1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. CUMHURBAŞKANI’NDAN BİLGİLENDİRME BEKLENTİSİ
CUMHURBAŞKANI’NDAN BİLGİLENDİRME BEKLENTİSİ

CUMHURBAŞKANI’NDAN BİLGİLENDİRME BEKLENTİSİ

Cumhurbaşkanı’nın “artık sessizliğini bozup” kamuoyunu bu güne kadar yapılan görüşmelerle ilgili olarak doğrudan bilgilendirmesi...

A+A-

 

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi,  Cumhurbaşkanı’nın “artık sessizliğini bozup” kamuoyunu bu güne kadar yapılan görüşmelerle ilgili olarak doğrudan bilgilendirmesini talep etti.

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler gözetiminde devam etmekte olan görüşmelerle ilgili endişe ve beklentiler dile getirildi.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Kıbrıs görüşmeleri ile ilgili olarak son günlerde Rum siyasiler ile Rum Basını’nın ortaya koyduğu bilgiler ve her görüşmeden sonra Rum kamuoyunda yaratılan sevinç hem bizleri hem de KKTC kamuoyunu ciddi şekilde rahatsız etmektedir.

Mülkiyet ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin; ‘Liderler mülkiyet hakkına saygı duyulması konusunda uzlaştı’ şeklindeki açıklaması bizleri iki kesimlilik konusunda da endişeye sokmuştur. Daha birkaç ay öncesine kadar Türk tarafının olmazsa olmazı olan garantiler konusunun şimdi ters yüz olması, Rum siyasiler ile Rum basınının garantilerin kalkması yönündeki ısrarları ve bu konuyu adeta tehdit unsuru olarak kullanmaları da ayrı bir endişe kaynağıdır. Hele Cumhurbaşkanlığı sözcüsünün Rum tarafından gelen sesleri dikkate alarak ucunun nereye varabileceğini düşünmeden ‘Garantiler tabu değildir’ şeklindeki açıklamaları sinirlerimizi germektedir. İşte bu nedenlerle Sn. Cumhurbaşkanı’nın artık sessizliğini bozup olası ivedilikle kamuoyunu bu güne kadar yapılan görüşmeler ile ilgili olarak doğrudan bilgilendirmesini talep ediyoruz.

Emekli Dernekleri olarak yıllardır her söylemimizde iki kesimli, iki toplumlu ve Anavatan Türkiye’nin etkin ve fili garantisini içeren bir çözüme destek vereceğimizi, bunun dışındaki bir çözüme ise karşı duracağımızı hep vurguladık. Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi’nin toplumda 5,000 kayıtlı üyesi olup eş, çocuk ve torunlarımız ile en az 40.000 kişiyi temsil etmekteyiz. Bu nedenle endişelerimizi ve beklentimizi kamuoyu ile paylaşmayı yararlı görüyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.