1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. CEZALARI 7 EKİM’DE AÇIKLANACAK
CEZALARI 7 EKİM’DE AÇIKLANACAK

CEZALARI 7 EKİM’DE AÇIKLANACAK

Reşit Durkal ile Hasan Kızılkaya’yı suçlu buldu, Tarhan Düşkün ise beraat etti

A+A-

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından 16 Şubat 2013 gecesi Lefkoşa’da gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen 9 kilo 378 gram 600 miligram hintkeneviri türü uyuşturucuyla ilgili olarak yargılanan Reşit Durkal ile Hasan Kızılkaya, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından suçlu bulunup mahkum edildi.

Sanık 2 Tarhan Düşkün ise, uyuşturucu madde “ithal” ve “tasarruf” suçundan hakkında yeterli şahadet bulunmadığından heyet tarafından suçsuz bulunarak berat etti. Reşit Durkal ve Hasan Kızılkaya’la ilgili olarak ceza takdiri ise 7 Ekim Pazartesi günü verilecek.

İthal ve tasarruftan suçlu bulundular
Bahar Saner başkanlığında Kıdemli Yargıç Nüvit Gazi ve Yargıç Musa Avcıoğlu’ndan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti adına kararı okuyan Bahar Saner, sanık Reşit Durkal, Tarhan Düşkün ve Hasan Kızılkaya’nın aleyhlerine getirilen “uyuşturucu madde ithal” ve “tasarruf”  suçlarını kabul etmedikleri için duruşmaya başlandığını kaydetti ve duruşma safhasındaki şahadeti değerlendirdi.

“Tasarruf” suçuyla ilgili hukuki prensipler üzerinde durduktan sonra, bu prensipleri ayrıntılı bir şeklide olay içerisinde inceleyerek anlatan Başkan Saner, heyet olarak sanık 1 Reşit Durkal’ın ve sanık 3 Hasan Kızılkaya’nın aleyhlerine getirilen iki suçu da işlendiği bulgusuna vardıklarını belirtti.

Saner, sanık 2 Tarhan Düşkün’ün ise, bu suçları işlediğine dair iddia makamı tarafından yeterli şahadet sunulamadığına dikkat çekti ve sanık Düşkün’ü aleyhine getirilen davalardan suçsuz bulup serbest bıraktıklarını,  diğer iki sanık Reşit Durkal’ın ve Hasan Kızılkaya’yı ise aleyhlerine getirilen 2 davadan da suçlu bulup mahkum ettiklerini kaydetti.

Başkan Bahar Saner’in bu sözlerinin ardından, İddia Makamı Başsavcılık adına Savcı Aliye Özçınar, sanık Reşit Durkal’ın daha önceden hiçbir sabıkası bulunmadığını, sanık Hasan Kızılkaya’nın ise sabıkaları olduğunu ancak benzer sabıkası bulunmadığını beyan etti.

Ceza kararı 7 Ekim’de
İddia makamının bu beyanlarının ardından, Başkan Bahar Saner, sanıklar Durkal ve Kızılkaya’ya, Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde de aleyhlerine bir dava bulunduğunu ve ceza takdir ederken, bu davanın dikkate alınıp alınmamsını sordu. Sanık Reşit Durkal, dikkate alınmasını isterken, sanık Hasan Kızılkaya ise dikkate alınmamasını istedi

Sanıkların bu beyanlarını dikkate alan Başkan Saner ise, iki sanık aleyhine getirilecek olan ceza hükmünü 7 Ekim 2013 Pazartesi günü açıklayacaklarını belirtti ve oturumu kapattı.

Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.