1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÇALIŞMA BAKANINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!
ÇALIŞMA BAKANINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

ÇALIŞMA BAKANINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

Özel sektör...

A+A-

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, özel sektördeki sendikalaşma hakkının önündeki engellerin aşılması için sürdürdükleri çalışmalarda sona gelindiğini açıkladı.

Bu çalışmanın teşvik ve yaptırım olmak üzere 2 boyutu olduğunu kaydeden Bakan Gürpınar, “Belli sayıda personeli bulunan işletmelerde çalışanların temsiliyetinin olacağı bir mekanizmanın oluşturulması için zorunluluk getirmeyi öngörüyoruz. Amacımız mevcut kuralların en iyi şekilde uygulanmasını sağlamak” dedi.

İş Yasası ve Basın İş Yasası’nın çağdaş yasalar olduğunu ancak uygulanmalarında bir takım sıkıntılar yaşandığını belirten Gürpınar, “Çalışan temsilcisinin de yer alacağı, mevzuatın uygulanmasını gözetecek bir mekanizma kurulması ciddi bir adım olacak” dedi.

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) yönetimini kabulünde konuşan Gürpınar, Bakanlığın bu konudaki çalışmalarının diğer boyutunun da yargı süreciyle ilgili olduğunu belirtti.

İş uyuşmazlıklarının çözümü için mahkeme öncesinde çalışanın ücretsiz ve hızlı hizmet alabileceği etkin görev yapan bir kurulun oluşturulması için Yasa Taslağı hazırladıklarını söyleyen Gürpınar, “İlgili örgütlerin görüşü alınıp zenginleştirilen taslak Bakanlar Kurulu’na sunulacak” dedi.

BASIN-SEN’İN İLK RESMİ ZİYARETİ GÜRPINAR’A

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Gürpınar, göreve yeni gelen Basın-Sen Başkanı Canan Onurer ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek basın sektöründe çalışanların sorunlarını dinledi.

İlk resmi ziyaretini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar’a yapan Basın-Sen yönetimi adına konuşan Sendika Başkanı Onurer, kamuda ve özel sektörde çalışan basın emekçilerinin sıkıntılarını Bakana aktardı.

“BASIN İŞ YASASI TAM ANLAMIYLA UYGULANMIYOR”

Ziyarette Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) ve Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) dışında, özel sektördeki basın çalışanlarının da Toplu İş Sözleşmesi hakkından yararlanabilmesi için Basın-Sen tarafından hazırlanan çözüm önerileri Aziz Gürpınar’a sunuldu.

Sendika Başkanı Onurer, Basın İş Yasası’nın tam anlamıyla uygulanamadığına dikkat çekerek, çalışanların sosyal güvenlik yatırımları, çalışma saatleri, ek mesai gibi konularda ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi.

Onurer, “Bu sorunların çözümü konusunda Bakanlıktan destek bekliyoruz” dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.