1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CTP-BG DAHA ÖRGÜTLÜ VE PARALI PARTİ OLDUĞU İÇİN OYLARINI KISMEN ARTIRDI”
CTP-BG DAHA ÖRGÜTLÜ VE PARALI PARTİ OLDUĞU İÇİN OYLARINI KISMEN ARTIRDI”

CTP-BG DAHA ÖRGÜTLÜ VE PARALI PARTİ OLDUĞU İÇİN OYLARINI KISMEN ARTIRDI”

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP)-Toplumsal Varoluş Güçleri’ni (BKP-TVG) temsilen seçim sonuçlarını değerlendiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 2009’daki seçim sonuçlarına göre BKP’nin oy oranını bu seçimlerde yaklaşık iki katına çıkardığını; bunun bir başar

A+A-

BKP GENEL BAŞKANI İZCAN : “BURADA BİR BAŞARI VAR. HALKIN BKP’YE VERDİĞİ DESTEĞİN İKİ KATINA ÇIKMASI VAR”

“CTP’NİN ÖNDE BİTİRECEĞİ BELLİ İDİ, ÇÜNKÜ SİSTEM TIKANMIŞTI. CTP-BG DAHA ÖRGÜTLÜ VE PARALI PARTİ OLDUĞU İÇİN OYLARINI KISMEN ARTIRDI”

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP)-Toplumsal Varoluş Güçleri’ni (BKP-TVG) temsilen seçim sonuçlarını değerlendiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 2009’daki seçim sonuçlarına göre BKP’nin oy oranını bu seçimlerde yaklaşık iki katına çıkardığını; bunun bir başarı olduğunu belirtti.

Seçim sonuçlarını, Çağlayan’daki parti merkezinde bahçeye kurulan projektör sistemiyle partililerle birlikte takip eden İzzet İzcan, Yüksek Seçim Kurulu’nun, toplam sandıkların yüzde 80’ine göre açıkladığı sonuçları TAK’a değerlendirdi.

Sandıkların yüzde 80’inin açıldığı sırada BKP-TVG’nin yüzde 3.22’lik oy oranına atıfta bulunan İzzet İzcan, Lefkoşa’da partinin oy oranının yüzde 4.5’e ulaştığını, karma oyların sayılmasıyla BKP’nin ülke geneli oyunun yüzde 4’ü geçeceğine inandığını ifade etti.

Seçim sistemini doğru bulmadığını anlatan İzcan, “Yüzde 5’lik baraj, parlamentoya bir temsilcigöndermemize ne yazık ki engel oluyor. Oyumuzu iki katına çıkardık ama halkın takdiri bu yönde oldu. Bizim görevimiz yarından sonra da mücadelemizi aynı kararlılıkta sürdürmektir. Toplumsal varoluş mücadelesi vereceğimizi söyledik. Kıbrıs Türk toplumunun kimliğinin korunması gerektiğini söyledik. Bu mücadeleyi seçim için yapmadık. Seçim bir araçtı, bu aracı kullandık ve oyları nerdeyse iki katına arttırdık” dedi.

Erken Seçimler için belirledikleri oyların yüzde 5’ini alarak mücadelelerini Meclise  taşıma hedeflerine ulaşamadıklarını kaydeden İzcan, “Ancak yine de burada bir başarı var. Halkın BKP’ye verdiği desteğin iki katına çıkması var” şeklinde konuştu.

İzcan, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in (CTP-BG) önde gitmesini ise, “CTP’nin önde bitireceği belli idi, çünkü sistem tıkanmıştı. CTP-BG daha örgütlü ve paralı parti olduğu için oylarını kısmen artırdı” sözleriyle değerlendirdi.

Seçimlerde oyların çoğunu alan CTP-BG, Demokrat Parti-Ulusal Güçler ile Ulusal Birlik Partisi’nin, Türkiye’de Hükümette olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) programlarını uygulayan partiler olduğunu iddia eden İzcan, “Demek ki toplumun büyük bir kısmı bu duruma itiraz etmiyor. Bunun toplumun aleyhine olduğunu, toplumu tüketmeye doğru getireceğini söyledik ve söylemeye devam edeceğiz” dedi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.