1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÇALIŞANLAR HÜKÜMETİ İSTİFAYA ÇAĞIRDI
ÇALIŞANLAR HÜKÜMETİ İSTİFAYA ÇAĞIRDI

ÇALIŞANLAR HÜKÜMETİ İSTİFAYA ÇAĞIRDI

Kıbrıs Vakıflar Bankası’nda “iş azlığı ve usulsüz işe alma” gerekçesiyle Banka Yönetim Kurulu tarafından Şubat ayı sonu itibarıyla işten durdurulacak olan 24 çalışan, bu sabah Kıbrıs Vakıflar Bankası Merkez Şube önünde eylem yaptı ve hükümet ile banka yön

A+A-

ÇALIŞANLAR HÜKÜMETİ İSTİFAYA ÇAĞIRDI: “DEĞİŞİM DEDİNİZ HAKKIMIZI, EKMEĞİMİZİ YEDİNİZ”

ARABULUCULUK GİRİŞİMLERİ ÜZERİNE BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE YAPILACAK EYLEM İPTAL EDİLDİ

ÇALIŞANLAR VAKIFLAR BANKASI YÖNETİM KURULU’NUN YARINKİ TOPLANTISINDAN ÇIKACAK KARARA GÖRE EYLEM PLANI OLUŞTURULACAK

Kıbrıs Vakıflar Bankası’nda “iş azlığı ve usulsüz işe alma” gerekçesiyle Banka Yönetim Kurulu tarafından Şubat ayı sonu itibarıyla işten durdurulacak olan 24 çalışan, bu sabah Kıbrıs Vakıflar Bankası Merkez Şube önünde eylem yaptı ve hükümet ile banka yönetim kurulunu istifaya çağırdı. 

Kıbrıs Vakıflar Bankası Lefkoşa Merkez Şube önünde eylem yapan 24 çalışan, “Ekmeğe uzanan eller kırılsın”, “Hükümet-yönetim istifa”, “Değişim dediniz ekmeğimizi hakkımızı yediniz” şeklinde sloganlar attı ve pankartlar taşıdı.

Düdüklerle hükümeti ve banka yönetimini protesto eden ve işten durdurma kararının geri alınmasını isteyen çalışanlar, Vakıflar Bankası Genel Müdür Vekili Cengiz Erçağ’ın, konuyu yarınki Yönetim Kurulu’na götüreceğini belirtmesinin ardından Başbakanlık önünde yapacağı eylemi bugün için iptal etti.

Aileleri ile birlikte banka önüne gelen 24 çalışana, Memur-Sen ile 366 İnisiyatifi de destek verdi.

ERÇAĞ İLE GÖRÜŞME

Eylem sırasında 24 çalışanın avukatı Hasan Yücelen, DP-UG Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Memur-Sen Genel Sekreteri Kağan Mındıkoğlu, 366 İnisiyatifi adına Sadık Gardiyanoğlu ve 24 çalışanı temsilen bir heyeti kabul eden Vakıflar Bankası Genel Müdür Vekili Cengiz Erçağ, konu ile ilgili hassasiyet ve talepleri dinlediğini bunu yarın yapılacak Yönetim Kurulu toplantısında üyelere aktaracağını ve arabuluculuk görevi üstleneceğini söyledi.

Bunun üzerine 24 çalışan, Başbakanlık önünde yapacağı eylemi Cengiz Erçağ ile görüşmesinin ardından bugün için iptal etti ve yarın Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu’ndan çıkacak karara göre eylem planı yapacağını duyurdu.

TÖRE: “ÇALIŞANLAR BİLE GEÇİNEMİYOR, İŞTEN DURDURMAK ÇOK ÜZÜCÜ”

Banka toplantı salonundaki görüşmede konuşan DP-UG Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, çalışanların işsiz kalmasının bu ekonomik koşullarda çok kötü olduğunu belirterek, çalışanların bile geçinemediği bu ortamda işsiz kalmanın üzücü olduğunu vurguladı.

Töre, son 4 yılda işe alınanların durdurulacağını, bunun  partizanlık olduğunu savunarak, ülkede ciddi sıkıntılar bulunduğunu ve hükümetin de daha dikkatli adımlar atması gerektiğini kaydetti.

MINDIKOĞLU

Memur-Sen Genel Sekreteri Kağan Mındıkoğlu ile 366 İnisiyatifi adına Sadık Gardiyanoğlu da yaptıkları konuşmalarda, işten durdurulmak istenen insanların kadrolu olduğunu, işe alınmalarının yasal yükümlülüklere göre yapıldığını, “iş azlığı” sebebiyle işten durdurulamayacaklarını belirterek, bankanın küçülmediğine aksine büyüdüğüne dikkat çektiler.

“İş azlığı” gerekçesiyle işten durdurmaların bankaya da kötülük olduğunu, halkta bankanın kötüye gittiği yönünde olumsuz bir etki yaratabileceğine işaret eden Mındıkoğlu ve Gardiyanoğlu, Erçağ’dan bu hassasiyetleri yönetim kuruluna aktarmasını, sağ duyulu davranılmasını ve insanların işinden edilmemesini istediler.

RAPOR

Avukat Hasan Yücelen de, 27 Haziran 2013 tarihli Kıbrıs Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Cem Pişmiş’in dönemin Başbakanı Sibel Siber’e, “istihdamlar” ile ilgili yazdığı raporu  basına dağıttı.

Raporda, dönemsel ihtiyaçlar doğrultusunda bankaya toplu istihdamlar yapıldığı ifade edilerek, 2004’te 62, 2005’te 23, 2006’da 5, 2007’de 28, 2008’de 5, 2010’da 1, 2012’de 6, 2013’te ise 19 kişinin istihdam edildiği belirtiliyor.

Başbakanlığın talebiyle hazırlandığı belirtilen raporda, istihdamların; ihtiyaca göre yapıldığından, kimi dönemlerde münhal ilan edilerek, kimi dönemlerde de münhal ilan edilmeden yönetim kurullarının yetkileri ve aldıkları kararlar uyarınca gerçekleştirildiği yer alıyor.

Raporda, 2013 yılında yapılan istihdamlar için münhal ilan edilmediği belirtilerek, bu konuda şu ifadelere yer veriliyor:

“2013 yılında yapılan istihdamlar için münhal ilan etmedik, sebebi; ülkemizde yaşanan işsizlik sorunu ve bankamızın kamu bankası olması hasebiyle münhal ilan edilmesi durumunda binlere varan müracaat olacağından ve siyaseten baskılar geleceğinden bu durum karşısında zorlanacağımız ve gereksiz istihdamlar yapma yoluna itileceğimiz malumunuzdur.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.