1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “CUMHURBAŞKANLARININ DOĞRUYU GÖRME, GÖSTERME SORUMLULUĞU VARDIR”
“CUMHURBAŞKANLARININ DOĞRUYU GÖRME, GÖSTERME SORUMLULUĞU VARDIR”

“CUMHURBAŞKANLARININ DOĞRUYU GÖRME, GÖSTERME SORUMLULUĞU VARDIR”

“CUMHURBAŞKANLARININ DOĞRUYU GÖRME, GÖSTERME SORUMLULUĞU VARDIR”

A+A-

AKINCI: “19 NİSAN BİR DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, 19 Nisan’ın, Kıbrıs Türk toplumunun iradesini göstereceği “bir dönüm noktası” olacağını söyledi.

Akıncı dün, seçim çalışmaları çerçevesinde Serdarlı Kültür Sanat Festivali, Mehmetçik Eko Gün, Yiğitler Gafgarıt Festivali ve Lefke Yafa Portakal Şöleni’ne katıldı.

Seçim Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, vatandaşlarla sohbet ederek tüm stantları gezen Akıncı, alışveriş de yaptı.

Akıncı daha sonra Doğancı’ya geçerek kendisini karşılayan köylülere hitap etti.

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, bu sabah da Girne’de sırasıyla Polis Müdürlüğü, Akçiçek Hastanesi, Kaymakamlık, Tapu Dairesi, Sosyal Hizmetler, Çalışma ve Vergi Daireleri, İhtiyat Sandığı ve Yeni Limana giderek çalışanlarla bir araya geldi.

“DAHA AYDINLIK BİR GELECEĞİ EL BİRLİĞİYLE İNŞA EDECEĞİZ”

Doğancı’daki konuşmasına, bu beldeye verdiği özel önemi vurgulayarak başlayan Akıncı, “Burası barışın kardeşliğin, dostluğun ve aynı zamanda sevginin yeri. Beni bu sevgiyle kucakladığınız karşıladığınız için hepinize yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Din, dil, ırk, köken fark gözetmeden hep birlikte daha aydınlık mutlu bir geleceği el birliğiyle inşa etmek için yola çıktıklarını kaydeden Akıncı, seçilmesi halinde, 19 Nisan’dan sonra, gençlere “çok daha güzel bir gelecek vaat eden bembeyaz bir sayfa açılacağını”söyledi ve “19 Nisan tarihe bir dönüm noktası olarak geçecek” dedi.

Akıncı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Elye’nin Kıbrıs’ın barış mücadelesi tarihinde ayrı bir yeri var. O nedenle burada olmaktan ayrı bir mutluluk duyuyorum.

O dönemlerde iş başına getirilenler, burada dile getirilen arzuların gereğini şu ya da bu nedenle yerine getirmediler ya da getiremediler. Artık geleceğe dönük olarak çok fazla fırsatımız kalmadı. Kıbrıs’ta federatif anlamda, barış içinde yaşayabileceğimiz bir geleceği kurmak için her iki tarafın mevcut fırsatları doğru değerlendirmesi gerekiyor. İşte ben bu nedenlerle; gelecek kuşaklara bu anlamda duyduğum sorumluluk duygusuyla yola çıktım.”

“CUMHURBAŞKANLARININ DOĞRUYU GÖRME, GÖSTERME SORUMLULUĞU VARDIR”

Konuşmasında gençlerin en büyük sorununun işsizlik olduğunun altını çizen Akıncı, zor şartlar altında ülkede tutunmaya çalıştıklarını vurguladı. Akıncı ‘Bir sandviç parasına Lefkoşa’ya gidip geliyoruz’ diyen gençler olduğunu ifade ettiği konuşmasında, özel sektörle kamu sektörü arasındaki uçurum ve kamunun kendi içerisinde yaratılan eşitsizliğe de yer verdi.

Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu bir partiler seçimi,  meclis seçimi değil. Cumhurbaşkanı seçeceğiz; Kıbrıs Türk toplumunun liderini seçeceğiz.  Cumhurbaşkanlarının doğruyu görme, gösterme, rehberlik yapma sorumluluğu var. Adaletsizlik olduğunda karşı çıkma ve seslendirme görevi vardır.

Bu ülkede cumhurbaşkanının ve hele bu dönemde adayların, etliye sütlüye karışmama, suya sabuna dokunmama hakkı yoktur. Eğer bir genç insanın evi basılıp kapısı kırılıyor, kelepçelenerek götürülürken, teyzesi dedesi tartaklandığı iddiaları yer alıyorsa,  buna ses vermek lazım. Başlamış bir hukuk süreci var. Böylesi bir konuda sessiz kalınamaz. Cumhurbaşkanı’nın hukuk sürecinin tamamlanmasını istemek hakkı var.

Eğer yanı başımızda Akkuyu’da nükleer santral kuruluyorsa, Japonya’da yaşanan nükleer felakete benzer kazalar bizi nasıl etkiler diye uyarı yapma sorumluluğu var. Her ülkede enerji açığını kapatmak önemli ama enerjiden önemli bir şey vardır ve o da insan hayatıdır, sağlığıdır, can güvenliğidir; gelecek kuşakların bu topraklarda sağlıklı yaşamasıdır.

Bu seçim bu ülkede bir zeytin ağacı gibi kökleşeceğimiz seçimdir. Amblemimiz üzerinde zeytin taneleri de olan zeytin dalıdır.  Zeytin dalı barış, ama aynı zamanda üretimi simgeler. Zeytin, kuzeyiyle güneyiyle tüm Kıbrıs’ın, ama aynı zamanda Akdeniz’in, barışın simgesidir. Zeytin ağacı kökleşmek ve bu topraklarda var olmak anlamını da taşır. Zeytin dalının kazanacağı seçim, ‘bu topraklarda varız, var olacağız’ demek anlamına gelecek.”

Akıncı “bu nedenle siyasi görüşü, ideolojisi ne olursa olsun, memuru, işçisi, köylüsü, emeğiyle, alın teriyle geçinen insanlar, sivil toplum örgütleri, gençler, kadınlar, iş insanları, aydınlar; bu ülkenin geleceğini düşünen barış içinde mutlu huzurlu gelecek arayan tüm insanların desteğini aldığını” vurguladı.

Her gittiği yerde insanlardan büyük yakınlık ve ilgi gördüğünü ifade eden Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben halkın gözlerinde bu seçimin galibi olacağımızı görmekteyim ve öyle olacak. Ama benim bile tahminlerimi aşan bir rüzgâr var. Bu rüzgâr, ciddi bir şekilde fırtınaya dönüşüyor.

14 Nisan akşamı Girne Kapısı İnönü Meydanı’ndaki Cevap Meydanda şöleninde, bu fırtınaya dönüşen rüzgâr kasırgaya dönüşecek ve bir oy patlaması ile birinci turdan bu işin bitme ihtimali doğacak. Bunu birlikte başaracağız. Başka adayların makamları, paraları, kiralık arabaları olabilir, ama bir şey eksik; o da parayla satın alınmaz. O, inançtır,  güvendir ve bu yolculuktaki kararlılıktır.”

TAK

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.