1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. CİNSEL TEHLİKE!
CİNSEL TEHLİKE!

CİNSEL TEHLİKE!

CİNSEL TEHLİKE!

A+A-

Ürolog Dr. Sözüöz sokaklarda fuhuş yapıldığını, cinsel hastalıkların arttığını söyledi

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ihbarı zorunlu hastalıklar istatistiği verilerine göre altı aylık süreçte 141 yabancı uyruklu kişide Hepatit B hastalığına rastlanırken, 23 konsomatristte de tedavi edilmediği takdirde öldürücü olan frengi hastalığına rastlandı. Hazırlanan istatistiki verilere göre, en fazla Hepatit B hastalığının diğer ülkelerden KKTC’ye gelenler arasında görüldüğü belirlendi. Ocak 2014-31 Aralık 2014 tarihleri arasındaki altı aylık süreyi kapsayan verilere göre, diğer ülke vatandaşı 141 kişide Hepatit-B, 46 kişide Hepatit-C, 2 kişide ise AIDS virüsü olan HIV olduğu tespit edildi. KKTC vatandaşlarında ise 2 kişinin aktif Hepatit-B,15 kişinin Hepatit-B,3 kişinin Hepatit A,4 kişinin Hepatit C,1 kişinin ise HIV taşıyıcısı olduğu ortaya çıktı. Konsomatrislerde de 3 kişinin aktif Hepatit-B, 12 kişinin Hepatit C, 11 kişinin gonore (bel soğukluğu), 23 kişinin frengi olduğu, 3 konsomatrisin ise HIV virüsü taşıdığı belirlendi.

“SIKI DENETİM ALTINDA OLANLARDA DAHİ VAR…”
Kuzey Kıbrıs’ta daha önce görülmeyen birçok cinsel hastalığın son zamanlarda görülmeye başlandığını kaydeden Ürolog Dr. Alper Sözüöz,sıkı denetim altında olan konsomatrislerde dahi cinsel hastalıklara rastlandığını, ortada böyle bir gerçek varken sokaklarda fuhuş yapıldığını ve giderek cinsel hastalıkların arttığını söyledi. Star Kıbrıs’a konuşan Sözlüöz,KKTC’de en sık görülen cinsel hastalığın bel soğukluğunu olduğunu fakat son zamanlarda genital siğiller,genital uçuk ve frengi hastalığının da sıklıkla görülmeye başlandığını kaydetti.Sözlüöz, tedavi edilmediği takdirde cinsel hastalıkların körlüğe, kısırlığa, ölü doğumlara ve hayati kayıplara neden olabileceğini dike getirdi. Sözlüöz, KKTC’ye doğu ülkelerinden çalışmaya gelen genç bir nüfus olduğunu, ekonomik kriz ve işsizlikten dolayı genç insanların fuhuş yaptığını savunarak, cinsel hastalıkların böylelikle artış gösterdiğini ifade etti.

“HASTALIK ÇEŞİDİ ÇOĞALDI”
Op. Dr Alper Sözlüöz daha önce KKTC’de iki veya üç çeşit cinsel hastalık görüldüğünü, şimdi ise 50’den fazla cinsek hastalık türü ortaya çıktığını ifade etti.Sözlüöz, “Eskiden bel soğukluğu hastalığı sıklıkla görülüyordu. Şimdi bunun dışında pek çok hastalık var. AIDS,genitalsiğiller, hepatittürleri gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara sıklıkla rastlanmaya başladı” dedi. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bazılarının kan yolu ile de bulaştığını kaydeden Sözlüöz, AIDS, Hepatit B gibi hastalıkların hem cinsel yolla hem kan yolu ile bulaştığını ifade etti. Sözlüöz, ayrıca AIDS’in emzirme yolu ile ya da doğum esnasında da bulaşabileceğini belirtti.

EN SIK GÖRÜLEN HASTALIK BELSOĞUKLUĞU
KKTC’de en fazla görülen cinsel hastalığın belsoğukluğu olduğunu belirten Sözlüöz, hastalığın son zamanlarda daha da arttığını belirterek, “Zamanında başvurulduğu takdirde en kolay tedavi edilen bir hastalıktır. Cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 3-5 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Hastada ani başlayan akıntı en büyük belirtisidir. Erken teşhis ile kolayca tedavi edilir ancak zamanında tedaviedilmezse hastalık idrar borusundan tohum keselerine ilerler ve kısırlığa bile yol açabilir. Daha da ileriki dönemlerde ise kan yolu ile beyin zarına, kalpadalesine eklemlere gidebilir” şeklinde konuştu.Sözlüöz, belsoğukluğu hastalığı ile ilgili yüzde yüz bir istatistiki bilgi vermenin zor olduğunu ancak son zamanlarda hasta sayısındaki artışın dikkat çekici olduğunu dile getirdi. 

“SOKAKTAKİ FUHUŞ DENETİMSİZ”
KKTC’de daha önce hiç görülmeyen frengi hastalığının da sıklıkla görülmeye başlandığını kaydeden Sözlüöz sözlerini şöyle sürdürdü: “Frengi hastalığı bizde hemen hemen görülmüyordu. Fakat şimdi doğu ülkelerinden gelen insanlarda frengiye rastlıyoruz. Buraya doğu ülkelerinden çalışmaya gelen genç bir nüfus var. İşsizlikten dolayı genç insanlar fuhuş yapmaya razı oluyor. Bu da cinsek hastalıkların yayılmasına neden oluyor. Sokakta fuhuş yapan insanlar denetimden geçmiyor. Gece kulüplerinde çalışan konsomatrisler de dahi sıkı denetim altında olmalarına rağmen cinsel hastalıklara rastlanılıyor. Tabi tespiti yapıldığı takdirde sınır dışı ediliyor. Konsomatrisler denetleniyor ancak sokakta fuhuş yapanlar denetlenemiyor. Bu nedenle cinsel hastalıklar giderek yayılıyor. Yetkililerin sokaklardaki fuhuşu engellememiz gerekiyor.

“ÇOK EŞLİLİK TEHLİKELİ”
Sözlüöz, fuhuş denetiminin yanı sıra korumasız cinsel ilişki ve çok eşliliğinde cinsel hastalıkların yayılmasında etken olduğunu vurguladı. Hepatit-B hastalığının cinsel yolla ve kan yolu ile bulaştığını belirten Sözlüöz, bu hastalığa da son dönemlerde sıklıkla rastlandığını ifade etti. Hepatit-B’nin cinsel yolla da bulaşsa dahi genital bölgelerde değil karaciğerde ortaya çıktığını ve iltihaplanmaya neden olduğunu kaydeden Sözlüöz, ülkemizde görülmeye başlayan frengi hastalığının da çok tehlikeli boyutlara gelebileceğini vurguladı. 

“FRENGİ BİZDE DE GÖRÜLMEYE BAŞLANDI”
Sözlüöz, “ Frengi hastalığı cinsel ilişkiden sonra 2 hafta gibi bir süre içerisinde ortaya çıkıyor. Önce genital bölgede sivilce oluşuyor, bu sivilce daha sonra yaraya dönüşüyor. 6 hafta sonra bu yara kendiliğinden iyileşiyor ancak hastalık aslında geçmemiş oluyor, ikinci safhaya atlıyor. İkinci safhada ise lenf bezlerinde büyüme, avuç içlerinde renk değişikliği, sık ateş yükselmesi baş ağrısı, kemikağrıları, sarılık, kansızlık gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Bu devre ise bir ile 4 sene sürüyor. Teşhis edilmediği takdirde üçüncü devre başlıyor ve bu devre yumurtalıklara, böbreklere zarar veriyor” şeklinde açıklama yaptı.

“EN FAZLA ERKEK VE EŞCİNSELLERDE GÖRÜYORUM”
KKTC’de sık görülen diğer cinsel hastalıkların dagenitalsiğiller (HPV) ve genital uçuklar olduğunu kaydeden Sözlüöz, genital siğillerin, genital bölgede, cilt renginde, ben şeklinde küçük topaklar halinde oluştuğunu söyledi. Bu hastalığın cinsel ilişkiyle bulaştığını, rahim ağzı kanserine neden olduğunu kaydeden Sözlüöz,bu hastalığında KKTC’de yaygınlaştığını, sıklıkla erkeklerde ve eşcinsellerde görüldüğünü ifade etti.

HAYAT BOYU VÜCUTTA KALIYOR
Genital uçuk hastalığının da son derece tehlikeli sonuçları olabileceğini, bu hastalığın asla tamamen iyileşmediğini kaydeden Sözlüöz, “Belirtiler iyileştiriliyor ancak mikrop hücre içerisinde kalmaya devam ediyor. Bağışıklık sistemi zayıfladığı anda tekrar ortaya çıkıyor.Genitaluçuklar hamilelikte sorunlara, ölü doğumlara neden olabiliyor” dedi.Genital bölgede küçük ve küme halinde sivilceler oluşması ile ortaya çıktığını kaydeden Sözlüöz, sivilceler ortaya çıktıktan bir hafta sonra yaraya dönüştüğünü, yaranın da bir sür sonra kabuklanarak iyileştiğini ancak hastalığın ömür boyu hücrede mikrop olarak kaldığını ve son derece bulaşıcı olduğunu sözlerine ekledi.

StarKıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.