1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “DAHA DOĞRU VE BİLİMSEL OLAN DELİ DANA DEĞİL DE..."
“DAHA DOĞRU VE BİLİMSEL OLAN DELİ DANA DEĞİL DE..."

“DAHA DOĞRU VE BİLİMSEL OLAN DELİ DANA DEĞİL DE..."

Deli Dana hastalığı” yerine “Prion Hastalığı Şüphesi’’şeklinde değerlendirilmesi...

A+A-

 

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde iki hastada tespit edilen sıra dışı klinik tablonun “Deli Dana hastalığı” yerine “Prion Hastalığı Şüphesi’’şeklinde  değerlendirilmesinin daha doğru ve bilimsel bir yaklaşım olacağını kaydetti.

GARDİYANOĞLU: “DELİ DANA YERİNE PRİON HASTALIĞI ŞÜPHESİ ŞEKLİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ DAHA DOĞRU VE BİLİMSEL OLUR”

“SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN YAPILACAK RESMİ AÇIKLAMA HARİCİNDE YAPILACAK AÇIKLAMALAR GÜVENİLİR DEĞİL”

Lefkoşa, 17 Nisan 15 (T.A.K): Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde iki hastada tespit edilen sıra dışı klinik tablonun “Deli Dana hastalığı” yerine “Prion Hastalığı Şüphesi’’şeklinde  değerlendirilmesinin daha doğru ve bilimsel bir yaklaşım olacağını kaydetti.

Gardiyanoğlu, “Deli Dana” hastalığının kesin tanısı konusunda, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak resmi açıklama haricindeki hiçbir açıklamanın güvenilir olmayacağını ekledi.

Yazılı açıklamasında “Deli Dana” hastalığı hakkında bilgi veren Gardiyanoğlu, “Bu hastalık klasik hastalıklar gibi, bakteri ya da virüs gibi enfeksiyon ajanlarıyla oluşmaz” dedi.

“BEYİN DOKUSUNA GERİ DÖNÜŞÜMSÜZ HASARLAR VERİYOR”

Deli Dana Hastalığı’nın Prion hastalıklarından sadece biri olduğunu kaydeden Remzi Gardiyanoğlu şunları ekledi:

“Prion denen protein insan hücrelerinde doğal olarak sentezlenmektedir. Ancak, yapı değişime uğrayan ya da dışarıdan gelen anormal ve hastalık yapıcı özellikte olan proteinin vücuda girmesi insanda hastalık yapar. Dünya genelinde, bu proteinin neden hastalık yaptığı, kimlerde ve hangi koşullarda hastalık riski olduğu henüz netlik kazanmadı. Prionun insanlarda neden olduğu hastalıkların ortak özellikleri, bu proteinin beyne yerleştikten sonra, beyin dokusuna geri dönüşümsüz hasarlar vermesidir.”

“GÜVENİLİR OLAN SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLAMASI”

Gardiyanoğlu açıklamasında şunları da dile getirdi:

“Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde her iki hastada tespit edilen bu sıra dışı klinik tablonun, şu an için sadece bir “Prion hastalığı şüphesi’’ şeklinde değerlendirilmesi en doğru ve bilimsel yaklaşım olacak. Dolayısıyla, her iki hastanın klinik tablosu ile ilgili konulacak kesin tanı konusunda, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak resmi açıklama haricinde yapılacak açıklamalar güvenilir olmayacak.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.