1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. ÇOCUK KANSERLERİNDE İYİLEŞME HIZI YÜZDE 80'E ULAŞTI
ÇOCUK KANSERLERİNDE İYİLEŞME HIZI YÜZDE 80'E ULAŞTI

ÇOCUK KANSERLERİNDE İYİLEŞME HIZI YÜZDE 80'E ULAŞTI

UICC GELECEK DÖNEM BAŞKANI PROF. DR. KUTLUK:"PEDİATRİK KANSERLERDE 1960'LI YILLARDA TEDAVİ BAŞARISI YÜZDE 10-20'LER CİVARINDAYDI, ŞİMDİ İSE YÜZDE 80'LERE ULAŞTI"

A+A-

"KANSERLİ ÇOCUKLARIN YÜZDE 80'NİN İYİLEŞME ŞANSI VAR İKEN,
DÜNYA ORTALAMASI YÜZDE 50'LER DÜZEYİNDE KALMAKTADIR"

"BU DURUM DÜNYA GENELİNDE ÖNEMLİ SAYIDA KANSERLİ ÇOCUĞUN TEDAVİ EDİLEBİLİR HASTALIKLARININ, TEDAVİYE ERİŞİM SORUNLARI VE BAŞKA FAKTÖRLER NEDENİYLE İYİLEŞTİRİLEMEDİĞİ ANLAMINA GELMEKTEDİR"

Çocukluk çağı kanserlerinde tedavi başarısı yüzde 20'lerden yüzde 80'lere çıkmasına karşın, tedaviye erişimde yaşanan sıkıntılar nedeniyle dünya genelinde kanser hastası çocukların yüzde 50'si iyileşme şansı bulabiliyor.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya genelinde her yıl 180 bin çocuğun kansere yakalandığını söyledi.

Çocukluk çağı kanserlerinde (pediatrik kanserler) tıbbın geldiği noktada tedavi başarısının hızla yükseldiğini anlatan Kutluk, "Bu hastalıkta 1960'lı yıllarda tedavi başarısı yüzde 10-20'ler civarındaydı, şimdi ise yüzde 80'lere ulaştı. Yani, doğru yerde, doğru tedaviyi almak koşuluyla çocukluk çağındaki her 10 kanser hastasından 8'ini iyileştirmek mümkün" dedi.

Tedavi başarısının önemli seviyelere çıkmasına karşın, hala bundan yararlanamayan hastaların bulunduğuna, bunun da başarı yüzdesini düşürdüğüne dikkati çeken Kutluk, "Kanserli çocukların yüzde 80'nin iyileşme şansı var iken, dünya ortalaması yüzde 50'ler düzeyinde kalmaktadır. Bu durum dünya genelinde önemli sayıda kanserli çocuğun tedavi edilebilir hastalıklarının, tedaviye erişim sorunları ve başka faktörler nedeniyle iyileştirilemediği anlamına gelmektedir" diye konuştu.

LÖSEMİ İLK SIRADA

Kutluk, Türk Pediatrik Onkoloji Grubu ve Türk Pediatrik Hematoloji Derneği'nin 2002 yılından bu yana yürüttükleri kanser kayıt sistemine göre, Türkiye'de her yıl yaklaşık 2 bin 500-3 bin pediatrik kanser vakası görüldüğünü bildirdi.

Kanserin türü ve dağılımına bakıldığında, batı ülkelerinden farklı olarak beyin tümörlerinin Türkiye'de ikinci sırada değil üçüncü sırada yer aldığını belirten Kutluk, lenfomaların ikinci sıraya, löseminin ise ilk sıraya yerleştiğini ifade etti.

Kutluk, tek tek tümor tiplerine bakıldığı zaman Wilms tümörü, Hodgkin hastalığı, retinoblastoma gibi tümörlerde yaşam hızlarının yüzde 90'lar civarında olduğunu dile getirdi.

Yaşam hızının, kan kanseri türü olan lösemilerde yüzde 80'leri aştığına işaret eden Kutluk, "Diğer tümörlerin çoğunda da erken evrelerde yakalandığı zaman tedavi başarısı oldukça iyi düzeylerdedir. Ülkemizde bir çok merkezde bu tedavilerin yapılıyor olması, ülkemiz insanları ve pediatrik kanserlerin tedavi ve bakımında çalışan sağlık çalışanları için gurur verici bir durumdur" dedi.

 

Kaynak: TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.