1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN ANA GÜNDEMİ KIBRIS SORUNU
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN ANA GÜNDEMİ KIBRIS SORUNU

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN ANA GÜNDEMİ KIBRIS SORUNU

Talat, KKTC’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ana gündeminin Kıbrıs sorunu olacağını kaydetti.

A+A-

“ÇÖZÜMÜN ADAYI BİRİNCİ TURDA KAZANACAK”

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ana gündeminin Kıbrıs sorunu olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin “çözüm” ya da “çözümsüzlük” arasında bir seçim olacağını dile getiren Talat, solda birçok adayın olmasının dezavantajlar yaratabileceğini ancak büyük sorun olmayacağını belirterek, çözümün adayının birinci turdan kazanacağına inandığını söyledi.

2. Cumhurbaşkanı Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2. Mehmet Ali Talat katıldığı bazı televizyon programlarında çeşitli konuları değerlendirdi.

“ERDOĞAN’DAN SİYASET DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEMİYORUM”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Türkiye’nin Kıbrıs politikasında ortaya çıkabilecek değişiklikleri değerlendirmesi istenen Talat, Türkiye’de Kıbrıs siyasetiyle ilgili bir değişiklik olacaksa bunun, ancak yeni Türkiye Başbakanı’ndan kaynaklanabileceğini, 2004’ten itibaren Başbakan olarak yeni politikayı oluşturan şimdiki Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir siyaset değişikliği beklemediğini söyledi.

Talat, Türkiye’nin gerçekte çözüm siyaseti gütmediği yolunda iddiaların da bulunduğunu ancak bunların gerçek olmadığını, bu iddiaların çözüm isteksizliği gösterenlerin yarattığı efsaneler olduğunu kaydetti.

Rum tarafının AB içinde ve BM üyesi olduğuna işaret eden Talat, bu nedenle de çözümsüzlükten çok fazla etkilenmediğini; çözüm isteyen ve bunu zorlaması gereken tarafın Kıbrıs Türk tarafı olduğunu belirtti.

2. Cumhurbaşkanı Talat, KKTC ile TC Cumhurbaşkanlarının yetkilerini kıyaslayarak, Türkiye’de Cumhurbaşkanı’nın, bugüne kadar parlamento tarafından seçilmiş olmasına karşın, yetkilerinin daha fazla olduğunu söyledi.

“ANA GÜNDEM KIBRIS SORUNU”

KKTC’de ise başlıca sorumluluğun Kıbrıs sorunu olduğunu ve müzakereleri yürütme görevinin de toplum lideri olarak Cumhurbaşkanı’na ait olduğunu dile getiren Talat, KKTC’de yapılacak seçimin ana gündeminin Kıbrıs sorunu olacağını, aslında seçimin “çözüm” ya da “çözümsüzlük” arasında bir seçim olacağını kaydetti.

“MESELE MAKAMI TARAFSIZ TUTMAK”

Bir başka soru üzerine Talat, kendi Cumhurbaşkanlığı döneminde makamı tarafsız tuttuğunu anlattı ve bunun önemini ifade ederek, kendisinin aslında CTP geleneğinden geldiğini, bu anlamda kişisel olarak taraf olduğunu söyledi ve ”Bütün mesele makamı tarafsız tutmaktır” dedi.

Talat, kendisinin Cumhurbaşkanlığı makamını diğer partilere göre mevzi olarak tutmadığını, ancak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun böyle yaptığını iddia etti.

Başka bir soru üzerine çatı aday söylentilerini değerlendiren Talat, “Ne kadar taklitçi olduk” diyerek, bu konudaki değerlendirmeleri Türkiye ile ruh entegrasyonu olarak niteledi.

“ÇÖZÜMÜN ADAYI BİRİNCİ TURDAN…”

Solda birçok adayın olmasının dezavantajlar yaratabileceğini ancak büyük sorun olmayacağını söyleyen Talat, çözümün adayının birinci turdan kazanacağına inandığını söyledi. Başka bir soruyu değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı, halkın bütün sıkıntılarının temelinde Kıbrıs sorunundaki çözümsüzlüğün yattığını, Kıbrıs Türkü’nün uluslararası hukuk içinde olmadığını ve bundan kaynaklanan travmalar yaşandığını belirtti ve hedefin sorunu çözmek olduğunu kaydederek “Öz güvenimizi kazanmamız gerekiyor” dedi.

“HANİ HARİTA GÖRÜŞMEDİNİZ DİYORDUNUZ?”

Son olarak dört köyün Rumlar tarafından istendiğinin söylendiğini belirten Talat, “Ne demek? Yok böyle bir şey. Kim istedi bunu? Hani harita görüşmediniz diyordunuz?” diyerek, doğrunun ne olduğunu sordu.

2. Cumhurbaşkanı Talat, “Eğer halkı kandırarak toprak görüşmüşseniz vay halimize” şeklinde konuşarak, bir Cumhurbaşkanı’nın böyle konuşmaması gerektiğini, bunun insanları kışkırtma amaçlı bir soğuk savaş söylemi, bir provokasyon olduğunu ileri sürdü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.