

İDDİA KESKİN: İspanya’da faaliyet gösteren Flamagas S.A Şirketi, üretimini yaptığı CLIPPER marka çakmağın şeklinden, üzerindeki markasına, firmasından barkoduna kadar tamamen sahtelenerek yasal haklarının gasp edildiğini, sahte çakmakların ithalatçı bir firma tarafından KKTC’ye ithal edildiğini öne sürdü

ÖNCE PROSEDÜRÜ UYGULADI: Flamagas S.A, avukatı aracılığı ile KKTC’de yetkili tüm makamlara geçtiğimiz ay yazılı dilekçe yaptı, “sahte” CLIPPER’in piyasadan toplatılmasını talep etti, taleplerine cevap alamayan şirket, yargıya gitme kararı aldı. Şirket, ithalatçı firma hakkında da tazminat davası açacaklarını bildirdi

Duygu ALAN

CLIPPER’in üretici firması Flamagas S.A Şirketi, markanın Çin’de sahtelenerek KKTC’ye ithal edildiği yönündeki iddialarını yargıya taşımak için harekete geçti.

Avukat Taner Şekercioğlu, vekaletname tahtında yetkilisi olduğu Flamagas S.A. Şirketi adına dün

Önce polise yazılı şikayette bulundu, Çin’den “CLIPPER” adı ile ithal edilen söz konusu çakmakların sahte olduğunu, CLIPPER’in üretim yetkisinin Flamagas S.A Şirketi olup bu şirketin de İspanya’da faaliyet gösterdiğini beyan etti.

Avukat Şekercioğlu, polise yaptığı şikayet dilekçesinde konu çakmakların piyasadan toplatılmasını talep ederken, ilgili ithalatçı firma yetkilileri hakkında yasal süreç başlatılmasını istedi.

Şekercioğlu, Havadis’e yaptığı açıklamada ise Flamagas S.A. Şirketi adına söz konusu ithalatçı firma hakkında tazminat davası açmak için hazırlandığını, “sahte” çakmakların piyasadan toplatılması için de ara emri alma hazırlığında olduğunu kaydetti.

Flamagas uyarmıştı

CLIPPER’in üreticisi Flamagas S.A Şirketi, avukatı aracılığı ile geçtiğimiz ay KKTC’de ilgili tüm makamlara yazılı dilekçe yaparak markanın Çin’de sahtelendiğini ve böz konusu “sahte” çakmakların ithalatçı bir firma tarafından ülkeye sokulduğunu öne sürmüştü.

Flamagas S.A Şirketi, dilekçesinde CLIPPER’in KKTC’deki yetkili satış bayisinin Altemur Ticaret Ltd. olduğunu ve şeklinden, üzerindeki markasına, üretim yeri ve firmasından barkoduna kadar tamamen sahtelendiğini iddia ettiği konu çakmakların piyasadan toplatılmasını talep etmiş aksi halde hukuki süreci başlatacağını ifade etmişti.

Ticaret Dairesi “yetkim yok” demişti

Ticaret Dairesi Müdürü Nalan Nazlı, konuya ilişkin açıklamasında; Flamagas S.A Şirketi tarafından yapılan dilekçenin daireye ulaştığını ancak firmanın “Sahte çakmakları piyasadan toplatılsın” talebinin yerine getirilmesi için mahkeme kararı olması gerektiğini belirtmişti.

Nalan Nazlı, açıklamasında şu ifadelere yer vermişti: “Flamagas S.A Şirketi’nin, KKTC’ye sahte CLIPPER markasının ithal edildiği ve bu sahte ürünlerin toplatılmasını talep ettiği dilekçesi elimize ulaştı. Ancak bizim bu çakmakları piyasadan toplatmamız için mahkeme kararı şart. Ancak mahkeme, bu çakmaklar sahtedir ve piyasadan toplatılsın diye emir verirse söz konusu firmanın talebi gerçekleştirilir.”

Flamagas dediğini yaptı

Flamagas S.A Şirketi, KKTC’de yetkili makamlardan taleplerine olumlu cevap alamadı, hakkını yasal yollarla aramak için girişim başlattı.

Şirket, hem “sahte” CLIPPER’in piyasadan toplatılması yönünde ara emri almak hem de konu çakmağı ithal eden firma hakkında tazminat davası açmak için hukuki süreci başlattı.

Şekercioğlu: Süreci başlattım

Flamagas S.A Şirketi’nin avukatı Taner Şekercioğlu, Havadis’e konuştu. Şekercioğlu şunları söyledi: “Dün polise şikayette bulunduk ve sahte ürünlerin toplatılmasını istedik. Polis şikayetimizi yazılı olarak aldı ve değerlendirme yapacaklarını, Ticaret Dairesi ile Gümrük Dairesi yetkilileri ile konuyu görüşeceklerini akabinde de bize haber edeceklerini söyledi. Ancak bana göre, Ticaret Dairesi, ‘mahkeme kararı şart’ diyerekten üzerindeki topu atmaya çalışıyor. Ancak hem ithalatçı firmaya tazminat davası açmak için hem de ‘sahte’ ürünlerin toplatılması amacı ile ara emri almak için Flamagas S.A Şirketi adına hukuksal süreci başlattım.”

“Gümrük Dairesi sessiz”

Avukat Taner Şekercioğlu, Gümrük Dairesi’ni de eleştirdi. Şekercioğlu, “Ürünler Gümrük Dairesi’nde kontrol edilmeden mi ülkeye giriyor? Hiç mi denetim yok? Üzerinde marka olan bir ürün gümrükte çakmak olarak kayıt edilip ülkeye sokuluyor. Bu çakmaklar patlasa bunun hesabını kim verecek? Biz, bununla ilgili Gümrük Dairesi yetkilileri ile de görüştük, dairede sorumlu isimler bize faturaları kontrol edeceklerini eğer iki ürün arasında ihracatta fiyat farkı varsa bu farkı ilgili firmadan talep edeceklerini ve bedeli eksik gösterdiği için de konu ithalatçı firmaya maktu bir para cezası yazacaklarını ifade etti. Üzerinden bir ay geçti ancak halen ses, bir gelişme yok” diye konuştu.

1-927.jpg

2-580.jpg

Flamagas S.A Şirketi, CLIPPER marka çakmakların sahtelendiği ve sahte çakmakların ithalatçı bir firma tarafından KKTC’ye ithal edildiğini öne süren bir dilekçe yazmış bu dilekçeyi de geçen ay KKTC’de yetkili makamlara göndermişti

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.