1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÇAVUŞOĞLU: “DENİZLERİMİZ VE SAHİLLERİMİZ DAHA TEMİZ OLACAK”
ÇAVUŞOĞLU: “DENİZLERİMİZ VE SAHİLLERİMİZ DAHA TEMİZ OLACAK”

ÇAVUŞOĞLU: “DENİZLERİMİZ VE SAHİLLERİMİZ DAHA TEMİZ OLACAK”

ÜSTEL: “SAHİL TEMİZLEME ARAÇLARINI ÇOĞALTMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

A+A-

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nin katkılarıyla alınan sahil temizleme aracını İskele Kaymakamlığı’nın himayesine verdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, bugün İskele Onur Camping’de düzenlenen törenle sahil temizleme aracını İskele Kaymakamlığı’na teslim etti.

Törene İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz ve İskele Belediye Başkanı Halil Orun da katıldı.

“Cherrington 5000 tipi Kum- Toprak Temizleme ve Eleme Makinesi” olarak adlandırılan bu araçlar sahildeki tüm kirli maddeleri  temizleme işlevini gerçekleştiriyor.

Cherrington 5000 tipi Sahil Temizleme Aracı; yosunları, tehlikeli dal parçalarını, tıbbi atıkları, camları, taşları, çöpleri, hayvan pisliklerini, sigara izmaritlerini ve sahildeki istenmeyen benzeri maddeleri temizleyerek, tesviye ediyor.

Bu işlemleri yapan araç, ayrıca kumu düzelterek güzel bir görünüm kazandırılmasını da sağlıyor.

s2.jpg

ÜSTEL: “SAHİL TEMİZLEME ARAÇLARINI ÇOĞALTMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel tören sırasında yaptığı açıklamada, sahillerin temizlenmesi için bakanlık olarak iki tane araç aldıklarını ve bu araçların sayısını önümüzdeki yıl daha da artırmayı planladıklarını söyledi.

Daha çağdaş ve daha hızlı bir şekilde kumların temizlenmesi ve düzeltilmesi için 2 araç aldıklarını dile getiren Üstel, bu araçların bir tanesinin Lapta Belediyesi’ne ikincisinin ise bugün İskele Kaymakamlığı’na teslim edildiğini belirtti.

Bu araç sayesinde İskele, Karpaz ve Mağusa bölgesindeki sahillerin temizlenmesinin sağlanacağını belirten Üstel, bugün aracı İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu huzurunda İskele Kaymakamlığına devrettiklerini belirtti.

Önümüzdeki sene bu makineleri daha da çoğaltmayı ve her bölgeye bir tene almayı hedeflediklerini belirten Çavuşoğlu, makinelerin alımında kendilerine maddi destek olan Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’ne teşekkür etti.

ÇAVUŞOĞLU: “DENİZLERİMİZ VE SAHİLLERİMİZ DAHA TEMİZ OLACAK”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da yaptığı konuşmada KKTC’nin turizm ülkesi olduğunu ve bu nedenle denizlerin ve sahillerin temiz olmasının büyük önem arz ettiğine vurguladı.

Kuzey Kıbrıs denince akla turizmin geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, turizmin  olmazsa olmazının  deniz olduğunu, denizleri daha cazip hale getirebilmek adına geçmişte el emeği ile yapılan temizliğin şimdi araçlarla  daha geniş alanda yapılabildiğini söyledi.

Bu vesileyle Karpaz bölgesinden, Mağusa bölgesine kadar tüm plajların temizlenmesi için bu aracın kullanılacağını kaydeden Çavuşoğlu, daha  temiz bir sahil sunmak maksadıyla bu araçların çalışacağını deniz ve sahillerin daha temiz bir duruma geleceğini ifade etti.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.