1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÇEVRE FELAKETİNE KARŞI EYLEM ÇAĞRISI
ÇEVRE FELAKETİNE KARŞI EYLEM ÇAĞRISI

ÇEVRE FELAKETİNE KARŞI EYLEM ÇAĞRISI

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, 21 Temmuz Pazar günü, AKSA’nin Kalecik tesisleri önünde gerçekleştireceği eylem için halka katılma çağrısı yaptı.

A+A-

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, 21 Temmuz Pazar günü, AKSA’nin Kalecik tesisleri önünde gerçekleştireceği eylem için halka  katılma çağrısı yaptı.

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu’nun açıklamasının tam metni şöyle:

Toplumca, son günlerde ardarda yaşanan iki felaket ile karşı karşıya kalmaktan dolayı derin üzüntü içerisindeyiz. Bir taraftan, bugüne kadar ülkemizde yaşanan en büyük Petrol Kazası, diğer taraftan Karpaz’daki Büyük Yangın, doğal felaketlere karşı ne kadar hazırlıksız olduğumuzu göstermiştir.. Bugüne kadar bu konuların yeteri kadar ciddiye alınmadığını, ne Yangınlara, ne de Petrol kazalarına karşı durabilecek bir hazırlığımızın veya bir devlet planımızın olmadığını görüyor ve yaşıyoruz.

Karpaz’daki Büyük Yangının çıkmasındaki neden henüz araştırılmaktadır. Ancak şunu söyleyebiliriz ki yangının kısa süre içinde kontrol altına alınamamasının başlıca sebeplerinden biri de hala daha bir yangın söndürme helikopterimizin olmayışıdır. Karpaz’daki yangın kuşkusuz bölgenin ekolojik yapısını derinden etkileyecektir.

Kalecik'te yaşanan ve başta ülkemizin ekolojik yapısına, deniz ekosistemine, doğasına, insanlarına ve diğer işletmelerine önemli zararlar veren petrol kazasının ilk bulgularından anlaşılabileceği gibi, başta AKSA şirketinin ihmalkarca davranışları, acil önlem planının olmaması, ekip ve ekipmanlarının bulunmaması , donanımsızlığı ve de geçmiş hükümetlerin AKSA şirketinin ihmalkarca işleyişini denetleyememesinden kaynaklandığı çok net bilinmektedir.

Yaşadığımız büyük petrol kazası sonucu, bunun Neden, Nasıl, ve Hangi koşullarda gerçekleştiğini de sorgulamamızı doğurmuştur. Öyle ki geçmiş hükümetin yaşanan bu petrol kazasına karşı hala ciddi bir açıklama yapmamasının altında yatan suçluluğunun nedenini de araştırmamız gerekecektir. Hatırlatmak isteriz ki kazadan kısa bir süre önce tekrar seçilmeleri halinde, Geçici Hükümet tarafından iptali gerçekleşen “Petrol Dolum Tesisini” yine kuracaklarını meydanlarda marifetmiş gibi söylemekteydiler. Kazadan sonra da Eski Başbakan, katıldığı bir canlı yayında, hala daha “Petrol Dolum Tesisini”in, sözde istihdam (!) için ille de yapılması gerektiğinden söz etmiştir. Yine hatırlatmak isteriz ki AKSA enerji şirketinin çok eski bir teknolojiyle yapılmış olan elektrik santralinin adamıza hangi yolla ve hangi dayatmalar altında geldiğini sorgulamak gerekecektir.

Şimdi gelinen nokta, denetimsizliğin ve ihmalin sonucu gerçekleşen ve belki de bir dönüm noktası niteliği taşıyan Aksa petrol kazası, sadece denizlerimizi değil, halkımızı da uzunca bir süre etkileyecektir. Denize yayılan 100 tondan fazla  petrolün ileriki yıllarda tüm ekosistemimizi derinden nasıl etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Biliyoruz ki yaşanan bu çevre kirliliğinin faturasını hiç bir miktar karşılayamayacaktır. Ancak bunun sorumlularının halkın önüne çıkarılması ve yargının önünde hesap vermesi “Devletin ve Yetkili Organlarının” ivedi bir görevidir.

Temennimiz şudur ki; halkımız haklı tepkisini sadece bu gün değil, her zaman, tam da zamanında ve her platformda, Renk ve Bayrak gözetmeksizin koymalıdır! Unutulmamalıdır ki çevreye olan duyarlılığımızın önüne hiç bir neden geçmemelidir! Aksi takdirde sonuçlarının çok ağır olduğunu görmekteyiz!

Bu bağlamda, Pazar gün, saat 10:00’da, Kalecik AKSA önünde Kıbrıs Çevre Platformu, diğer tüm sivil toplum örgütleri ve sendikalar ile birlikte, Kirli Yatırımlara ve bunun destekcisi ve sorumlusu olanlara karşı “ÇEVRE HAKSA HESAP VER AKSA” diyerek, ülkemizde “Petrol Kirliliğine Son” mesajını güçlü bir şekilde vereceğimizi duyuruyoruz.

Kendine ve çevresine karşı duyarlı olan tüm vatandaşlarımıza “BAYRAĞINI VE RENGİNİ BIRAKIP DA GEL” çağrısı yapıyoruz.

Yenidüzen

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.