1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÇÖZÜM İÇİN TARİHİ FIRSAT
ÇÖZÜM İÇİN TARİHİ FIRSAT

ÇÖZÜM İÇİN TARİHİ FIRSAT

Olumlu bir hava yakalandı...

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde tarihi bir fırsat oluştuğunu; bu fırsatın kaçırılmaması için ilgili tüm taraflara çok büyük görev ve sorumluluk düştüğünü vurguladı.

Özyiğit, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Mustafa Akıncı’nın, halkın büyük çoğunluğunun onayı ile Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından olumlu bir hava yakalandığına işaret ederek, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin iki toplum lideriyle görüşmesi ve sonrasında yapılan açıklamaların da cesaret verici olduğunu belirtti.

Liderlerin 11 Mayıs’taki yemekte bir araya gelerek, müzakerelerin resmen ne zaman başlayacağına karar vereceklerini kaydeden Özyiğit, “Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik ortaya çıkan tarihi fırsat umarız erken, kalıcı ve adil bir çözümle sonuçlanır” dedi.

Çözümün temel parametrelerinin 11 Şubat tarihli ortak açıklamada belli olduğunu, bunun da iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı ve tek egemenliği, tek kimliği, tek vatandaşlığı içeren federasyon olarak imza altına alındığını kaydeden Özyiğit, “Sn. Akıncı’nın vizyonu da bu parametreler ile uyuşmaktadır. Akıncı’nın halktan onay alan 4 maddelik vizyonundan bir tanesi de ‘çözüm odaklı siyaset’ti. Akıncı’nın samimi bir şekilde çözümü zorlayacağına ve çözüm iradesini masaya yansıtacağına inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.

“İKİ TEKNİK MASA…”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, müzakerelerin yakın bir gelecekte başlayacağını belirterek, müzakere masasına paralel olarak güven artırıcı önlemler bağlamında iki teknik masa kurulacağını ve  Maraş ile hidrokarbon konularının konuşulabileceğini ifade etti.

Maraş’ın yasal sahiplerine devrine karşılık Mağusa Limanı’nın doğrudan ticarete, Ercan Havaalanı’nın direkt uçuşlara açılması konusu ile hidrokarbon konusunun somuta indirgenmesinin görüşülebileceğini kaydeden Özyiğit, Akıncı’nın da seçim kampanyası boyunca sürekli olarak bunları dile getirdiğini ve halktan onay aldığını belirtti.

Rum Lider Anastasiades’in  ‘Gaz, Türkiye üzerinden geçebilir’,  Rum Dışişleri Bakanı Kasulides’in ise ‘Doğrudan uçuşlar konusunda uzlaşılabilir’ şeklinde açıklamaları olduğunu anımsatan Özyiğit,  tüm bunları olumlu gelişmeler olarak niteledi. Özyiğit, ayrıca, bu konuların görüşülmesinin bütünlüklü çözüme de katkı sağlayacağını vurguladı.

“ÇÖZÜM VE BARIŞ GÜÇLERİ, İŞBİRLİĞİNE ODAKLANMALI”

Kıbrıs’ta çözüm yönünde oluşan olumlu havanın yanısıra, sürecin başarıya ulaşması adına her iki taraftaki çözüm ve barış güçlerine de büyük görev düştüğüne dikkat çeken Özyiğit, “Müzakerelerin yeniden başlayacak olması, olumlu olmakla birlikte, çözüm ve barış güçlerine de bu süreçte büyük görev düşmektedir. Çözüm ve barış güçlerinin bir araya gelerek, işbirliği ve güç birliğine odaklanmaları ve çözümü zorlamaları şarttır” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.