1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÇOCUKLARIN ETKİLİ GELİŞİMİ HAKKINDA ÖNERİLER
ÇOCUKLARIN ETKİLİ GELİŞİMİ HAKKINDA ÖNERİLER

ÇOCUKLARIN ETKİLİ GELİŞİMİ HAKKINDA ÖNERİLER

"Çevrelerinde taklit edecekleri modellerin iyi olması şarttır”

A+A-

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Öğretmenliği Program Başkanı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, ebeveynlere okul öncesi ve ilkokul dönemindeki çocukların sağlıklı gelişimi hakkında önerilerde bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, okul öncesi veya ilkokulda eğitim gören çocukların ebeveynleri ile sürekli iletişim halinde olmalarının önemli olduğunu belirterek, ebeveynlere günün belirli saatlerinde çocuklarıyla sohbet etmeleri gerektiğini hatırlattı. Çocukların kendilerini özgürce ifade edebileceği bir alan hazırlamanın faydalı olacağını da dile getiren Yrd. Doç. Dr. Özdemir, “Ailenin bu alanın zararlı maddeler içermediğinden emin olması gerekmektedir” dedi. 

Çocukların etkili gelişimlerinin bir parçası olan dil gelişimi hakkında da bilgi veren Özdemir, ebeveynlerin çocuklarına her gün kısa hikayeler anlatmalarının faydalı olduğunu ifade etti. Özdemir, ayrıca görsel yoğunluğu olan bir kitaptan yararlanarak, ebeveynlerin çocukların hayal güçlerini ve motor gelişimlerini harekete geçirecek hikayeleri oluşturmalarını istemelerini de aktardı.

Okuma bilen çocuklar için ise onların ilgisine göre dergiler, kitaplar veya belgeseller sağlanmasının önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Özdemir, bu sayede çevrede olup biten olayların içeriğine göre onlara sebep-sonuç ilişkisi sorularak, çocukların problem çözme becerilerinin arttırılacağını açıkladı. Özdemir, “Çocuklara neden mevsimlerin değiştiğini sorun ve bunu resmetmelerini isteyin” şeklinde çalışmalar yapılabileceğini de vurguladı.  Ebeveynlerin, kalem tutma becerisi ve dil gelişmi ilerledikçe çocuklarına bir günlük tutmaları için onları teşvik etmelerini de belirten Özdemir, günlüğü mutlaka çocuğun kendisinin seçmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Sarem Özdemir, “Çocuğun okuması, yazması ve çizmesi için sizin model olmanız gerektiğini unutmayın, onlar iyi birer taklitçidirler. Çevrelerinde taklit edecekleri modellerin iyi olması şarttır” diyerek, ebeveynlerin çocuklarına eşsiz olduklarını hissettirmelerinin önemli olduğunu belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.